Termal Konfor Ölçümü

Termal Konfor Ölçümü

 

Termal Konfor Ölçümü Nedir?

İş yeri ortamlarının İş Sağlığı ve Güvenliği açısından uygun olması oldukça önemlidir. Bu yüzden iş yerlerindeki verimin artırılabilmesi ve iş kazalarının azaltılması için çeşitli ölçümler yapılır. Bu ölçümlerden biri de “Termal Konfor Ölçümü” olarak bilinir.

Termal Konfor Ölçümü; iş yerlerindeki nem, hava akımı, ısı ve basıncın gibi çeşitli değerlerin ölçülmesi işlemidir. Termal Konfor Ölçümü ile çalışanların iş yeri ortam şartları altında gerçekleştirdikleri bedensel ve zihinsel faaliyetlerinin rahatlığı tespit edilir.

Termal Konfor Ölçümü

Termal Konfor Şartları

Birbirinden bağımsız olmakla birlikte, bir araya geldiğinde çalışanın termal konforunu etkileyen unsurlara termal konfor şartları denir. Termal konforu belirleyen bu faktörler hem çevresel hem de kişisel etkenlerdir.

Çevresel Faktörler:
Hava sıcaklığı; insan vücudunu çevreleyen havanın sıcaklığıdır. Santigrat (°C) veya Fahrenheit (°F) olarak ifade edilir.

Nem; su kaynatıldığı zaman oluşan su buharı, havayla karıştığı zaman havadaki nemi oluşturur. Nemli ortamlarda havada yüksek oranda su buharı vardır, bu da derideki terin buharlaşmasını engeller. Sıcak ortamlarda nem çok önemlidir, eğer nem oranı %80′den fazla ise ter buharlaşmaz.

Hava akımı; ortamda hareket eden havayı belirtir ve eğer hava hızı ortamdan daha serin ise çalışanın serinlemesine yardımcı olur. İş yerinde termal konforu sağlamak ve sağlığa zararlı olan gaz ve tozları işyeri ortamından uzaklaştırmak için uygun bir hava akım hızı temin edilmesi gerekir.

Radyan ısı; sıcak bir nesneden yayılan (ışıyan) ısıdır ve ortamda ısı kaynağı varsa mevcuttur. Örneğin, ocak, buharlı makineler, ateş

Kişisel Faktörler;
Giyim; giysilerimizin başlıca amacı vücudumuzun ısı kaybını sınırlandırmaktır. Hem termal konforsuzluğun bir sebebi hem de klimatik durumlara uyum sağlamak için bir kontrol mekanizmasıdır.

Metabolik sıcaklık; çalışanların iş yaparkenki aktivitesi sonucu vücutlarının ortaya çıkarttığı ısı metabolik sıcaklığı belirtir. Metabolik sıcaklığın termal konfora etkisi büyüktür.

Termal Konfor

Termal Konfor Ölçümü Nasıl Yapılır?

Termal Konfor Ölçümü ile hava sıcaklığı, hava nemi, hava akım hızı ve termal radyasyon detaylarına dikkat edilmektedir. Bu ölçümler yapılırken öncelikle iş yeri ortam incelemesi yapılır ve termal konfor ölçümüne başlanır. 

Termal konfor ölçümü ile ısıtma, havalandırma ve soğutma sistemlerinin yeri ve durumu incelenir. Bu esnada çalışanların iş aktiviteleri de tespit edilir. Aynı zamanda çalışanların çalışma esnasında giydikleri kıyafetler de gözlemlenir. Gerekli gözlemlerin ardından termal konfor ölçüm cihazı konumlandırılır. 

Termal konfor cihazının konumu oldukça önemlidir. Termal konfor ölçümünden istenilen sonuçlar alınabilmesi için konumlandırma işlemine dikkat edilmelidir. Termal konfor ölçüm cihazının konumlandırılmasının ardından ölçüm işlemi başlatılır ve elde edilen sonuçlar yorumlanır.

Termal konfor ölçümleri uzman kişi ve kuruluşlar tarafından yapılması gerekli olan işlemlerdir.

Termal konfor ölçümü çalışan personellerin refahlığı için geçerli olan bir uygulama olmakla beraber işverenlerin tüm bu kontrollerin yapılmasını sağlamaları gerekmektedir.

Termal Konfor Ölçümü Standartları Nelerdir?

Termal Konfor Ölçümü için 24.04.2002 tarihinde TS EN 27243 standardı kabul edilmişti. Ancak 18.12.2017 tarihinde bu standart iptal edildi. Günümüzde TS EN ISO 7243 standardı kullanılmaktadır. 

Ancak günümüzde farklı ortam koşulları için farklı standartlar bulunmaktadır. Bu standartlar şu şekildedir;

 • TS EN ISO 7243 standardı ile sıcak ortamlar
 • TS EN ISO 7730 standardı ile ılık ortamlar
 • ISO 11079 standardı ile soğuk ortamlar 

Ortam koşullarına göre bu standartlar çerçevesinde termal konfor ölçümü yapılmaktadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği İSG Termal Konfor Ölçümü hizmetimiz iç ortam ve kişisel maruziyet olarak tarafımızca TÜRKAK ve İSGÜM onaylı sunulmaktadır.

Termal konfor ölçümü raporlarımızda ayrıntılı olarak değerlendirmeler bulunmakta olup iş yerinizi iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygunluğu açıkça ve anlaşılabilir şekilde belirtilmektedir.

Termal Konfor Ölçümü yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

termal konfor ölçümü konu etiketleri

 • termal konfor ölçümü nasıl yapılır
 • termal konfor ölçüm cihazı
 • termal konfor nedir
 • termal konfor ölçümü yönetmelik
 • termal konfor sınır değerleri
 • termal konfor standartları
 • termal konfor ölçüm raporu
 • hava akım hızı ne ile ölçülür
 • aydınlatma ölçümü
 • gürültü ölçümü
WhatsApp WhatsApp Destek Hattı