VOC Ölçüm

VOC Ölçümü

VOC Ölçümü; Kimyasal maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik hakkında yönetmelik kapsamında belirtilen maruziyet sınır değerlerine uygun ortamın olup olmadığını anlamak için yapılan hava kalitesi ölçümüdür. Havada bulunan organik solvent ya da kimyasal buharların mg/m3 yada ppm şeklinde ölçülmesidir.

Ortamdaki VOC seviyesi az olsa dahi, çalışanların uzun süreli bu havayı teneffüs etmesi solunum yollarıyla ilgili sağlık sorunları riskini artırabilir. Yapılan çeşitli çalışmalar VOC lara sürekli olarak maruz kalmanın astım veya özellikle kimyasallara karşı hassas olan kişilerde daha kötü sonuçlar doğurduğunu kanıtlamıştır.

voc ölçümü

VOC Nedir?

Uçucu Organik Madde’nin kısaltılması olan VOC, çevreye ve insan sağlığına zarar verebilir özellikteki kimyasal gazlardır.
Solvent içeriği olan maddeler için VOC-reduced, solvent içermeyen maddeler için ise VOC-free tanımları kullanılır. CFC, tiner, aseton, metilen klorür, benzen, ksilen ve mazot gibi birçok uçucu solventin yüksek kullanımı, işyerlerinde çalışan sağlığını ve çevreyi tehdit eder. Fabrika ve işyerlerinde yangın riski oluşturur.

Uçucu organik bileşikler (VOC), oda sıcaklığında kolayca buharlaşan, doğada veya sanayide yaygın olarak bulunan karbon bazlı tehlikeli bileşiklerdir. Halı, ambalaj, boya endüstrisi, matbaa, temizlik malzemeleri, metal, plastik, kozmetik, ilaç üretimi yapan kimyasal tesislerin kapalı alanlarında VOC seviyesi çok yüksektir.

Çevreye verilen VOC emisyon miktarını azaltmak için çeşitli düzenlemeler yapılmış ve kanunlar çıkartılmıştır.

VOC Ölçümü Nasıl Yapılır?

VOC Ölçümleri uzman kişiler tarafından kalibrasyonu periyodik olarak yapılan İyon Dedektörleri ile yapılır.

VOC ölçümünde hem tüp ve hem de pompa aynı marka kullanılır. Pompaya ortam şartlarına uygun tüp çeşidi kırılarak takılır. Anlık maksimum gaz yoğunluğunun (TLV) ölçümü yapılır. Ölçülen değer, ortama ait sıcaklık ve basınç düzeltmeleri hesaba katılarak sonuç tablosunda belirtilir.

Genel olarak kullanılan iki çeşit VOC ölçüm cihazı vardır:

  • Alev İyonizasyon Algılama ( Flame Ionisation Dedector)
  • Foto İyonizasyon Algılama (Photo Ionisation Detection)

Foto iyonizasyon algılama donanımlı araçlar genellikle VOC ölçümü maruziyet sınır konsantrasyonlarının ölçümü için en iyi seçimdir.
Endüstriyel tesislerin ortak problemi olan kimyasal gaz ölçümleri giderilmesi için kullanılan teknoloji yöntemlerinden birisi olup akredite kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen iş sağlığı ve güvenliği ölçümleri, ortam ölçümleri, isg ölçümlerinden birisidir.

İş Sağlığı ve Güvenliği İSG VOC Ölçümü hizmetimiz iç ortam ve kişisel maruziyet olarak tarafımızca TÜRKAK ve İSGÜM onaylı sunulmaktadır.

VOC ölçümü raporlarımızda ayrıntılı olarak değerlendirmeler bulunmakta olup işyerinizi iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygunluğu açıkça ve anlaşılabilir şekilde belirtilmektedir.

VOC Ölçüm Nerelerde Kullanılır?

VOC ölçüm, iç ortam gaz-buhar ölçümüdür. Yani VOC ölçümü ile iş sahasındaki çalışma koşullarından dolayı meydana gelen ve havaya yayılan uçucu organik bileşiklerin yoğunluğunun belirlenmesi sağlanır. 

Baktığımızda bazı sektörlerde VOC ölçümünün yapılması çalışanların sağlığı açısından çok önemlidir. Bu sektörlerden bazıları; boya endüstrisi, PET ve PET film üreticileri, kimya endüstrisi, bobin kaplama, eczacılık ürünlerini üreten tesisler, metal endüstrisi ve plastik endüstrisi şeklindedir.  

VOC Ölçüm Sınır Değerleri Nelerdir?

Çalışma hayatında pek çok farklı uçucu organik bileşikler ile karşılaşabiliriz. Ancak bazı bileşikler ile daha sık karşılaşıyoruz. Çalışma hayatında sık sık karşılaşılan uçucu organik bileşiklerden bazıları şu şekildedir;

  • Aseton
  • Benzen
  • Ksilen 
  • Etilen glikol
  • Toluen

Bunlar gibi pek çok uçucu organik bileşik ile çalışma hayatında sık sık karşılaşılıyor.

VOC ölçümü için dedektör kullanılmaktadır. Hangi bileşik için ölçüm yapılacaksa dedektörün ucuna o bileşene göre bir uç takılır. Takılan bu uç ile gerekli değerler elde edilir. Ülkemizde VOC ölçüm sınır değeri ise 1ppm ya da 3,25 mg/ m³ (ortalama 8 saat vardiyaya göre) şeklindedir.

VOC Ölçüm Değeri Hesaplama Nasıl Yapılır?

VOC Ölçüm değeri hesaplaması için öncelikle ölçüm yapılacak olan tesisin normal işletme şartlarında olup olmadığı incelenir. Ardından anemometre ile sıcaklık, nem ve basınç değerleri ölçülür. 

Bu işlemlerden sonra ise VOC ölçümü için uzman kişiler tarafından kalibrasyonu periyodik olarak yapılan iyon dedektörler kullanılır. Baktığımızda iki çeşit VOC ölçüm cihazı vardır. Bunlar;

  • Foto İyonizasyon Algılama (Photo Ionisation Detection)
  • Alev İyonizasyon Algılama ( Flame Ionisation Dedector)

Bu VOC ölçüm cihazları ile VOC ölçüm değeri hesaplama işlemi yapılır.

Eğer VOC ölçümü yaptırmak isterseniz, okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve bilgi alabilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı