Raf Kontrolü & Raf Statik Analizi

Raflarınızın periyodik kontrolünü gerçekleştirmek, raf muayenesi yaptırmak ve Raf statik analiz raporu almak için hemen bizimle iletişime geçiniz.

Okco, Türkak Akreditayson A tipi muayene kuruluşu olarak raf sistemlerinin kontrolü ve statik analizi hizmetlerini uzman mühendis ekibi ile sunmaktadır.

Raf Periyodik Kontrolü

Raf sistemleri üretim hayatında ve lojistik alanlarında hayati önem taşıyan ekipmanlardır. Günümüzde Raf Sistemleri lojistik alanında en çok ihtiyaç duyulan ekipmanlardır. Raflar taşıdıkları yükler ve kullanıcı hatalarının getirdiği deformasyonlardan dolayı yüksek risk taşımaktadır.

Bu sebeplerden dolayı ve TS EN 15635 Çelik statik saklama sistemleri- Saklama ekipmanlarının uygulama ve bakımı standardı gereği periyodik kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Raf Sistemleri Periyodik Kontrolü alanında uzman muayene yetkililerimiz tarafından yılda 1 defadan az olmamak kaydı ile yapılmalıdır. Raf periyodik kontrolü yetkili uzman tarafından saha kontrolleri ve raporlaması şeklinde gerçekleştirilir.

Periyodik Kontrol Yapılan Raf Tipleri; Ayarlanabilir, Çok Katlı (Mezzanine), S/R Makineli, Hareketli, Mekik, Kayar, Asma Kat, Açık Yüzlü, Konsol Kollu, Karusel, Depolama Asansörü, İçine Girilebilir (Drive-in).

Raf Statik Analizi

Raf Statik Analizi raf sisteminin taşıyabileceği en yüksek kapasiteyi ve rafın yük deformasyonuna en çok maruz kalabilecek noktasını belirlemek amacıyla yapılmaktadır.

Yapılan analiz sonunda çıkan noktalar periyodik kontrol esnasında daha detaylı kontrol edilmelidir. Raf Statik Analizi yetkili uzman tarafından yapılmalıdır. Raf Statik Analizi sahada kontrolü yapılacak sistemin tasarımının çıkarılması ve gerekli bilgisayar programları ile analizlerinin yapılması şeklinde gerçekleştirilir.

Raf Kontrol Raporlarımız ve Raf Statik Analiz Raporlarımız tüm Denetimler Geçerlidir.

  • ÇSGB İş müfettişleri resmi denetimleri
  • İş sağlığı ve güvenliği denetimleri
  • Tedarikçi denetimleri (Sosyal uygunluk vb. alanlarda)
  • Ruhsat denetimleri (Belediye, organize sanayi vb.)
  • TSE denetimleri
  • Diğer özel ve resmi denetimler

Depo raflarının güvenliğinden emin olmak için raf sistemlerinin raf muayenesi ve raf periyodik kontrolleri yılda en az bir defa yaptırmalıdır.

Rafların taşıyabileceği maksimum yükün belirlenmesi raf statik analizleri olmaktadır. Raf analizleri yapıldıktan sonra raflara maksimum ağırlık etiketi yapıştırılmalıdır.

 

Raf Sistemleri Statik Analizi Nedir?

Raf sistemleri, işletmelerin daha çok depolarda kullandıkları ve istifleme işlemini daha  düzenli hale getirmek için geliştirdikleri özel sistemlerdir. Raf sistemleri sadece depolarda değil aynı zamanda ürün sergilemek için ön planda da olabilir. 

Raf sistemleri işletmeler için oldukça kullanışlı sistemlerdir. Ancak kullanışlı olduğu kadar düzgün kullanılmaması durumunda ciddi bir tehlike oluşturabilir. Raf sistemlerinin İş Sağlığı ve Güvenliği açısından statik analizi gerçekleştirilir.

 

Raf Sistemleri Statik Analizi Nasıl Yapılır?

Raf sistemleri statik analizi ile raf sistemlerinin taşıyabileceği en yüksek yük değeri hesaplanır. Bu hesaplama işleminin yapılması için günümüzde genellikle çeşitli programlar kullanılıyor. Teknolojinin gelişmesiyle üretilen çeşitli programlar ile hata payı neredeyse sıfır olan statik analizler yapılabilir. 

Raf sistemleri statik analizinin çeşitli programlar ile yapılmasıyla insan faktörünün hesaplamadaki etkisi azaltılır ve bu sayede statik analiz sonucundaki hata payı minimuma düşürülür.

 

Raf Sistemleri Kontrollerinin Önemi Nedir?

Raf sistemlerine yapılan çeşitli kontroller vardır. Raf sistemlerine yapılan bu çeşitli kontrollerin her birinin ayrı bir amacı ve ayrı bir önemi vardır. Ancak genel olarak raf sistemleri kontrollerinin önemini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Raflar hangi malzemeden yapılırsa yapılsın, zaman ve kullanıma bağlı olarak yük taşıma kapasitesinde, dayanıklılığında değişiklikler olabilir. Gerçekleştirilen kontroller ile bu durum fark edilebilir ve gerekli önlemler alınabilir.
  • Raf sistemlerinin kontrolü belli başlı yasalar ile zorunlu hale getirilmiştir.
  • Raf sistemlerinde meydana gelen ve fark edilmeyen küçük hatalar firmaları büyük zararlara uğratabilir, daha kötüsü bir kişinin ölümüne sebep olabilir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için raf sistemlerinin kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılması yeterlidir.

Genel olarak raf sistemleri kontrollerinin önemi bu şekildedir, ancak bunlarla sınırlı değildir. Bu yüzden raf sistemleri ya da diğer sistemlerinizin gerekli kontrollerini yaptırmayı unutmayın.

İş Ekipmanlarının Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği

İş Ekipmanlarının Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nin amacı işyerlerinde bulunan iş ekipmanlarının kullanımı ile ilgili sağlık ve güvenlik yönünden uyulması gerekli şartları belirlemektedir.

İş Ekipmanlarının Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nin kapsamı ise 20.06.2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamına giren tüm işyerlerini kapsar.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı