Havalandırma Tesisatı

Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrolü

Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrol

Hayatımızın modernleşmesi ile beraber hem yaşam alanlarında hem de iş yerlerinde havalandırma tesisatları kurulmakta ve insanların daha sağlıklı bir ortamda zaman geçirmesi sağlanmaktadır. Havalandırma tesisatları hem insan sağlığı hem de can güvenliği için oldukça önemlidir. Bu nedenle de düzenli olarak havalandırma tesisatı periyodik kontrolü yapılması gerekmektedir. Duman için havalandırma, hava hızı havalandırma sistemi, lokal egzoz ve davlumbaz gibi birçok havalandırma hizmeti, kurumlarda yer alan önemli sistemlerdir. Evler, iş yerleri ve restoranlar gibi birçok alanda hava geçişlerini sağlayan tesisatlar nefes aldığımız her yere kurulmaktadır. Havalandırma tesisatı periyodik kontrol ile havalandırma sistemleri kurulurken kullanılan tüm ekipmanlar kontrol ediliyor. Hali hazırda bu kurulumlar yapılırken zaten kaliteli ekipmanlar tercih edilse de yine de muayenelerin yapılması şarttır. Bununla beraber ev içerisinde kullanılan küçük çaplı havalandırma sistemleri için de bakımlar yapılmaktadır. Örneğin klima gibi cihazlarda teçhizat bakımları sağlanmakta, incelemeler yapılmaktadır.

Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Hava akımını sağlayan borularda hem kurulum kontrol ediliyor, hem de detaylı muayeneler yapılıyor. Bu boruların hava akımını sağlıklı bir biçimde geçirip geçirmediği de inceleniyor. Bununla birlikte elektrik tesisatıyla uyumlu olup olmadığı da kontrol ediliyor. Bu kontrolden sonra elektrik tesisatı uygunlu belgesi yönergesine göre işlem yapılıyor. Tüm bu kontroller alanında uzman personeller tarafından gerçekleştiriliyor.

Firma olarak verdiğimiz muayene hizmetleri arasında şunlar öne çıkmaktadır:

 • Duman testi
 • Konfor havalandırması
 • Hava hızının ölçümü
 • Davlumbaz sistemleri ve bu sistemlerin kontrolleri
 • Lokal egzoz havalandırmasının kontrolleri

Havalandırma tesisatı periyodik kontrolü gereklidir ve mutlaka yapılması şarttır. Aksi takdirde özellikle kurum ve kuruluşlar bu kontrolleri yaptırmadığı için çeşitli cezai yaptırımlarla karşılaşabilmektedir.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği

İş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğine göre havalandırma tesisatı periyodik kontrolü zamanına uyarak uzman bir ekibe yaptırılmalıdır. Bu yönetmeliğin amacı, iş yerinde bulunan çalışanların ve iş yeri mallarının iş ekipmanlarını kullanırken karşılaşılacak aksiliklere karşı korunmasını sağlamaktadır. Kısacası bu yönetmelik şartları ile sağlık ve güvenlik yönünden uyulması gereken asgari şartlar ortaya koyulmaktadır. Havalandırma tesisatı uygunluk raporu ile bu uygunluğu kanıtlayabilirsiniz… Yönetmelik şartları, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren tüm kurumları kapsamaktadır.

Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrolü projede belirtilen kriterlere göre yapılmaktadır.

Geçerli Raporlama

Geçerli Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrolü raporları için tercihiniz OKCO olsun!

Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrolü ve Klima Tesisatı iş güvenliği uygunluk kontrolleri yetkili uzmanlarımız tarafından yapılmakta olup tarafımızca verilen periyodik kontrol raporları yasal olarak geçerlidir.

Raporlarımız Aşağıdaki Denetimler Geçerlidir

 • ÇSGB İş müfettişleri resmi denetimleri
 • İş sağlığı ve güvenliği denetimleri
 • Tedarikçi denetimleri (Sosyal sorumluluk, Tekstil vb. alanlarda)
 • Ruhsat denetimleri (Belediye, organize sanayi vb.)
 • TSE denetimleri
 • Diğer özel ve resmi denetimler

Havalandırma Sistemleri ve Klima Tesisatı İş Güvenliği Raporlama Hizmetlerimiz

Havalandırma tesisatı ve Klima tesisatı uygunluk belgelerimiz bir yıl geçerliliğe sahiptir.

 • Havalandırma Tesisatı Kontrol Raporu
 • Havalandırma Tesisatı Uygunluk Raporu
 • Havalandırma ve Klima Tesisatı Muayene Raporu
 • Havalandırma Tesisatı İş Güvenliği Kontrol Raporu
 • Havalandırma Sistemi Kontrol Raporu
 • Havalandırma Uygunluk Kontrol Raporu
 • Havalandırma Muayene Raporu
 • Klima Sistemi Kontrol Raporu

Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrolü Neden Yapılmalıdır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ev ve iş yerlerinde havalandırma tesisatları kuruluyor. Havalandırma tesisatlarının temel amacı kapalı ya da yeterince havalandırma imkanı bulunmayan ortamları havalandırmaktır. Böylece ortamdaki havanın tazelenmesini ve zehirli olabilecek gazların uzaklaştırılması sağlanır.

İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında da önemli bir yere sahip olan Havalandırma Tesisatları hem insan sağlığı hem de iş güvenliği açısından oldukça önemlidir. Sadece iş yerlerinde değil, aynı zamanda doğal bir şekilde yeterince havalandırılamayan evlerde de havalandırma tesisatları çok önemlidir. 

Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrol Süresi Ne Kadardır?

İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında iş yerlerinde çalışanların temiz hava ihtiyacı işveren tarafından sağlanması zorunludur. Baktığımızda havalandırma tesisatları 2’ye ayrılıyor. Bunlar;

 • Genel Havalandırma: İş yerindeki bir bölümün ya da tüm alanın gerekli oranda hava vererek ya da çekerek havalandırmasıdır.
 • Lokal Havalandırma: Lokal havalandırma ile toksik ya da kirleticilerin iş alanına yayılmadan, kaynağından emilerek dışarıya aktarılması amaçlanır.

Hangi havalandırma tesisatı kullanılırsa kullanılsın ilgili mevzuata göre havalandırma tesisatının periyodik kontrolleri yılda 1 kere yaptırılmalıdır. Havalandırma tesisatının periyodik kontrolünde projede belirtilmiş olan kriterlere olan uygunluğu denetlenir.

Ev İçi Havalandırma Tesisatları Nelerdir? Kontrolleri Nasıl Sağlanır?

Her havalandırma tesisatı büyük olmak zorunda değildir. Evlerde ve küçük işletmelerde de kullanılan havalandırma tesisatları vardır. Günümüzde sık sık kullanılan klima ve davlumbazlar birer havalandırma tesisatıdır. Bunun dışında ise ev havalandırma tesisatı kurulabilir. Ev havalandırma tesisatı kurulabilmesi için gerekli elektrik panoları, havalandırma üniteleri ve gerekli kablolar kullanılır.

Ev içi havalandırma tesisatlarının kontrolleri televizyon kumandası gibi bir kumanda ile sağlanabilir, otomatik olarak çalışacak şekilde programlanabilir ya da son yıllarda popülaritesini arttıran akıllı ev uygulamaları ile kontrol edilebilir.

Havalandırma tesisatınızın periyodik kontrollerini yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı