Forklift Periyodik Kontrolü

Fenni Muayene
7 Ocak 2019
Vinç Periyodik Kontrol
8 Ocak 2019

forklift periyodik kontrolForklift Periyodik Kontrol Muayenesi

Forklift gibi kaldırma makineleri, birçok sektörde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu makinelerin yanlış kullanımı ya da arızalı olan forklift araçlarını kullanılması sonucunda bazı ciddi kazalar meydana gelmektedir. Bu kazalar maalesef iş güvenliği ve sağlığını olumsuz anlamda etkilemektedir. Bu nedenle bu gibi olayların yaşanmaması için kaldırma araçları periyodik kontrol yönetmeliği çerçevesinde forklift periyodik kontrol muayenesi belirli aralıklarla yaptırılmalıdır. Kaldı ki bu muayeneler zaten yasal düzenlemelerle beraber bir gereklilik haline gelmiştir. Aksi durumda forklift sahiplerine ve iş yerlerine cezai yaptırımlar uygulanabilmektedir.

İş Ekipmanları Yönetmeliği

Firmamız, uzman ekibi ve ekipmanlarıyla beraber sizlere forklift denetlemeleri ve muayene hizmeti sunmaktadır. Bu denetlemelerle ekipmanın kaldırma işlemlerini sağlıklı ve güvenli bir biçimde yapıp yamadığı test edilmekte ve eğer bir sorun varsa bunlar tespit edilerek raporlanmaktadır. Uyumsuzluk ve eksiklikler bu rapordan sonra firma tarafından mutlaka giderilmek durumundadır. Periyodik Kontrol istanbul olarak 6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” ile çıkarılan ve 28628 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” gereği, uyulması gereken tüm asgari şartları kontrol ediyoruz. Bu asgari şartlar da TS 10689, TS EN 1757-2, TS ISO 5057, TS 10201 ISO 3184, TS ISO 6055, TS ISO 1074 standartlarında yer alan kriterlere uygunluğu kontrol etmek olarak geçiyor. Peki bu kriterler nelerdir, bunlardan bahsedelim.

  • Forkliftler mutlaka emniyet ve güvenlik sistemi barındırmak zorundadır. Örneğin çarpma ve devrilmelere karşı geliştirilen üst korkuluklar tüm bu ekipmanda yer almalıdır. Bunun sebebi operatörün herhangi bir çarpma durumunda ezilme gibi bir tehlikeden uzaklaşmasını sağlamaktır. Bununla beraber operatörün forkliftten düşmemesi için emniyet kemeri de kullanılmalıdır.
  • Çalışma sırasında forkliftlerde diğer çalışanların dikkatini çekmek amacıyla korna kullanılır. Bu nedenle forkliftlerde mutlaka korna da bulunmalıdır.
  • Forkliftlerin iç ve yan taraflarında arkayı ve yan tarafı rahatlıkla görebilmek için ayna olmalıdır.
  • Forkliftlerde ayrıca ikaz sistemi bulunmalıdır. Bu ikaz sistemi, geri vitese takıldığı zaman iş kazalarının oluşmasına engel olur. Bu nedenle önemlidir.

Üstte belirtilen tüm kriterler, forklift periyodik kontroller sırasında detaylı bir biçimde incelenerek raporlanmaktadır.

Forklift Periyodik Kontrol Nedir? Nasıl Yapılır?

Forklift, insan gücü ile kaldırılamayacak kadar ağır yükleri çatalları aracılığıyla kaldırmak ve bir araca ya da rafa yüklemek için kullanılan bir iş makinesidir. Forkliftler, depo ya da inşaat gibi pek çok farklı alanda kullanılıyor.

İş sağlığı ve güvenliği açısından forklift periyodik kontrolü oldukça önemlidir. Forkliftlerin periyodik kontrolleri gerçekleştirilmezse doğru çalışamaz ve iş sağlığı ve güvenliği açısından bir risk oluşturur.

Forklift Periyodik Kontrol Muayenesi Hangi Standartlarda Yapılır?

Forklift periyodik kontrolü, 25.04.2013 Tarihli 28628 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan İş ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğince zorunludur. Yasanın getirdiği zorunluluk dışında forklift periyodik kontrol muayenesinin belirli standartları vardır.

6331 sayılı ‘’İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’’na bağlı ‘’İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’’ standartlarında yapılır. Ayrıca TS EN ISO 3691-5, TS ISO 5057, TS 10689, TS ISO 1074, TS 10201 ISO 3184 ve FEM 4.004 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.

Forklift Periyodik Kontrol Süresi Ne Kadardır?

Forklift, kaldırma iletme ekipmanları arasında yer alır. Bu yüzden forkliftlerin periyodik kontrol süresi, 6331 sayılı “ İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” uyarınca İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’inde de belirtildiği gibi yılda en az 1 kez forkliftlerin periyodik kontrollerinin yapılması yasal zorunluluktur.

İlgili Mevzuat gereği yönetmeliğin Ek III Bakım, Onarım ve Periyodik Kontrol ile İlgili Hususlar bölümünün 1.4 Maddesi gereği; “Periyodik muayene aralığı ve kriterleri standartlarda aksi bir şekilde belirlenmemiş iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri ve muayeneleri, varsa imalatçının öngördüğü aralık ve kriterlerde yapılır ibaresi yer almaktadır. Bu hususlar, imalatçı tarafından belirlenmemişse iş ekipmanının periyodik muayene & kontrol, bulunduğu işyerindeki ortam koşulları, kullanım sıklığı ile kullanım süresi gibi bazı faktörler göz önünde bulundurularak, yapılacak risk analizi ve değerlendirmesi sonuçlarına göre, belirlenecek aralıklarda yapılmalıdır. Belirlenen periyodik muayene aralığının ilgili Yönetmelikte olası durumlar dışında bir yılı aşmaması gerekir.” hükmündedir.

Forklift periyodik kontrolü yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Neden OKCO

Biz sadece kompetanı olduğumuz alanlarda hizmet veririz.

Ekibimiz, hizmet verdiğimiz konulardaki en iyi uzmanlardan oluşmaktadır.

Biz OSGB firması değiliz.

En ucuz olmak gibi bir iddiamız veya hedefimiz yok.

Ama fiyat/fayda performansı açısından en iyi olma konusunda çok iddialıyız.

Her müşterimize çok özel yaklaşıyoruz. Her biri bizim için farklı ve çok kıymetli.

Fakat konu denetim ve kontrol ise standartlara da bir o kadar bağlıyız.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı