Fenni Muayene

Periyodik Kontrol Firmaları
7 Ocak 2019
Forklift Periyodik Kontrolü
8 Ocak 2019

fenni muayeneFenni muayene nedir?

Fenni muayene, trafikte bulunan bütün araçların, diğer sürücü ve araçlar için tehlike oluşturmaması amacıyla yapılan kontrollerdir. Bu kontroller düzenli olarak yapılmaktadır. Yeni yasalarla beraber, tüm araçlar yılın belli zamanlarında muayene olmak zorundadır. Aksi takdirde cezai yaptırımlarla karşılaşmak mümkündür. Muayene zamanları her bir araç için farklılık göstermektedir. Örnek olarak sıfır araçlar ilk 2 yıl boyunca muayene olmalıdır. Bununla birlikte aracın yaşı ve cinsi gibi noktalar da aracın ne zaman muayene olması gerektiğini analiz etmektedir. Araçlar için fenni muayene, ticari araçlar, ağır vasıta araçlar ve hususi kullanım için alınan araçlara göre belirlenmektedir. Zaten bu araçların da muayene süreleri farklılık gösterir. Tüm bu kriterler gözetilerek araçlar belirli periyotlarla fenni muayeneye girer. Bu muayeneler TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında yapılmaktadır.

Fenni Muayene Periyotları

Araç fenni muayene periyotları şöyledir:

Resmi / Şahsi otomobil ve römorklar: Eğer araç ilk üç yaş içerisindeyse ya da sonrasındaysa her 2 yılda bir muayene edilmelidir. M1G sınıfında bulunan resmi ya da hususi arazi araçları da bu sınıfta yer almaktadır.

Lastik tekerlekli traktör modelleri: Bu araçlar ilk üş yaş ve sonrasında her 3 yılda bir muayene edilmek durumundadır.

Diğer motorlu araçlar ve römorkları: İlk bir yaş ve sonrasında yılda bir kereye mahsus olmak üzere muayene edilmelidir. Bu araçlar içerisine, taksi, kamyon, otobüs ve diğer ticari araçlar girmektedir.

İki ya da 3 tekerlekli araçlar ve römorkları:

İlk üç yıl ve sonrasında 2 yılda bir muayene edilmelidir.

Fenni muayene, araçların kontrol edilmesi işlemidir. Bu kontrolün amacı insan ve çevre sağlığına ve güvenliğine zarar verilmesine engel olmaktır. Bu araçların trafiğe çıkıp çıkmayacağı fenni muayeneler ile kontrol edilir. Bu nedenle herkes mutlaka aracına fenni muayene yaptırmalıdır. Zaten diğer türlüsü kişinin ya da firmanın ceza almasına neden olacaktır. Daha güvenli bir trafik sistemi için Muayene gerekli ve elzemdir. Bu konuda periyodik kontrol firmaları istanbul OKCO size danışmanlık hizmeti vermektedir.

 

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı