İş Makineleri

İş Makineleri Periyodik Kontrolü

İş Makineleri Periyodik Kontrolü, Periyodik Muayeneleri veya Fenni Muayenelerini iş güvenliği mevzuatına uygun olarak yaptırmak için bize ulaşın!

İş Makineleri Periyodik Kontrolleri Nedir?

Günümüzde çeşitli sektördeki iş alanlarında, birbirinden farklı iş makineleri kullanılmaktadır. İş makineleri her ne kadar çalışanın iş yükünü hafifletip, işleri kolaylaştırsa dahi aynı zamanda bir risk barındırmaktadır. 

İş makinelerinin arızalanması gibi olumsuz durumlarda, çalışan sağlığına herhangi bir zarar gelmemesi için bu makinelerinin periyodik kontrolleri gerçekleştirilmelidir. Yani İş Makineleri Periyodik Kontrolleri gerçekleştirilmelidir.

İş Makineleri Periyodik Kontrolleri Nasıl ve Ne Kadar Sürede Yapılmalıdır?

İş Makineleri Periyodik Kontrolleri genel olarak hidrostatik testler, görsel testler ve çeşitli cihazlarla yapılmaktadır. Ancak dozer, çekici, ekskavatör, greyder ve kazıcı gibi pek çok farklı iş makinesi olduğu için periyodik kontrollerin uygulanması değişiklik gösterebilmektedir.

İş Makineleri Periyodik Kontrolleri süresi ise bazı istisnalar dışında senede 1 kere yapılmalıdır. Yani 2 periyodik kontrol arası 1 seneyi geçmemelidir.

İş Makineleri Periyodik Kontrolleri Yönetmeliği Nedir?

İş Makineleri Periyodik Kontrolleri ile ilgili karşımıza 2 yönetmelik çıkıyor. Bunlar şu şekildedir;

 • 6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” uyarınca çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereğince, iş makinelerinin güvenli çalışmalarını, kullanan operatörlerin sağlık ve güvenlik risklerinden korunmalarını sağlamak amacı ile periyodik kontrollerini yaptırmak, alınması gereken önlemleri belirlemek ve raporlandırmak iş verenlerin asli sorumlulukları arasında yer almaktadır.
 • İş ekipmanlarının periyodik kontrolleri “Makine Emniyeti Yönetmeliği (2006/42/AT)” ile “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” kapsamında değerlendirilmektedir. Makine Emniyeti Yönetmeliği’nde iş makinelerinin sahip olması gereken teknik özellikler, CE işaretlemesi ve piyasaya arz edilmeleri ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Bu konuyla ilgili yayınlanmış standartlar Makine Emniyeti Yönetmeliği kapsamında yayımlanmıştır.

İş Makineleri Periyodik Kontrolü yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İş Makinesi Muayene Hizmetlerimiz

 • DOZER
 • ÇEKİCİ
 • EKSKAVATÖR
 • GREYDER
 • FORE KAZIK
 • KAZICI
 • YÜKLEYİCİ
iş makineleri periyodik kontrolü

İş Makinesi Muayene Raporlarımız Tüm şantiyelerde geçerlidir.

İş makineleri, yetkili kontrolörlerimiz tarafından ilgili mevzuat ve standartlara uygun olarak muayene edilmektedir. Muayene sonucu verilen raporlar bir yıl geçerliliğe sahiptir.

İş Makinelerinin Periyodik Kontrol Süreleri ile Kontrol Kriterleri 

EKİPMAN ADI KONTROL PERİYODU

(Azami Süre)

(İlgili Standardın öngördüğü süreler saklı kalmak koşulu ile)

PERİYODİK KONTROL KRİTERLERİ

(İlgili standartlar aşağıda belirtilmiştir.)

Sondaj makineleri periyodik kontrolü Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 16228 serisi standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Çekici dozerler periyodik kontrolü Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 474-2+A1 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Yükleyiciler periyodik kontrolü Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 474-3+A1 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Kazıcı yükleyiciler periyodik kontrol Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 474-4+A2 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Hidrolik kazıcılar periyodik kontrolü Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 474-5+A3  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Damperli kamyonlar periyodik kontrolü Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 474-6+A1  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Skreyperler periyodik kontrolü Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 474-7+A1  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Greyderler periyodik kontrolü Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 474-8+A1  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Boru döşeyiciler periyodik kontrolü Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 474-9+A1  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Trençerler periyodik kontrolü Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 474-10+A1  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Toprak ve çöp sıkıştırıcılar periyodik kontrolü Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 474-11+A1  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Halatlı kazıcılar periyodik kontrolü Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 474-12+A1  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Yol düzeltme makineleri periyodik kontrolü Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 500-2+A1  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Zemin stabilize makineleri periyodik kontrolü Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 500-3+A1  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Zemin sıkıştırma makineleri periyodik kontrolü Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 500-4+A1  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Asfaltlama makineleri periyodik kontrolü Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 500-6+A1  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
Beton ve harç için taşıma püskürtme ve yerleştirme makineleri(beton pompası) periyodik kontrolü Standartlarda süre belirtilmişse 1 Yıl TS EN 12001  standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.

Geçerli Raporlama

iş makinaları periyodik kontrolü Geçerli raporlar için tercihiniz OKCO olsun!

İş Makinesi İş Güvenliği Kontrol Raporlarımız Aşağıdaki Denetimler Geçerlidir

 • ÇSGB İş müfettişleri resmi denetimleri
 • Şantiye Denetimlerin
 • İş sağlığı ve güvenliği denetimleri
 • Tedarikçi denetimleri (Sosyal sorumluluk, Tekstil vb. alanlarda)
 • Ruhsat denetimleri (Belediye, organize sanayi vb.)
 • TSE denetimleri
 • Diğer özel ve resmi denetimler

İnşaat Makinesi Periyodik Teknik Kontrol Raporu, Periyodik Muayene Raporu, Fenni Muayene Raporu almak için bize ulaşın!

iş makinaları periyodik kontrolü Raporları

DOZER raporu, ÇEKİCİ raporu, EKSKAVATÖR raporu, GREYDER raporu, FORE KAZIK raporu, KAZICI raporu, YÜKLEYİCİ raporu

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı