Fenni Muayene

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Yönetmeliği
23 Aralık 2018
Forklift Periyodik Kontrolü
8 Ocak 2019

fenni muayene

Fenni Muayene Nedir?

Günümüzde şehir içi ya da şehirler arası yolculuklar başta olmak üzere yürüme mesafesi dışındaki her yere araçlar ile yolculuk etmekteyiz. Sık sık kullandığımız araçların güvenli olması için çeşitli muayeneler gerçekleştirilmektedir. Bu muayenelerden biri de “Fenni Muayene” olarak bilinir. 

Fenni Muayene; trafikte bulunan araçların sürücüler ve diğer araçlar için tehlike oluşturmamaları için yapılan kontrollere verilen isimdir. Fenni muayene, düzenli olarak ve belirli standartlar kapsamında gerçekleştirilmektedir. Fenni Muayene için kısaca araçların kontrol edilmesi işlemidir, diyebiliriz.

Fenni Muayene Yönetmeliği Nedir?

Fenni Muayene için “Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik” bulunmaktadır. Bu yönetmeliğin amacı;

“Karayolunda seyreden motorlu ve motorsuz araçların teknik muayenelerini daha etkin ve sağlıklı bir şekilde yapmak, bu suretle araçlar bakımından karayolu trafik güvenliğini sağlamaktır.” şeklindedir. 

Aynı yönetmeliğin kapsamı ise şu şekildedir;

“13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 8 inci ve 34 üncü maddelerinde belirtilen motorlu ve motorsuz araçların aynı Kanunun 35 inci maddesinde belirtilen muayenesini yapacak olan gerçek veya tüzel kişilere ait muayene istasyonlarını ve bunların açılması, işletilmesi, işletme belgesi ile yetki verilmesini ve muayene istasyonlarında bulunacak makine, araç/gereç, personel ve bunların niteliklerini, işletme, çalışma ve denetlenmeleri ile araç muayenelerine dair usul ve esasları kapsar.”

Fenni Muayene Süreleri Nelerdir?

Fenni muayene süreleri, araçların tiplerine göre belirlenmektedir. Bu kapsamda Fenni Muayene süreleri şu şekildedir;

  • Hususi / Resmi Otomobil ve Römorklar: Araç ilk 3 yaşının içerisinde ise ya da daha büyükse her 2 yılda bir muayene edilmelidir. (M1G sınıfındaki hususi ya da resmi arazi taşıtları da bu grupta yer alır.)
  • Lastik Tekerlekli Traktör Modelleri: Araç ilk 3 yaşının içerisinde ise ya da daha büyükse her 3 yılda bir muayene edilmelidir.
  • Diğer Motorlu Araçlar ve Römorkları: Araç ilk yaşının içerisinde ise ya da daha büyükse yılda bir kere muayene edilmelidir. (Taksi, kamyon, otobüs gibi ticari araçlar ve yukarıdaki araç sınıflarına girmeyen diğer araçlar bu gruba dahildir.)
  • İki ya da Üç Tekerlekli Araçlar ve Römorkları: Araç ilk 3 yaşının içerisinde ise ya da daha büyükse her 2 yılda bir muayene edilmelidir.

Fenni Muayene yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi sahibi olmak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fenni Muayene Periyotları

Araç fenni muayene periyotları şöyledir:

Resmi / Şahsi otomobil ve römorklar: Eğer araç ilk üç yaş içerisindeyse ya da sonrasındaysa her 2 yılda bir muayene edilmelidir. M1G sınıfında bulunan resmi ya da hususi arazi araçları da bu sınıfta yer almaktadır.

Lastik tekerlekli traktör modelleri: Bu araçlar ilk üş yaş ve sonrasında her 3 yılda bir muayene edilmek durumundadır.

Diğer motorlu araçlar ve römorkları: İlk bir yaş ve sonrasında yılda bir kereye mahsus olmak üzere muayene edilmelidir. Bu araçlar içerisine, taksi, kamyon, otobüs ve diğer ticari araçlar girmektedir.

İki ya da 3 tekerlekli araçlar ve römorkları:

İlk üç yıl ve sonrasında 2 yılda bir muayene edilmelidir.

Fenni muayene, araçların kontrol edilmesi işlemidir. Bu kontrolün amacı insan ve çevre sağlığına ve güvenliğine zarar verilmesine engel olmaktır. Bu araçların trafiğe çıkıp çıkmayacağı fenni muayeneler ile kontrol edilir. Bu nedenle herkes mutlaka aracına fenni muayene yaptırmalıdır. Zaten diğer türlüsü kişinin ya da firmanın ceza almasına neden olacaktır. Daha güvenli bir trafik sistemi için Muayene gerekli ve elzemdir. Bu konuda periyodik kontrol firmaları istanbul OKCO size danışmanlık hizmeti vermektedir.

 

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı