Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Yönetmeliği

Topraklama Ölçümü
4 Aralık 2018
Fenni Muayene
7 Ocak 2019

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Yönetmeliği

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Yönetmeliği

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği (yangın tesisatı periyodik kontrol yönetmeliği)’inde belirtildiği üzere en az yılda 1 kere periyodik kontrolü yaptırılması mecburidir.

Madde 2.1.1.’de belirtilen kriterler saklı kalmak kaydı ile bir kısım tesisatın periyodik kontrol kriterleri ve kontrol süreleri Tablo: 3’te belirtilmiştir.

EKİPMAN ADI KONTROL PERİYODU
(Azami Süre)
(İlgili standardın ön-gördüğü süreler saklı kalmak koşulu ile)
PERİYODİK KONTROL KRİTERLERİ
(İlgili standartlar aşağıda belirtilmiştir.)
Yangın Tesisatı ve Hortumlar, Motopomplar, Boru Tesisatı Standartlarda süre belirtilmemişse

1 Yıl

Projede belirtilen kriterlere uygun olup olmadığının belirlenmesine yönelik olarak yapılır. Ayrıca TS 9811, TS EN 671-3, TS EN 12416-1 + A2, TS EN 12416-2 + A1, TS EN 12845 + A2 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır

Yangın ne zaman, nerede, nasıl meydana geleceği belli olmayan olumsuz bir durumdur. Dolayısıyla yangın durumuna karşı daima tetikte olmak gerekir. Yangın anında ilk müdahaleyi yapabilmek için yangın tesisatları kurulur. Yangın tesisatı; Yangın dolabı, Hidrant, Sprink (Yağmurlama sistemi), Motopomplar (Yangın pompaları) ve Yangın Boru Tesisatını içerir. Bu sistemler yangın anına kadar kullanılmayıp, yangın anına kadar hazır bekleyen sistemlerdir. Bu sistemin doğru ve güvenilir bir şekilde çalıştığını yılda en az bir kere yangın tesisatı periyodik kontrolü yapılarak belirleyebiliriz.

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Nedir?

Yangın, iş yerlerinde can ve mal güvenliğini tehdit eden unsurlardan biridir. Bu yüzden iş yerlerinde çeşitli yangın tesisatları bulunur. Yangın tesisatı, bir mekan ya da bölgede ortaya çıkan yangınların söndürülmesine yarayan sistemlerin tamamıdır.

İş Sağlığı ve Güvenliği açısından önemli tesisatlardan biri olan yangın tesisatları, periyodik kontrolleri gerçekleştirilmediği sürece beklenilen etkiyi gösteremeyebilir. Yani yangın tesisatı periyodik kontrolü ile yangın tesisatları denetlenir. Böylece yangın tesisatlarının projeye uyumluluğu ve gerekli standartlarda olup olmadığı belirlenebilir.

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Yönetmeliği Nedir?

Yangın Tesisatı “İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ve “Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğe” dahildir. Bu yönetmelikte belirtilen ilgili standartlarda aksi belirtilmediği sürece, tesisatların periyodik kontrolleri yılda 1 defa yapılır. Yangın Tesisatı periyodik kontrolleri TS 9811, TS EN 671-3, TS EN 12416-1+A2, TS EN 12416-2+A1 ve TS EN 12845+ A1 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.

Yangın tesisatı periyodik kontrolü yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı