Aydınlatma Ölçümü

Aydınlatma Ölçümü

Aydınlatma Ölçümü, İş Hijyeni Ölçümleri arasında yer alan, işletmelerde çalışma ortamının yapılan işin niteliğine göre ışık şiddetlerinin uygunluğunun tespiti için yapılan işyeri ortam ölçümü bir testtidir.

İşyerlerinde aydınlatma koşulları ile ilgili konular “İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik” kapsamında düzenlenmektedir. İşyerlerinin aydınlatmasında TS EN 12464-1: 2013; TS EN 12464-1.2011: 2012; standartları esas alınır. İşyerlerinde aydınlatma koşulları ile ilgili detaylı konular ulusal mevzuatlarda düzenlenmeye bırakılmıştır.

Aydınlatma (ışık şiddeti), kişinin görme duyusunu etkileyen en önemli faktördür. Bir kişinin tehlikeleri fark edebilmesi ve görsel yetersizlik sebebiyle kaza geçirmemesi için işyerlerinde aydınlatma değerleri en az standartlarda belirlenen asgari seviyeleri karşılamalıdır. İş kazalarının birçok nedene bağlı olarak meydana gelmesine rağmen, yeterli aydınlatma düzeyi ile birçok iş kazasının önlenmesi sağlanacaktır.

Yüksek aydınlatma şiddetinin konsantrasyon ve motivasyonunun artmasına ve bunun çalışanın performansının %50 oranında artmasına sebep olduğunu göstermektedir. Çalışanın hata yapma oranı azaldığı için, yüksek aydınlatma şiddeti olan işyerlerinde iş kazaları da azalmaktadır. İş kazalarının büyük bir oranı aydınlatma şiddetinin 200 lüks den az olduğu işyerlerinde gerçekleşmektedir.

Fabrikalarda ve işletmelerde periyodik olarak ışık şiddeti ölçümü (aydınlatma ölçümü), İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde zorunludur.

Aydınlatma Ölçümü

İşyerlerinde görsel işin sürdürüldüğü iş alanlarında sağlanması gereken aydınlık düzeyi değerleri ve işyerlerinde dolaşım alanlarındaki aydınlık düzeyi değerleri standartta belirtilen değerlere uygun olmalıdır. Doğal aydınlatma ile sağlanamayan aydınlık seviyesi yapay aydınlatma ile desteklenmelidir.

İşyerlerinin gün ışığıyla yeter derecede aydınlatılmış olması esastır. İşin konusu veya işyerinin inşa tarzı nedeniyle gün ışığından yeterince yararlanılamayan hallerde yahut gece çalışmalarında, suni ışıkla uygun ve yeterli aydınlatma sağlanır.

Çalışma mahalleri ve geçiş yollarındaki aydınlatma sistemleri, çalışanlar için kaza riski oluşturmayacak türde olur ve uygun şekilde yerleştirilir.

Aydınlatma sisteminin devre dışı kalmasının çalışanlar için risk oluşturabileceği yerlerde yeterli aydınlatmayı sağlayacak ayrı bir enerji kaynağına bağlı acil aydınlatma sistemi bulunur.

Aydınlatma ölçümü lüxmetre ile yapılır.

Aydınlatma sistemlerinin doğru olarak yapılması ile;

 • Uygun bir çalışma ortamı sağlanmış olur
 • Göz sağlığı korunur, görme yeteneğini artırır
 • İş verimini artırır
 • Yaşanabilecek kazaları azaltır
 • Gasp, hırsızlık gibi olaylara karşı emniyeti sağlar

AYDINLATMA ÖLÇÜMÜ ETİKETLERİ

 • Aydınlatma Ölçümü
 • aydınlatma ölçümü yönetmeliği
 • aydınlatma ölçümü standardı
 • aydınlatma ölçümü yapan firmalar
 • aydınlatma ölçüm cihazı
 • ışık şiddeti ölçümü nasıl yapılır
 • lux metre ile ölçüm nasıl yapılır
 • luxmetre ne işe yarar
 • aydınlatma birimi

İş Sağlığı ve Güvenliği İSG Aydınlatma Ölçümü hizmetimiz iç ortam ve kişisel maruziyet olarak tarafımızca TÜRKAK ve İSGÜM onaylı sunulmaktadır.

Gürültü ölçümü raporlarımızda ayrıntılı olarak değerlendirmeler bulunmakta olup işyerinizi iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygunluğu açıkça ve anlaşılabilir şekilde belirtilmektedir.

Sorunsuz denetimler, hızlı raporlama, uzman teknik kadro ve etkili iletişim için tercihiniz OKCO olsun.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı