Yangın Tesisatı

YANGIN TESİSATI PERİYODİK KONTROL

Kurum ve kuruluşlar günümüzde mutlaka iş yürütülen mekanlara yangın tesisatı yaptırmak zorundadır. Bu tesisatlar mutlaka işlevsel olmalı ve olası bir olumsuzlukta müdahale edilmesini sağlamalıdır. İşte bu nedenle günümüzde yangın tesisatı periyodik kontrolü periyodik bir biçimde gerçekleştirilmektedir. İş alanlarında güvenliğin sağlanması ve iş kazalarının engellenmesi bu periyodik kontrollerle mümkündür. Yangın tesisatı periyodik kontrollerinde yangın söndürme hortumu, yangın söndürme motopompları, yangın söndürme tesisatı gibi ekipmanların tamamı kontrol altına alınmaktadır. Bu kontrolleri bu konuda yetkin olan ve belgesi olan yetkili firmalar gerçekleştirmelidir. Aksi takdirde bir geçerliliği bulunmamaktadır.

Geçerli Raporlama

Geçerli yangın sistemi raporlar için tercihiniz OKCO olsun!

Yangın tesisatı ve motopomp kontrolleri yetkili uzmanlarımız tarafından yapılmakta olup tarafımızca verilen periyodik kontrol raporları yasal olarak geçerlidir.
Yangın Tesisatı Raporlarımız Aşağıdaki Denetimler Geçerlidir

 • ÇSGB İş müfettişleri resmi denetimleri
 • İş sağlığı ve güvenliği denetimleri
 • Tedarikçi denetimleri (Sosyal sorumluluk, Tekstil vb. alanlarda)
 • Ruhsat denetimleri (Belediye, organize sanayi vb.)
 • TSE denetimleri
 • Diğer özel ve resmi denetimler

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Hizmetlerimiz

Yangın tesisatı ve yangın sistemleri ile ilgili her konuda yanınızdayız.

 • Yangın Tesisatı Kontrol Raporu
 • Yangın Sistemi Muayene Raporu
 • Yangın Tesisatı Uygunluk Raporu
 • Yangın Sistemi Uygunluk Belgesi
 • Yangın Sistemi Ve Motopomp Kontrol Raporu
 • Yangın Mekanik Denetim Raporu
 • Yangın Alarm Sistemi Kontrol Raporu
 • Yangın Alarm Sistemi Muayene Raporu
 • Yangın Algılama Ve Alarm Sistemi Uygunluk Belgesi
 • Yangın Sistemi Denetim Raporu
 • Yangın Uyarı İşaretleri Kontrol Raporu
 • Yangın Yönlendirme İşretleri Kontrol Raporu
 • Yangın Acil Aydınlatma Sistemi Kontrolü
 • Yangın Sistemi Test Raporu
 • Yangın Raporu
 • Yangın Sertifikası

Yangın Tesisatı Hesabı Nedir?

Yangın neredeyse tüm işletmeler için tehdit olan bir unsurdur. Yangın tesisatı ile bu tehdidin önüne geçebilmek mümkündür. Yangın tesisatı, bir mekan ya da bir bölgede ortaya çıkan yangınları söndürmeye yarayan sistemlerin tamamıdır.

Yangın tesisatı ile aniden ortaya çıkacak olan yangınlar önlenebilir. Ancak sistemin alan ya da bölgenin neresinde olacağı çok önemlidir. Bu yüzden yangın tesisatı hesabı çok önemlidir. Yangın tesisatı hesabı ile farklı alanlardaki yangın tehlikesinin önüne geçilebilir. 

Yangın Tesisatı Malzemeleri Nelerdir?

Yangın tesisatında farklı malzemeler kullanılabilir. Yangın tesisatında farklı malzemeler kullanılmasının temel nedeni ise farklı tesisat türlerinin bulunmasıdır. Yani sonuçta yangın tehlikesinin yüksek olduğu bir fabrika ile sıradan bir ofiste aynı yangın tesisatı bulunmaz.

Yangın tesisatında kullanılan malzemeler denildiğinde ilk olarak su gelse dahi aslında günümüzde su dışında çeşitli kimyasallar da kullanılmaktadır. Köpük, yangın tesisatında en sık kullanılan maddelerden biridir. Bunun dışında ise tüm yangın tesisatlarında sprinkler valfi ya da buna benzer bir malzeme kullanılır. 

Valfın görevi yangın esnasında otomatik olarak açılmasıdır. Valfın başına takılan sprinkler başlığı ise yangın tesisatında kullanılan su ya da benzeri malzemenin püskürtülmesini sağlar. Yangın tesisatındaki borular ise yangını söndürmek için püskürtülen malzemenin tahliyesi için kullanılır.

Yangın Tesisatı Çeşitleri Nelerdir?

Yangın tesisatı çeşitleri genel olarak Kuru Yangın Tesisatı ve Islak Yangın Tesisatı olmak üzere ikiye ayrılır.

Kuru Yangın Tesisatı içerisinde su bulunmaz. Su yerine basınçlı hava ya da azot gibi kimyasallar kullanılır. Ancak yangın esnasında suyun verilmesi ile yangınların önlenmesi sağlanır.

Islak Yangın Tesisatında ise adından da anlaşılacağı üzere su kullanılır. Islak yangın tesisatında basınçlı su ile yangının söndürülmesi sağlanır.

