Vinç Periyodik Kontrol

Forklift Periyodik Kontrolü
8 Ocak 2019
Yangın Tesisatı Periyodik Muayene
14 Ocak 2019

Vinç Periyodik KontrolVinç Periyodik Kontrol

Vinçler birçok sektörde kullanılan ve kullanımı sırasında ciddi dikkat gerektiren araçlardan birisidir. Bu nedenle vinç periyodik kontrol mutlaka yapılmalıdır. Aksi takdirde iş güvenliği ve sağlığını etkileyen ciddi sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Vinçler, kendi başlarına araç olabilecekleri gibi aynı zamanda mobil vinç olarak da çalışmaktadır. Mobil vinçler, kamyonların üzerine monte edilmekte ve istenilen her yerde yük indirme ve kaldırma gibi işlemleri gerçekleştirmektedir. Bu aletler genellikle inşaat, tersane gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Vinç, platform, transpalet, asansör ve forklift gibi araçlar ağır yük altında çalışan araçlardır ve bu nedenle kullanma koşulları sürekli olarak kontrol edilmelidir. Bu araçlar gözetim altında tutulmadıkları takdirde üzücü iş kazaları yaşanabilmektedir. Vinç periyodik kontrolü ülkemizde vinç ve vincin tüm ekipmanlarının kusurlu olması ya da yanlış kullanılması nedeniyle yaşanmaktadır. Bu kazalara engel olmak amacıyla mutlaka periyodik kontrol yapılması gerekmektedir. Bununla beraber zaten bu periyodik kontrollerin tümü yasal düzenlemelerle zorunlu kılınmıştır.

Vinç Periyodik Kontrol Süresi

İş makineleri periyodik kontrolünde güvenlik ve sağlık kriterleri aranmaktadır. Bu kriterlerin sağlanıp sağlanmadığı da sürekli kontrol edilir. İş sağlığı ve güvenliği yönetmelikleri gereğince vinç gibi kaldırma ve iletme ekipmanlarının muayene periyotları standart olarak aksi belirtilmediği takdirde senede en az 1 defadır. Bu kontrollerin yapılması yasalarla zorunlu kılınmıştır. Aksi takdirde iş sahibine cezai işlem uygulanabilmektedir. Bununla beraber, köprülü vinç, kula vinç, mobil vinç, monoray vinç, tavan vinç, pergel vinç,portal vinç ya da forklift periyodik kontrolü her çalışmadan önce operatör tarafından mutlaka kontrol edilmelidir. Ayrıca kanca, sapan, kasnak, fren, zincir ve otomatik durdurma sistemleri üç ayda bir tamamen kontrol edilmelidir. Bu şekilde iş kazalarının önüne geçilecektir.

Vinç Periyodik Kontrol Nasıl Yapılır?

  • Vinç periyodik kontrol kapsamına giren araçlar şunlardır:
  • Tezgahların periyodik olarak kontrol edilmesi
  • Halat ve sapanların periyodik olarak kontrol edilmesi
  • Dış cephe asansörlerinin periyodik olarak kontrol edilmesi
  • Liftlerin periyodik olarak kontrol edilmesi
  • Plarformların periyodik olarak kontrol edilmesi
  • Köprü, tavan, monoray, pergel, kule, mobil ve gırgır vinçlerin periyodik olarak kontrol edilmesi
  • Araç üstü vinçlerin periyodik olarak kontrol edilmesi
  • Caraskalların periyodik olarak kontrol edilmesi
WhatsApp WhatsApp Destek Hattı