Tezgah ve Makine

Tezgah ve Makine Periyodik Kontrol

Makine Periyodik Kontrol ve Tezgah Periyodik Kontrol iş güvenliği kontrolünü yaptırmak ve uygunluk belgesi almak için hemen bize ulaşın!

Makine Periyodik Kontrol ve Tezgah Muayene Hizmetlerimiz

 

 • TORNA
 • FREZE
 • MATKAP
 • PRES
 • TESTERE
 • PLANYA
Tezgah ve Makine Periyodik Kontrol

Üretimde kullanılan Makine ve Tezgahların iş güvenliği kapsamında Periyodik Teknik Kontrol Raporu, Periyodik Muayene Raporu, Fenni Muayene Raporu için bize ulaşın!

Tezgah ve  Makine Periyodik Kontrolü Nedir? Neden Yapılmalıdır?

İş yerlerinde farklı işlemler için çeşitli ekipmanlar kullanılır. Bu ekipman gruplarından biri de Tezgah ve Makine’lerdir. İş yerlerinde kullanılan tezgah ve makinelerin İş Sağlığı ve Güvenliği açısından bir tehdit oluşturmaması adına periyodik kontrolleri gerçekleştirilir. Gerçekleştirilen bu işleme ise Tezgah ve Makine Periyodik Kontrolü denilmektedir.

Tezgah ve makinelerin periyodik kontrolleri, ekipmanların verimini artırdığı gibi aynı zamanda bu ekipmanların insan sağlığına zarar vermemesini sağlar. Bu yüzden tezgah ve makinelerin periyodik kontrolü oldukça önemli bir işlemdir. Tezgah ve makine periyodik kontrolü önemli bir işlem olduğu için bu konu ile ilgili sık sık sorular sorulmaktadır. 

Tezgah ve Makine Periyodik Kontrol Süresi Nedir?

Tezgah ve makine periyodik kontrol süresi, periyodik kontrolün hangi aralıklarla yapılması gerektiğini belirten süredir. Tezgah ve makine kontrol süresi değişiklik gösterebilir. Eğer şu durumlar yaşanırsa tezgah ve makine kontrolleri gerçekleştirilmelidir; 

 •  Ekipmanların çalışma şeklinde değişiklik yaşanırsa
 •  Herhangi bir kaza, arıza gerçekleşirse (doğa olayları da bu duruma dahildir)
 •  Ekipman uzun süre kullanılmadıysa

Bu durumlardan herhangi biri yaşanmasa dahi tezgah ve makine periyodik kontrol süresi, 1 yıldan fazla olamaz. Yani 2 periyodik kontrol arası 1 seneyi geçmemelidir.

 

 

Tezgah ve Makine Periyodik Kontrolünü Kim Yapar?

Tezgah ve makine periyodik kontrollerini; yüksek teknikerler, makine mühendisleri ve makine teknikerleri gerçekleştirmektedir. Periyodik kontrolü gerçekleştirmekle sorumlu olan kişiler, imalatçı firmanın uygun gördüğü şekilde gerçekleştirir. Eğer imalatçı firma ile periyodik kontrol ile ilgili bilgi alışverişi sağlanamazsa; ekipmanın kullanım süresi, işyeri ortam şartları ve kullanım süresi gibi çeşitli faktörler dikkate alınarak periyodik kontrol gerçekleştirilir.

Tezgah ve Makine Periyodik Kontrolü yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Geçerli Raporlama

Geçerli raporlar için tercihiniz OKCO olsun!

Makine Periyodik Kontrol ve Tezgah Periyodik Kontrol Raporlarımız Aşağıdaki Denetimler Geçerlidir

 • ÇSGB İş müfettişleri resmi denetimleri
 • İş sağlığı ve güvenliği denetimleri
 • Tedarikçi denetimleri (Sosyal sorumluluk, Tekstil vb. alanlarda)
 • Ruhsat denetimleri (Belediye, organize sanayi vb.)
 • TSE denetimleri
 • Diğer özel ve resmi denetimler

Yetkili uzmanlarımız tarafından yapılan makine ve tezgah İSG muayeneleri sonrasında hazırlanan periyodik kontrol raporları yasal olarak geçerlidir.

Periyodik Kontrol Raporlarımız, standartlarda ve denetimlerinde talep edilen içerikte İSG mevzuatına uygun şekilde ayrıntılı olarak hazırlanmaktadır.

Tezgahların Periyodik Kontrol Süreleri ile Kontrol Kriterleri 

EKİPMAN ADI KONTROL PERİYODU

(Azami Süre)

(İlgili Standardın öngördüğü süreler saklı kalmak koşulu ile)

PERİYODİK KONTROL KRİTERLERİ

(İlgili standartlar aşağıda belirtilmiştir.)

Mekanik presler Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN ISO 16092-1 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Hidrolik presler Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN ISO 16092-3 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Hidrolik abkant presler Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 12622+A1  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Pnömatik presler Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 16092-1, TS EN 16092-4 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Torna tezgahları Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN ISO 23125  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Ağaç işleme tezgahları Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 874-3  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Freze tezgahlar Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 16090-1  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Soğuk metal testereleri Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN ISO 16093  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Hareketsiz taşlama makineleri Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN ISO 16089  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Şerit testere(ağaç işletme makineleri) Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 1807-2  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
İşleme merkezleri Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 16090-1  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Şerit testere (gıda işletme makineleri) Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 12268  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Delme makineleri Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 12717+A1  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Giyotin makaslar Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 13985+A1  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Transfer tipi ve özel amaçlı tezgahlar Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 16090-1  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.

Ayrıntılı ve Etkin Kontrol

İşyerinizde güvenliğinizden emin olmak için bizi tercih edin!

Üretimde kullanılan makine ve tezgahların iş güvenliği kurallarına uygun olması yaşanabilecek kazaları önlemektedir.

İmalatta kullanılan makine ve tezgahların iş güvenliği kontrolleri uzman ekibimiz tarafından ayrıntılı olarak gerçekleştirilir.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı