Transpalet Vinç Periyodik Kontrol Muayenesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Mobil Vinç Periyodik Kontrol Muayenesi Nedir
Mobil Vinç Periyodik Kontrol Muayenesi Nedir? Nasıl Yapılır?
3 Ocak 2023
Yük Platformu Periyodik Kontrol Muayenesi Nedir
Yük Platformu Periyodik Kontrol Muayenesi Nedir? Nasıl Yapılır?
7 Ocak 2023
Transpalet Vinç Periyodik Kontrol Muayenesi Nedir

 

Üretim sektörünün olmazsa olmaz ekipmanlarından biri olan Transpalet Vinç Periyodik Kontrol ve muayenesi zorunluluktur. Periyodik Kontrol süreci ise süreci kapsayan adımlar ve yürütülen teknik faaliyetlerden oluşur. 

Kuruluşunuzda Transpalet Vinç kullanıyorsanız, periyodik kontrol ve muayenenin nasıl yapıldığını merak ediyor olabilirsiniz Kaldırma iletme ekipmanlarından olan Transpalet Vinç Periyodik Kontrolü muayenelerinde, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği tarafından belirlenmiş olan kriterler söz konusudur. Okco olarak bu yazımızda, Transpalet Vinç Periyodik Kontrolü hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Transpalet Vinç Periyodik Kontrol Muayenesi Hangi Mevzuat Kapsamında Yapılmaktadır?

Transpalet Vinç, kaldırma iletme ekipmanlarından olması nedeniyle periyodik kontrolü ve muayeneleri de 6331 Sayılı İSG kanunu gereği yerine getirilmektedir. Ayrıca muayene metotları 28628 sayılı İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kapsamında belirlenmiş olan kriterler doğrultusunda uygulanır.

Transpalet Vinç Periyodik Kontrol Muayenesi Ne Sıklıkla Yapılmalıdır? Süresi Nedir?

Kaldırma ve iletme ekipmanları arasında yer alan vinçler 6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” kapsamında muayene sıklığı belirlenmiştir. Buna göre İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kapsamında yılda en az 1 defa vinçlerin periyodik kontrollerinin yapılması yasal zorunluluk olarak bilinmektedir.

İlginizi çekebilir: Ekipnet Nedir? Nasıl ve Neden Kullanılır?

Transpalet Vinç Periyodik Kontrol Muayenesini Yaptırma Sorumluluğu Kime Aittir?

İş ekipmanlarının kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre kaldırma ve iletme ekipmanlarının periyodik kontrolünü yaptırma sorumluluğu işverenlere ait olarak belirlenmiştir

Söz konusu yönetmelikte “İşyerinde kullanılacak iş ekipmanının yapılacak işe uygun olması ve bu ekipmanın çalışanlara sağlık ve güvenlik yönünden zarar vermemesi için işveren gerekli tüm tedbirleri alır.” maddesi yer almaktadır.

Transpalet Vinç Periyodik Muayenesini Kimler Yapmaya Yetkilidir?

4 Nisan 2017 tarihli Türkiye Cumhuriyeti Resmî Gazetesi’nin 30047’nci sayısında Bakanlık tarafından yetkilendirilen eğitim kurumlarından eğitimlerini almış kişiler Transpalet kontrollerini yapabilmektedir. Bunun yanı sıra Transpalet Vinç Periyodik Kontrolü hizmetini yapacak kuruluşlar için hizmet yeterliliği belgesi gereklidir. Bu belgenin yanı sıra “Akredite” kuruluş olarak hizmet verme zorunluluğu gibi ek şartların aranması planlanmaktadır. 

Periyodik Kontrol Formu ve Raporu Nasıl Hazırlanır?

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kapsamında belirtilen kaldırma ve iletme ekipmanları grubundaki Transpalet Vinç ile ilgili uluslararası imalat, test ve deney standartları ile ürünün teknik bilgilerinin de yer aldığı bir form hazırlanır. Standardın istediği tüm fiziksel, mekanik ve görsel testler ile yük deneyleri de tamamlanır ve rapora işlenir. Oluşturulan Transpalet Vinç raporu, ilgili teknik uzmanın yorumları ve teknik müdürün onayı ile hazırlanır.

Periyodik Kontrol Sonuçları Nasıl Değerlendirilmektedir?

Transpalet Vinç Periyodik Kontrolü ile elde edilen veriler doğrultusunda “hafif kusurlu” veya “ağır kusurlu” olmak üzere incelenen kontrol kriterleri vardır. Bu doğrultuda ekipmanının kullanımının “güvenli” mi yoksa “sakıncalı” mı olduğunu belirlenir. Yapılan tespitler ile kusurlu bir durum olmaması durumunda kontrolü yapılan Transpalet Vinç için inceleme kriterlerine sürekli uyması şartı ile bir sonraki kontrol tarihine kadar kullanılması “güvenlidir” şeklinde bir rapor verilir. Yapılan incelemelerde ağır kusurlu sayılan bir kritik inceleme söz konusu ise kontrolü yapılan Transpalet Vinç için inceleme kriterlerine sürekli uyması şartı ile bir sonraki kontrol tarihine kadar kullanılması “sakıncalıdır” şeklinde bir rapor sunulur.

Okco olarak bu yazımızda, Transpalet Vinç Periyodik Kontrolü süreçleri hakkında merak edilenleri sizler ile paylaştık. Amacımız, yerli ve yabancı paydaşlarımız ile periyodik kontrol, denetim ve belgelendirme alanında uluslararası ölçekte hizmet sunmaktır. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Mobil Vinç Periyodik Kontrol Muayenesi Nedir? Nasıl Yapılır?

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı