Periyodik Kontroller Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Vinç Periyodik Kontrol
8 Ocak 2019
İstanbul Periyodik Kontrol
20 Şubat 2019

periyodik kontrol nedir

Periyodik Kontrol Nedir?

Günümüzde çeşitli sektörlerde hizmet ya da ürün sunan iş yerlerinde, farklı ekipman ve sistemler kullanılıyor. İş yerlerinde bulunan ekipman, sistem ya da araçlardan istenilen verimin alınabilmesi ve çalışanların sağlığının gözetilmesi için periyodik kontroller gerçekleştirilmektedir.

Periyodik kontrol, iş yerlerinin düzenli olarak yapılmasının zorunlu olduğu kontrollerdir. Yani periyodik kontrol, İş Sağlığı ve Güvenliği açısından büyük bir önem arz ediyor. Bu yüzden “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” ile ilişkili olan “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” iş yerlerindeki ekipmanların kontrollerinin yapılması zorunlu kılınmıştır. 

Periyodik Kontrol Süreleri Nelerdir, Ne Zaman Yapılır?

Periyodik kontrollerin süreleri ekipmana göre değişiyor. Ancak aksi belirtilmediği sürece periyodik kontroller yılda en az 1 kere yapılmalıdır. Ayrıca 2 kontrol arasındaki azami süre 1 yılı geçemez, geçtiği takdirde ise çeşitli cezalar ile karşı karşıya kalınabilir.

Periyodik kontroller yılda 1 kez mutlaka yapılmalıdır. Ancak çeşitli arıza ya da kazaların yaşanması, doğa olaylarından dolayı ekipmanların zarar görmüş olması ya da ekipmanın uzun bir süre kullanılmadığı durumlarda periyodik kontrol daha öncesinde de yapılmalıdır. Yapılmadığı takdirde çeşitli cezalar ile karşı karşıya kalınabilir ya da ekipmandan kaynaklı can ve mal kayıpları yaşanabilir. Bunların dışında ekipman yeni imal edilmişse, 3 ay boyunca hiç kullanılmamışsa ya da servise gidip gelmiş ise periyodik kontrolleri tekrardan yapılmalıdır. 

Periyodik kontroller çok önemli olduğu için gerektiğinde ekipmanların kontrolleri gerçekleştirilmelidir. Ancak bu kontroller alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ile periyodik kontrollerin alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesi zorunlu kılınmıştır.

Periyodik kontrollerinizi yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Periyodik Kontroller Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Periyodik Kontrol Zorunlu Mu?

“6331 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu” ile ilişkili olan “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” iş yerlerindeki ekipmanların kontrollerinin yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Aksi takdirde ceza alınabilir. Periyodik kontrol aralığı genellikle aletlere göre farklılık göstermektedir. Ama belirtilen istisna durumlar haricinde asla bir yılı aşmamalıdır.

Periyodik Kontrol Süresi Nedir?

Aksi belirtilmediği sürece ekipmanların periyodik kontrolleri yılda en az 1 kere yapılmalıdır. 2 kontrol arasındaki azami süre 1 yılı geçemez.

Periyodik Kontrol Hangi Ekipmanlara Yapılır?

Periyodik Kontrolde Neler Yapılır?

Periyodik kontrollerde ekipmanların fonksiyonlarının kontrolü, ekipman donanımlarının kontrolü, ekipman kaldırma testleri yapılmaktadır.

Periyodik Kontrol Nasıl Yapılır?

Periyodik kontroller için şu adımları izlemek gerekmektedir:

  • Öncelikle periyodik kontrol başvurusunda bulunmak gerekecektir.
  • Daha sonra periyodik kontrolün hangi iş ekipmanına yapılacağı belirtilir.
  • İlgili kurumlara teklif gönderilir, görüşme sağlanır.
  • Fiyat teklifi kabul edilirse tarih belirlenir.
  • Kontrolü yapılacak ekipmana göre ön hazırlıklar gerçekleştirilir.
  • Daha sonra periyodik kontroller ve testler yapılır.
  • Kontrol formu doldurulur ve imzalanır.
  • Kontrol formu firma yetkilisine imzalatılır, bir nüshası ayrıca teslim edilir.
  • Kontrol formu raporu düzenlenir.
  • Onaylanan rapor firmaya da verilir.

Periyodik Kontroller Kimler Tarafından Yapılır?

“İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” kapsamında periyodik kontroller alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Basınçlı kapların periyodik kontrolü, makine mühendisleri ve makine teknikerleri tarafından yapılmaktadır. Kaldırma ve iletme makineleri periyodik kontrolü yüksek teknikerler, makine mühendisleri ve makine teknikeri tarafından yapılır. Asansörlerin periyodik kontrolleri, makine ve elektrik alanında uzman olan yetkili kişiler tarafından yapılır. İskele periyodik kontrolü mimar ve mühendisler tarafından gerçekleştirilebilir. Elektrik tesisatı, akümülatör, paratoner tesisatı ve transformatör gibi tesisatların kontrolünü elektrik teknikerleri, elektrik mühendisleri ve yüksek teknikerler gerçekleştirir.

İlginizi Çekebilir: Periyodik Kontrol İstanbul 

Periyodik Kontroller Ne Zaman Yapılır?

Periyodik kontrol, yılda 1 kere kesinlikle yapılmalıdır. Bunun dışında arıza, kazalar, yaşanan doğa olayları, ekipmanın uzun bir süre kullanılmaması gibi durumlarda ise acil olarak yapılmalıdır.

Periyodik Kontroller Neden Bu Kadar Önemlidir?

Periyodik kontroller, iş sağlığı ve güvenliği açısından çok önemli yükümlülüklerdir. İş yerindeki çalışanların can güvenliği mutlaka sağlanmalıdır. Bununla beraber bu kontroller sayesinde mal ve çevre güvenliği de sağlanır. Bu nedenle oldukça önemlidir.

Periyodik Kontrol Sonrasında Ekipmanımda Sorun Varsa Ne Yapmam Lazım?

Periyodik kontrol işlemleri sonrasında raporda, ekipmanlar hakkında sorunlar belirtiliyorsa bunların ivedilikle giderilmesi gerekmektedir. Eksiklikler giderildikten sonra tekrar ek bir kontrol talebinde bulunulmalıdır.

Yeni Alınan Ekipmana Periyodik Kontrol Gerekir mi?

Ekipmanlar yeni imal edildiyse ya da 3 ay boyunca hiç kullanılmadıysa ya da servise gidip geldiler ise mutlaka periyodik kontrolleri yapılmalıdır.

Bu kontroller iş yerleri için oldukça önemli bir husustur. Bu nedenle mutlaka yapılması gerekmektedir. Periyodik kontrol yönetmeliği dikkate alınmalı ve buna göre çalışmalar gerçekleştirilmelidir.

Periyodik Kontrol Firmaları İstanbul Olarak Hangi Cihaz ve Ekipmanlara Hizmet Sunmaktadır? 

Kaldırma Ekipmanı Periyodik Kontrolü

Herhangi bir yükü bulunduğu yerden kaldırıp, başka yere indirilen ve orada depolayan makinelere Kaldırma ekipmanı adı verilmektedir. Kaldırma ekipmanları periyodik kontrolleri makine mühendisleri ve makine teknikerleri tarafından yapılır. Kaldırma ekipmanlarına örnek verecek olursak, vinç, forklift, platform, sapan, inşaat cephe asansörleri, yürüyen merdiven diyebiliriz.

Basınçlı Kapların Periyodik Kontrolü

Basınçlı kaplar, 0.5 bar ve üzerinde basınç altında çalışmaktadır. Bu kapların periyodik kontrolleri makine mühendisleri, yüksek tekniker ve makine teknikerleri tarafından yapılmaktadır. Basınçlı kaplara örnek olarak, kara tankerleri, depolama tankı, buhar kazanları, kalorifer kazanlarını örnek gösterebiliriz.

Elektrik Tesisatı Periyodik Kontrolü

Elektrik tesisatı periyodik kontrolleri elektrik mühendisleri ve teknikerler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu kontrol de iş güvenliği için oldukça önemlidir ve mutlaka dikkat alınması şarttır. Elektrik tesisatı, topraklama tesisatı, paratoner tesisatı bu tesisatlara örnektir.

Tezgah ve Makine Periyodik Kontrol

Tezgah ve makine periyodik kontrol işlemleri makine mühendisleri, makine teknikerleri ve yüksek teknikerler tarafından yapılmaktadır. Bu ekipmanlara örnek verecek olursak, torna tezgahı, pres, ağaç işleme tezgahları, matkap gibi aletleri söyleyebiliriz.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı