Termal Konfor Ölçümü

Termal Konfor

Termal Konfor Ölçümü bir iş yerinde çalışanların sıcaklık, nem, hava akımı gibi termal şartlar altında bedensel ve zihinsel faaliyetlerini sürdürürken bulundukları belli bir rahatlık durumunu ifade eder.

Çalışma ortamlarında ısı etkilenmeleri ve konforsuz ortam şartları, iş kazalarının artmasına ve verimin azalmasına sebep olmaktadır.

Termal Konfor Ölçümü

Termal konfor ölçümü bulunulan kapalı bir ortamda sıcaklık, basınç ve nem değerinin ölçülerek termal konfor standarlarına uygun olup olmadığının belirlenmesi işlemine verilen isimdir. Temel amaç, çalışma ortamının insan sağlığı için uygunluğunu tespit etmektir.

Termal Konfor Ölçümü

Termal Konfor Şartları

Birbirinden bağımsız olmakla birlikte, bir araya geldiğinde çalışanın termal konforunu etkileyen unsurlara termal konfor şartları denir. Termal konforu belirleyen bu faktörler hem çevresel hem de kişisel etkenlerdir.

Çevresel Faktörler:
Hava sıcaklığı; insan vücudunu çevreleyen havanın sıcaklığıdır. Santigrat (°C) veya Fahrenheit (°F) olarak ifade edilir.

Nem; su kaynatıldığı zaman oluşan su buharı, havayla karıştığı zaman havadaki nemi oluşturur. Nemli ortamlarda havada yüksek oranda su buharı vardır, bu da derideki terin buharlaşmasını engeller. Sıcak ortamlarda nem çok önemlidir, eğer nem oranı %80′den fazla ise ter buharlaşmaz.

Hava akımı; ortamda hareket eden havayı belirtir ve eğer hava hızı ortamdan daha serin ise çalışanın serinlemesine yardımcı olur. İş yerinde termal konforu sağlamak ve sağlığa zararlı olan gaz ve tozları işyeri ortamından uzaklaştırmak için uygun bir hava akım hızı temin edilmesi gerekir.

Radyan ısı; sıcak bir nesneden yayılan (ışıyan) ısıdır ve ortamda ısı kaynağı varsa mevcuttur. Örneğin, ocak, buharlı makineler, ateş

Kişisel Faktörler;
Giyim; giysilerimizin başlıca amacı vücudumuzun ısı kaybını sınırlandırmaktır. Hem termal konforsuzluğun bir sebebi hem de klimatik durumlara uyum sağlamak için bir kontrol mekanizmasıdır.

Metabolik sıcaklık; çalışanların iş yaparkenki aktivitesi sonucu vücutlarının ortaya çıkarttığı ısı metabolik sıcaklığı belirtir. Metabolik sıcaklığın termal konfora etkisi büyüktür.

Termal Konfor

Termal Konfor Ölçümü Nasıl Yapılır?

Termal konfor ölçümleri uzman kişi ve kuruluşlar tarafından yapılması gerekli olan işlemlerdir.

Termal konfor ölçümü çalışan personellerin refahlığı için geçerli olan bir uygulama olmakla beraber işverenlerin tüm bu kontrollerin yapılmasını sağlamaları gerekmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği İSG Termal Konfor Ölçümü hizmetimiz iç ortam ve kişisel maruziyet olarak tarafımızca TÜRKAK ve İSGÜM onaylı sunulmaktadır.

Termal konfor ölçümü raporlarımızda ayrıntılı olarak değerlendirmeler bulunmakta olup iş yerinizi iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygunluğu açıkça ve anlaşılabilir şekilde belirtilmektedir.

Sorunsuz denetimler, hızlı raporlama, uzman teknik kadro ve etkili iletişim için tercihiniz OKCO olsun.

termal konfor ölçümü konu etiketleri

  • termal konfor ölçümü nasıl yapılır
  • termal konfor ölçüm cihazı
  • termal konfor nedir
  • termal konfor ölçümü yönetmelik
  • termal konfor sınır değerleri
  • termal konfor standartları
  • termal konfor ölçüm raporu
  • hava akım hızı ne ile ölçülür
  • aydınlatma ölçümü
  • gürültü ölçümü
WhatsApp WhatsApp Destek Hattı