Yangın tesisatınızın periyodik kontrolünü yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yangın Tesisatı Periyodik Muayene

Yangın tesisatı periyodik kontrolleri, iş yerleri için yapılması zorunlu kılınan işlemlerdir. Özellikle Yangın Tesisatı Periyodik Muayene bir iş yerinde çıkacak yangında can ve mal kaybının önlenmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle kurulacak olan yangın tesisatı sisteminin kontrol ve bakımlarının yapılması şarttır. Yangın tesisatı sistemleri iş yerleri gibi büyük tesislerde kullanılmaktadır. Ülkemizde yangından ötürü yaşanabilecek her türlü sıkıntılı duruma itfaiyeden önce müdahale etmek için hayata geçirilen yangın tesisatı ve ekipmanlarının her an çalışır vaziyette olması gerekmektedir. Her an çıkabilecek yangınlara karşı ilk müdahaleyi yapacak olan bu sistem çok önemlidir. Bu nedenle de yangın tesisatı periyodik kontrol işlemleri mutlaka ama mutlaka yapılmalıdır.

Yangın Tesisatı periyodik kontrolleri; “İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne tabidir. Bu yönetmelikte belirtilen ilgili standartlara göre kontroller yılda 1 kere yapılmaktadır. Yangın tesisatlarının TS 9811, TS EN 671-3, TS EN 12416-1+A2, TS EN 12416-2+A1, TS EN 12845 standartlarında yer alan kriterlere göre kurulması gerekmektedir. Kontroller sırasında bunların tamamı da kontrol edilecektir.

Yangın Tesisatı Periyodik Muayene özel bir bilgi ve tecrübe gerektiren önemli bir konudur. Bu nedenle bu bakım ve kontrollerin mutlaka alanında uzman firma ve çalışanlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yangın tesisatı periyodik kontrolü yönetmeliğine göre yılda bir kere gerçekleştirilmelidir. Yani 2 kontrol arasındaki azami süre asla bir yılı aşamaz. Aksi takdirde iş veren ceza alabilir. Periyodik kontroller bir iş yerinin iş sağlığı ve güvenliğini sağlaması için gereken en önemli hizmetlerden birisi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle ihmal edilmemesi şarttır.

Yangın Tesisatı Uygunluk Raporu

Yangın tesisatı periyodik kontrolü yapılırken, bunun sonucunda tespit edilen uygunsuzluk ya da tehlikeli durumlar rapor halinde iş yeri sahibine sunulmaktadır. Olası bir tehlikeli durum bu rapordan sonra mutlaka giderilmelidir. Yangın tesisatı periyodik kontrolü şunları içerir:

 • Yangın suyu havuzu kontrolü
 • Pompa dairesi ve pompaların kontrolü
 • Pompaların emiş ve basma kolektörlerinin kontrolü
 • Boru tesisatının kontrolü
 • Yangın dolaplarının kontrolü
 • Yağmurlama (sprinkler) sistemi kontrolü
 • Hidrant sistemi kontrolü

Yangın Tesisatı Uygunluk Raporu Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Yangın tesisatı kontrolleri her yıl yapılmak zorundadır. Bu nedenle yangın tesisatlarının kontrol raporları 1 yıl süre ile geçerlidir. Yangın sistemi kontrolleri sırasında, yangın dolapları, yangın pompaları, yangın hortumu, yağmurlama (sprinkler) sistemi, yangın borularının tesisatı ve hidrant sistemi kontrol edilmektedir. Tüm bu sistem ve ekipmanlar; S 9811, TS EN 671-3, TS EN 12416-1 + A2, TS EN 12416-2 + A1, TS EN 12845 + A2 standartlarında olmak zorundadır.

Bildiğiniz üzere günümüzde çıkan yangınların büyük bir kısmı elektrik tesisatı nedeniyle çıkmaktadır. Bu nedenle olası yangın ihtimallerinin önüne geçebilmek için ayrıca elektrik tesisatının uygunluğunun da denetlenmesi ve uygunluk raporu alınması gerekir. Bu raporlar yangın tesisatı kontrolleri açısından da oldukça önemlidir.

İş ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğine göre bu kontroller yapılmalıdır. Bu Yönetmeliğin amacı, güvenlik ve sağlık açısından asgari şartların belirlenmesidir. 20.6.2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren tüm kurum ve kuruluşları kapsar. Ayrıca bu yönetmelik,   6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 30 ve 31. maddeleri ile 9/1/1985 tarihli ve 3146 sayılı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 2 ve 12. maddelerine dayanılarak ve 3/10/2009 tarihli ve 2009/104/EC sayılı Avrupa Birliği Direktifine paralel olarak hazırlanmıştır.

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol yaptırmak ve yangın tesisatı uygunluk raporu almak için hemen bize ulaşın!

Kapsamlı ve Etkin Kontrol

Yangın tesisatı kontrol raporlarımız bir yıl geçerlidir.

Yangın sistemi muayenesinde kapsamında aşağıdaki kontroller yapılır

 • Yangın pompaları
 • Yangın dolapları
 • Sprinkler (Yağmurlama sistemi)
 • Yangın Boru tesisatı
 • Yangın hortumları
 • Hidrant sistemi

Yangın Tesisatı ve Hortumlar, Motopomplar, Boru Tesisatı kontrollerinde yangın sisteminin projede belirtilen kriterlere ve TS 9811, TS EN 671-3, TS EN 12416-1 + A2, TS EN 12416-2 + A1, TS EN 12845 + A2 standartlarında belirtilen şartlara uygunluğunun kontrolü yapılmaktadır.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı