Mobil Vinç Periyodik Kontrol Muayenesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kule Vinç Periyodik Kontrol Muayenesi Nedir
Kule Vinç Periyodik Kontrol Muayenesi Nedir? Nasıl Yapılır?
1 Ocak 2023
Transpalet Vinç Periyodik Kontrol Muayenesi Nedir
Transpalet Vinç Periyodik Kontrol Muayenesi Nedir? Nasıl Yapılır?
3 Ocak 2023
Mobil Vinç Periyodik Kontrol Muayenesi Nedir

Gezici olarak her alana ulaşabilen, paletli veya tekerlekli tır gibi görünen çeşitleriyle birlikte iş makinesi modelleri de olan hareketli vinçler mobil vinç olarak tanımlanır. Mobil vinçler kullanım amacına göre üretilir. Bununla birlikte mobil vinç periyodik kontrol muayenesi önemli bir konuma sahiptir.

Ekipmanın Görsel, Halat, Kanca, Frenler, Kabin, İşlevsellik, Hidrolik sistem, Kaldırma grubu kontrolleri ile Statik-Dinamik yük testlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu aşamalar tamamlandığında ise mobil vinç periyodik kontrol Muayenesi yapılmış olur. Okco ekibi olarak bu yazımızda, mobil vinç periyodik kontrolü hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Mobil Vinç Periyodik Muayenesi Hangi Mevzuat Kapsamında Yapılmaktadır?

Mobil vinçlerin periyodik muayenesi; İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kapsamında TS EN 13000:2010+A1, TS 10116, TS ISO 9927-1, TS ISO 4309, TS ISO 8566-2, TS ISO 12480-1 standartların da belirtilen kriterlere yapılmalıdır. Mobil vinç periyodik muayenenin kapsamı bu şekilde düzenlenmektedir.

İlginizi çekebilir: Caraskal Periyodik Kontrolleri Nasıl Yapılır?

Mobil Vinç Periyodik Kontrolü Ne Sıklıkla Yapılmalıdır? Süresi Nedir?

Kaldırma ve iletme ekipmanları arasında yer alan vinçler 6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” kapsamında muayene sıklığı belirlenmiştir. Buna göre İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kapsamında yılda en az 1 defa vinçlerin periyodik kontrollerinin yapılması yasal zorunluluk olarak bilinmektedir.

Mobil Vinç Periyodik Kontrolü Ne Sıklıkla YapılmalıdırMobil Vinç Periyodik Muayenesini Yaptırma Sorumluluğu Kime Aittir?

İş ekipmanlarının kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre kaldırma ve iletme ekipmanlarının periyodik kontrolünü yaptırma sorumluluğu işverenlere ait kabul edilmektedir.

Söz konusu yönetmelikte “işyerinde kullanılacak iş ekipmanının yapılacak işe uygun olması ve bu ekipmanın çalışanlara sağlık ve güvenlik yönünden zarar vermemesi için işveren gerekli tüm tedbirleri alır.” maddesi yer alır.

Mobil Vinç Periyodik Kontrolünü Kimler Yapmaya Yetkilidir?  

Kaldırma ve iletme ekipmanlarının periyodik kontrollerini, makine mühendisleri, makine veya metal eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler yapabilir. Bunun yanı sıra makine teknikerleri veya yüksek teknikerler de muayeneyi gerçekleştirebilirler.

Periyodik Muayene Formu ve Raporu Nasıl Hazırlanır?

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kapsamında belirtilen kaldırma ve iletme ekipmanları grubundaki Mobil Vinç ile ilgili uluslararası imalat, test ve deney standartları doğrultusunda ürünün teknik bilgilerinin de yer aldığı bir form hazırlanır. Standardın istediği tüm fiziksel, mekanik ve görsel testler ile yük deneyleri de tamamlanır ve rapora işlenir. Oluşturulan mobil vinç raporu, ilgili teknik uzmanın yorumları ve teknik müdürün onayı ile hazırlanır.

Periyodik Muayene Sonuçları Nasıl Değerlendirilmektedir?

Mobil vinç periyodik denetim ve kontrolü ile elde edilen veriler doğrultusunda “hafif kusurlu” veya “ağır kusurlu” olmak üzere incelenen kontrol kriterleri vardır. Bu doğrultuda ekipmanının kullanımının “güvenli” mi yoksa “sakıncalı” mı olduğunu belirlenir. Yapılan tespitler ile kusurlu bir durum olmaması durumunda kontrolü yapılan mobil vinç için inceleme kriterlerine sürekli uyması şartı ile bir sonraki kontrol tarihine kadar kullanılması “güvenlidir” şeklinde bir rapor verilir. Yapılan incelemelerde ağır kusurlu sayılan bir kritik inceleme söz konusu ise kontrolü yapılan mobil vinç için inceleme kriterlerine sürekli uyması şartı ile bir sonraki kontrol tarihine kadar kullanılması “sakıncalıdır” şeklinde bir rapor sunulur.

Okco olarak bu yazımızda, mobil vinç periyodik kontrolü süreçleri hakkında merak edilenleri sizler ile paylaştık. Amacımız, yerli ve yabancı paydaşlarımız ile periyodik kontrol, denetim ve belgelendirme alanında uluslararası ölçekte hizmet sunmaktır. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kule Vinç Periyodik Kontrol Muayenesi Nedir? Nasıl Yapılır?

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı