Toz Ölçüm Yönetmeliği Nedir?

A Tipi Muayene Kuruluşu
21 Şubat 2019
Topraklama Ölçümü Nedir?
4 Mart 2019

toz ölçüm raporuToz Ölçümü Nedir?

Günümüzde bazı iş yerlerinde oluşan ve biriken tozlar, İş Sağlığı ve Güvenliği açısından ciddi risk oluşturmaktadır. Bu yüzden iş yerlerinde “Toz Ölçümü” adı altında ölçümler gerçekleştirilmektedir.

Toz Ölçümü, gözle görülemeyen toz taneciklerinin / partiküllerinin tespiti ve değerlendirilmesi için yapılan ölçüm çeşididir. Bu ölçüm ile iş yerlerindeki standartlar belirlenir ve bu standartlara göre toz seviyesi ayarlanır. 

Toz ölçümü İş Sağlığı ve Güvenliği açısından oldukça önemli olduğu için bu konu ile ilgili cevaplandırılması gereken sorular mevcuttur.  

Bu yazımızda sizler için Toz Ölçümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ve Toz Ölçüm Yönetmeliği Nedir sorularına cevap vereceğiz.

Toz Ölçümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 Toz Ölçümünde dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları şu şekildedir;

 • İş yeri ortam şartlarına göre uygun toz ölçüm cihazı tercih edilmelidir.
 • İş yeri şartlarına göre değişiklik gösteren standartlara uyulmalıdır.
 • Ölçümler gerekli belgelere sahip olan firma tarafından alanında uzman personellerce gerçekleştirilmelidir.
 • Ortamda bulunan toz çeşidi tespit edilmelidir.
 • İş yerinde bulunan tozun çeşidine göre sağlık ve güvenlik açısından tehlike ve zararları tespit edilmelidir.
 • Maruziyetin düzeyi, süresi ve sıklığına dikkat edilmelidir.

Toz Ölçüm Yönetmeliği Nedir?

Toz Ölçümü İş Sağlığı ve Güvenliği açısından oldukça önemli olduğu için bu konu ile ilgili “Tozla Mücadele Yönetmeliği” adı altında bir yönetmelik bulunmaktadır. 28812 Sayılı Tozla Mücadele Yönetmeliği, 05.11.2013 tarihinde yayınlanmıştır. Bu yönetmeliğin amacı şu şekildedir;

“İş yerlerinde tozdan kaynaklı ortaya çıkabilecek risklerin önlenebilmesi amacıyla iş sağlığı ve güvenliği yönünden tozla mücadele etmek ve bu işlerde çalışanların tozun etkilerinden korunmalarını sağlamak için alınması gereken tedbirlere dair usul ve esasları belirlemektir.”

Tozla Mücadele Yönetmeliği’nin kapsamı ise şu şekildedir;

“Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren işyerlerinde; çalışanların yaptıkları işlerden dolayı toz maruziyetinin olabileceği işyerlerinde uygulanır.”

Toz Ölçümü yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Toz Ölçümü Önemi

Toz ölçüm raporu mikron oranı mutlaka dikkat edilmesi gereken değerlerdir. Çünkü bu tozlar çalışanların vücudunda kalıcı ya da akut rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle iş verenin bu ölçümleri mutlaka yaptırması şarttır.

Periyodik kontrol firmalarından OKCO;

 • Aydınlatma Ölçümü
 • Gürültü Ölçümü
 • Termal Konfor Ölçümü
 • Titreşim Ölçümü
 • Toz Ölçüm Raporu
 • VOC Ölçümü hizmetlerinde de tarafınıza hizmet vermektedir.
WhatsApp WhatsApp Destek Hattı