VOC Ölçümü

VOC Ölçümü

VOC Ölçümü; Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Hakkında Yönetmelik Kapsamında belirtilen maruziyet sınır değerlerine uygun ortamın olup olmadığını anlamak için yapılan hava kalitesi ölçümüdür. Havada bulunan organik solvent ya da kimyasal buharların mg/m3 yada ppm şeklinde ölçülmesidir.

Ortamdaki VOC seviyesi az olsa dahi, çalışanların uzun süreli bu havayı teneffüs etmesi solunum yollarıyla ilgili sağlık sorunları riskini artırabilir. Yapılan çeşitli çalışmalar VOC lara sürekli olarak maruz kalmanın astım veya özellikle kimyasallara karşı hassas olan kişilerde daha kötü sonuçlar doğurduğunu kanıtlamıştır.

voc ölçümü

VOC Nedir?

Uçucu Organik Madde’nin kısaltılması olan VOC, çevreye ve insan sağlığına zarar verebilir özellikteki kimyasal gazlardır.
Solvent içeriği olan maddeler için VOC-reduced, solvent içermeyen maddeler için ise VOC-free tanımları kullanılır. CFC, tiner, aseton, metilen klorür, benzen, ksilen ve mazot gibi birçok uçucu solventin yüksek kullanımı, işyerlerinde çalışan sağlığını ve çevreyi tehdit eder. Fabrika ve işyerlerinde yangın riski oluşturur.

Uçucu organik bileşikler (VOC), oda sıcaklığında kolayca buharlaşan, doğada veya sanayide yaygın olarak bulunan karbon bazlı tehlikeli bileşiklerdir. Halı, ambalaj, boya endüstrisi, matbaa, temizlik malzemeleri, metal, plastik, kozmetik, ilaç üretimi yapan kimyasal tesislerin kapalı alanlarında VOC seviyesi çok yüksektir.

Çevreye verilen VOC emisyon miktarını azaltmak için çeşitli düzenlemeler yapılmış ve kanunlar çıkartılmıştır.

VOC Ölçümü Nasıl Yapılır?

VOC Ölçümleri uzman kişiler tarafından kalibrasyonu periyodik olarak yapılan İyon Dedektörleri ile yapılır.

VOC ölçümünde hem tüp ve hem de pompa aynı marka kullanılır. Pompaya ortam şartlarına uygun tüp çeşidi kırılarak takılır. Anlık maksimum gaz yoğunluğunun (TLV) ölçümü yapılır. Ölçülen değer, ortama ait sıcaklık ve basınç düzeltmeleri hesaba katılarak sonuç tablosunda belirtilir.

Genel olarak kullanılan iki çeşit VOC ölçüm cihazı vardır:

 • Alev İyonizasyon Algılama ( Flame Ionisation Dedector)
 • Foto İyonizasyon Algılama (Photo Ionisation Detection)

Foto iyonizasypn algılama donanımlı araçlar genellikle VOC ölçümü maruziyet sınır konsantrasyonlarının ölçümü için en iyi seçimdir.
Endüstriyel tesislerin ortak problemi olan kimyasal gaz ölçümleri giderilmesi için kullanılan teknoloji yöntemlerinden birisi olup akredite kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen iş sağlığı ve güvenliği ölçümleri, ortam ölçümleri, isg ölçümlerinden birisidir.

İş Sağlığı ve Güvenliği İSG VOC Ölçümü hizmetimiz iç ortam ve kişisel maruziyet olarak tarafımızca TÜRKAK ve İSGÜM onaylı sunulmaktadır.

VOC ölçümü raporlarımızda ayrıntılı olarak değerlendirmeler bulunmakta olup işyerinizi iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygunluğu açıkça ve anlaşılabilir şekilde belirtilmektedir.

Sorunsuz denetimler, hızlı raporlama, uzman teknik kadro ve etkili iletişim için tercihiniz OKCO olsun.

 

VOC Ölçümü Konu Etiketleri

 • voc ölçümü nerelerde yapılır
 • voc ölçüm açılımı
 • voc ölçümü ne demek
 • voc ölçüm cihazı
 • voc sınır değerleri
 • voc nedir
 • voc değeri hesaplama
 • bacada voc ölçümü
 • toz ölçümü
 • periyodik kontrol firmaları
WhatsApp WhatsApp Destek Hattı