Güvenli Turizm Belgesi

Güvenli Turizm Belgesi almak mı istiyorsunuz?

Hemen bizimle iletişime geçin!

Uzman ekibimiz ile tüm Güvenli Turizm hazırlıklarınız tamamlayalım ve işletmenizin yetkili kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmasını sağlayalım.

 • Otel Güvenli Turizm Belgesi
 • Konaklama Tesisi Güvenli Turizm Belgesi
 • Restoran Güvenli Turizm Belgesi
 • Kafe Güvenli Turizm Belgesi

Uzman ekibimiz, işletmenize gelerek her hazırlığın tamamlanmasını sağlıyor, gerekli dokümantasyonu gerçekleştiriyor ve en kısa sürede denetimin yapılmasını sağlayarak “Güvenli Turizm Belgeli” işletme olmanızı sağlıyoruz.

Güvenli Turizm Belgesi Nedir?

Coronovirüs – Covid 19 ile mücadele amacıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konaklama ve Yeme-İçme Tesislerinde uyulması zorunlu kuralları içeren iki genelge yayınlamıştır.  Haziran ayı itibariyle normalleşme sürecine geçiş ile birlikte “Güvenli Sertifikasyon Programı” adı altında hazırlanan turizm sektöründe alınması gereken bir dizi tedbirler belirlenmiştir.

“Güvenli Turizm Belgesi” (Sağlıklı Turizm Sertifikası) ise işletmelerin bağımsız belgelendirme kuruluşu tarafından uygunluğu kanıtlanmış denetimler sonucunda almış oldukları Sağlık turizm belgesi sertifikasyondur.

 

Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı Nedir?

Güvenli Sertifikasyon Programı diğer adıyla “Sağlıklı Turizm Belgesi”,  Konaklama, yeme-içme, eğlence merkezleri, taşıma / transfer, seyahat organizasyonu, havacılık faaliyetleri gerçekleştiren hijyen, temizlik, düzen, mesafe kuralları vb. gibi uygunluk değerlendirmesi yapılması amacıyla geliştirilmiş bir programdır.

 

Güvenli Turizm Sertifikasyon Süreci Şartları Nelerdir?

Güvenli turizm sertifikasyonu için Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) öncülüğünde belirlenmiş kontrol listeleri doğrultusunda denetimler yapılması hedeflenmiştir.

 

Konaklama ve yeme –içme tesislerinde denetimler Güvenli Turizm Sertifikasyonu Kriterlerine göre gerçekleştirilecektir.

 

Konaklama ve Yeme –İçme tesislerinin ilgili bölümlerinde kriterlere uygunluğu sağlanması tespiti durumunda “Güvenli Turizm Sertifikası” düzenlenecektir.

Denetimler, Güvenli Turizm Sertifikasını vermeye yetkili olan yetkili sertifikasyon kuruluşları tarafından gerçekleştirilecektir.

Denetim periyodu aylık olarak yapılacak, uzaktan denetim yapılmayacaktır.

Kriterleri yerine getirmeyen ya da tam olarak istenilen kriterleri yerine getirmeyen tesis işletmesine 3 gün süre verilecektir. Bu süre sonunda eksiklerini gideren işletmelere  “Güvenli Turizm Sertifikası“ düzenleyerek 3 gün içinde tesise iletilecektir.

Verilen süreye rağmen eksiklerini gidermemiş olan işletmenin talebi birinci denetim sonucu reddedilmiş sayılacaktır. Kriterlerin tamamına yeniden hazırlandıktan sonra ikinci başvuru yapması halinde talebi yeniden değerlendirilecektir.

Belgeyi alan tesisler Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesinde duyurulmaktadır.

Denetim sonucunda verilen Güvenli Turizm Sertifikası`nda kare kod bulunacaktır. Kare kod ile tüm tesis ile ilgili denetim bilgilerine ulaşılacaktır.

Güvenli Turizm Belgesi Danışmanlığı

OKCO olarak, Covid-19 sonrası normalleşme sürecinde tesislerinize “Güvenli Turizm Sertifikası” alabilmek için danışmanlık ve eğitim hizmetleri sunuyoruz. Danışmanlık Hizmetleri konusunda OKCO ile iletişime geçebilirsiniz.

Güvenli Turizm Danışmanlığının kapsamı;

 • Sağlıklı ve güvenli üretim ve turizm Aksiyon planı oluşturulması
 • Tesiste tüm alanlar için Önlem planlarının Hazırlanması
 • Standartların belirlenmesi (Müşteri ve Personeli Bilgilendirici Covid-19 Posterlerinin hazırlanması vb.)
 • Sosyal Mesafe planı oluşturulması ve uygulanması
 • COVID -19 ve Hijyen Kuralları / Uygulamaları ( Tesisteki alanlar için ayrı ayrı belirlenmesi) /(Yemekhane, servis salonu, lavabolar, havuz, otel odaları vb.)
 • Personel için alınacak önlemler ve Uygulamalar ( Personeller arasında bulaşmayı önleme faaliyetleri, Çalışma alanları ve konaklama üniteleri)
 • Misafir Kabulü için gerekli tedbirlerin sağlanması
 • Satınalma, mal kabul depolama süreçleri için gerekli tedbirler
 • Atık Yönetimi oluşturulması
 • Genel temizlik ve bakım faaliyetleri için gerekli tedbirlerin sağlanması
 • Haşere ve zararlılarla mücadele faaliyetleri
 • Acil durum ve izalasyon planlarının oluşturulması
 • Personel Bilgilendirme Eğitimleri
WhatsApp WhatsApp Destek Hattı