Vinç Periyodik Kontrol

Forklift Periyodik Kontrolü
8 Ocak 2019
Periyodik Kontroller Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
22 Ocak 2019

Vinç Periyodik KontrolVinç Periyodik Kontrol

Vinçler birçok sektörde kullanılan ve kullanımı sırasında ciddi dikkat gerektiren araçlardan birisidir. Bu nedenle vinç periyodik kontrol mutlaka yapılmalıdır. Aksi takdirde iş güvenliği ve sağlığını etkileyen ciddi sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Vinçler, kendi başlarına araç olabilecekleri gibi aynı zamanda mobil vinç olarak da çalışmaktadır. Mobil vinçler, kamyonların üzerine monte edilmekte ve istenilen her yerde yük indirme ve kaldırma gibi işlemleri gerçekleştirmektedir. Bu aletler genellikle inşaat, tersane gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Vinç, platform, transpalet, asansör ve forklift gibi araçlar ağır yük altında çalışan araçlardır ve bu nedenle kullanma koşulları sürekli olarak kontrol edilmelidir. Bu araçlar gözetim altında tutulmadıkları takdirde üzücü iş kazaları yaşanabilmektedir. Vinç periyodik kontrolü ülkemizde vinç ve vincin tüm ekipmanlarının kusurlu olması ya da yanlış kullanılması nedeniyle yaşanmaktadır. Bu kazalara engel olmak amacıyla mutlaka periyodik kontrol yapılması gerekmektedir. Bununla beraber zaten bu periyodik kontrollerin tümü yasal düzenlemelerle zorunlu kılınmıştır.

Vinç Periyodik Kontrol Süresi

İş makineleri periyodik kontrolünde güvenlik ve sağlık kriterleri aranmaktadır. Bu kriterlerin sağlanıp sağlanmadığı da sürekli kontrol edilir. İş sağlığı ve güvenliği yönetmelikleri gereğince vinç gibi kaldırma ve iletme ekipmanlarının muayene periyotları standart olarak aksi belirtilmediği takdirde senede en az 1 defadır. Bu kontrollerin yapılması yasalarla zorunlu kılınmıştır. Aksi takdirde iş sahibine cezai işlem uygulanabilmektedir. Bununla beraber, köprülü vinç, kula vinç, mobil vinç, monoray vinç, tavan vinç, pergel vinç, portal vinç ya da forklift periyodik kontrolü her çalışmadan önce operatör tarafından mutlaka kontrol edilmelidir. Ayrıca kanca, sapan, kasnak, fren, zincir ve otomatik durdurma sistemleri üç ayda bir tamamen kontrol edilmelidir. Bu şekilde iş kazalarının önüne geçilecektir.

Vinç Periyodik Kontrol Nasıl Yapılır?

 • Vinç periyodik kontrol kapsamına giren araçlar şunlardır:
 • Tezgahların periyodik olarak kontrol edilmesi
 • Halat ve sapanların periyodik olarak kontrol edilmesi
 • Dış cephe asansörlerinin periyodik olarak kontrol edilmesi
 • Liftlerin periyodik olarak kontrol edilmesi
 • Platformların periyodik olarak kontrol edilmesi
 • Köprü, tavan, monoray, pergel, kule, mobil ve gırgır vinçlerin periyodik olarak kontrol edilmesi
 • Araç üstü vinçlerin periyodik olarak kontrol edilmesi
 • Caraskalların periyodik olarak kontrol edilmesi

Vinç Periyodik Kontrolü Ne Sıklıkla Yapılır?

Vinçler, günümüzde pek çok farklı sektörde aktif olarak kullanılmaktadır. Vinçlerin doğru çalışması ve İş Sağlığı ve Güvenliği şartlarını sağlayabilmesi için periyodik kontrolleri gerçekleştirilir.

Vinç Periyodik Kontrolü ile ilgili yönetmeliğe göz attığımızda, vinçlerin yılda en az 1 kere kontrol edilmesi gerektiğini görüyoruz. Ancak bazı vinç türlerinin periyodik kontrolleri 3 ayda bir gerçekleştirilmelidir. Kullandığınız vinçlerin periyodik kontrolünün ne sıklıkla yapılması gerektiği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Vinç Periyodik Kontrolü Yönetmeliği Nedir?

Vinç Periyodik Kontrolü oldukça önemli bir kontrol olduğu için bu konu ile ilgili yönetmelik mevcuttur. Vinç Periyodik Kontrolü Yönetmeliği şu şekildedir;

6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” uyarınca çıkarılan ve 25.04.2013 tarih ve 28628 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği”, iş yerlerinde bulunan iş ekipmanlarının kullanımı ile ilgili sağlık ve güvenlik yönünden uyulması gereken asgari şartları belirlemiştir.

Ayrıca kontrol esnasında uyulması gereken standartlar şu şekildedir;

 • TS 10116 Vinçler (Krenler)- Deney ve Muayene Yöntemleri
 • TS ISO 9927-1 Vinçler-Muayeneler-Bölüm 1: Genel
 • TS EN 15011 Krenler- Köprülü ve Portal Krenler
 • TS 14985 Vinçler (Kren)- Döner Kollu Vinç

Vinç Periyodik Kontrol Formu Nedir?

Vinç Periyodik Kontrol Formu, vinçlerin periyodik kontrolü esnasında gerekli olan bilgilerin bulunduğu formdur. Vinç periyodik kontrol formunu incelediğimizde, kontrol ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığını görebiliyoruz. Bu sayede kontrol esnasında, uygun olmayan elemanlar çok daha kolay bir şekilde tespit edilebilir.

Vinç Periyodik Kontrolü yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı