ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

ISO 22000 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemine yönelik Danışmanlık, Eğitim ve Belgelendirme hizmeti almak için hemen bize ulaşın!

Gıda Güvenliği Nedir?

Gıda, insanların hayatlarını devam ettirebilmek için yemesi gereken maddelere verilen isimdir. İnsanlar belirli bir süreden fazla gıda tüketmezse, sağlıklı sorunları yaşar ya da yaşamı sona erebilir. Gıdanın bu kadar önemli olması nedeniyle karşımıza “Gıda Güvenliği” adında bir terim çıkmıştır.

Gıda Güvenliği; gıda kaynaklı hastalıkların engellenmesi için gıdaların işlenmesi, depolanması gibi çeşitli işlemlerin değerlendirilmesini ele alan bilimsel bir disiplindir. Gıda Güvenliği’nin öneminin artmasıyla birlikte “Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi” karşımıza çıkmaya başlamıştır.

Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir?

Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, adından da anlaşılabileceği üzere gıdaların üretimi, depolanması ve sunumu gibi işlemlerin esnasında güvenli olmalarını garanti altına alan sistemdir. Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’nin daha doğru uygulanması için bir standart geliştirilmiştir. 

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi olarak bilinmektedir. Müşteri memnuniyetinin artırılması için oldukça önemli olan bu standart kapsamında çeşitli sertifikalar verilmektedir. Bu sertifikalar ile işletmelerin müşteri memnuniyeti artırılmakta ve gıda güvenliği sağlanmaktadır. Ayrıca ISO 22000, gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin tamamını doğrudan ilgilendirmektedir.

Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Neden Gereklidir?

Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi kapsamında ISO 22000 standardı uygulanmaktadır. ISO 22000, gıda üretimi yapan işletmeler için yol gösterici niteliğindedir. Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’nin uygulanmasıyla, çeşitli eğitimlerin alınmasıyla müşteri memnuniyeti gözle görülür bir şekilde artırılmaktadır. 

Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’nin gerekli olmasının bir başka nedeni ise rekabet içinde olduğunuz işletmelerin önüne geçmenizi sağlamasıdır. Ayrıca ISO 22000 Belgesi almak zorunlu değildir. Ancak ISO 22000 Standardına uygun bir Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi (HACCP) oluşturması zorunludur. Bu zorunluluk sadece gıda üretimi yapan değil, aynı zamanda gıda ile temas halinde olan her işletme / firma için zorunludur.

Gıda Güvenliğinin Faydaları Nelerdir?

Gıda güvenliğinin birbirinden farklı faydaları bulunmaktadır. Gıda Güvenliğinin sağladığı faydaların bazıları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Temel olarak müşteri memnuniyetinin artırılmasını gıdaların daha güvenli olmasını sağlar.
  • İşletmelerin gıda güvenliği konusunda risklerin belirlenmesini ve tespit edilen risklerin giderilmesini sağlar.
  • Her işletmenin uyması gereken farklı standartlar mevcuttur. Gıda Güvenliği ile bu standartlar belirlenir ve bir nevi işletmeniz için rehber görevi görür.
  • İşletme çalışanları gerekli eğitimleri alacağı için daha bilinçli bir çalışan topluluğu oluşturulmasını sağlar.
  • İşletmelerin kendilerini geliştirmesi ve izlemesini sağlar.
  • İş verimini artırır.

Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’nden faydalanmak ve gerekli eğitimleri / sertifikaları almak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi sahibi olmak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

Danışmanlık Hizmetimiz

ISO 22000 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi kurmak isteyen işletmelere, sektörde uzman ekibimiz ile danışmanlık hizmetleri sunuyoruz.

Eğitim Hizmetlerimiz

ISO 22000 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Eğitimlerimiz

  • Bilgilendirme Eğitimi
  • Temel Eğitim
  • İç Denetçi & İç Tetkikçi Eğitimi
  • Baş Denetçi Eğitimi

Eğitim sertifikalarımız, uluslararası IRCA Baş Denetçi onaylı olarak verilmektedir.

 

Belgelendirme Hizmetlerimiz

ISO 22000 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi belgesi almak isteyen kuruluşlara TÜRKAK veya yurtdışı akreditasyonlu belgelendirme hizmeti sağlıyoruz.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı