İşyeri Ortam Ölçümleri Neden Yapılır? Önemi Nedir?

Tezgahların Periyodik Kontrolü Önemi Nedir
Tezgahların Periyodik Kontrolü Önemi Nedir?
18 Kasım 2022
Yangın Algılama ve Alarm Sistemi Periyodik Kontrolü
Yangın Algılama ve Alarm Sistemi Periyodik Kontrolü
26 Aralık 2022
İşyeri Ortam Ölçümleri Neden Yapılır

İşyeri ortam ölçümleri, çalışma ortamında sağlık ve güvenliği sağlamak açısından iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi tarafından istenen ölçümler olarak ifade edilir. Çalışma ortamında fiziksel, kimyasal ve biyolojik kirleticiler ve bunların çalışanların üzerine etkileri bulunabilir. Bu kirleticileri ortadan kaldırmak için çeşitli test, numune alma ve analiz metotları mevcuttur. Noktasal olarak örnekleme yapılabileceği gibi kişilerin üzerinde de maruziyet ölçümleri de yapılması mümkündür. 

İşyeri ortam ölçümünün yapılması işverenin yükümlülüğünde bir sorumluluktur. Bu ölçüm kapsamında aynı zamanda çalışanların yaptıkları devamsızlıkların sebebi olan rahatsızlıklar ile ortamda bulunan herhangi bir riskin bağlantısı olup olmadığını ölçebilir. Okco olarak bu yazımızda, işyeri ortam ölçümleri hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

İlginizi çekebilir: Titreşim Ölçümü

Çalışma Ortam Ölçümleri Nelerdir?

İşyeri ortam ölçümleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 1. Ortam Titreşim Ölçümü
 2. Termal Konfor Ölçümü
 3. Gürültü Ölçümü
 4. Toz Ölçümü
 5. Sıcaklık- Hava Akım Hızı- Nem Ölçümü
 6. Aydınlatma Ölçümü
 7. Elektromanyetik Alan Ölçümü
 8. Silika Ölçümü
 9. Aeresol Ölçümü
 10. Uçucu Organik Bileşikler Ölçümü
 11. Toksik ve Zehirli Gazların Ölçümü
 12. Makine Gürültüsü Ölçümü
 13. Formaldehit, Amonyak, Hidrojen Siyanür Ölçümü

Çalışma Ortam Ölçümleri NelerdirOrtam Ölçümleri Kaç Yılda Bir Yapılır?

İşyerinde bulunan, kullanılan, ortaya çıkan ya da herhangi bir şekilde işlem gören maddelerin zararlı etkilerinden korunmak için risk değerlendirmesi yapılır. Güvenli bir çalışma ortamı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen bu ölçüm, gerekli görülen durumlarda fiziksel, kimyasal ve biyolojik tehlike kaynaklarının varlığını işyeri ortam ölçümü, test ve analiziyle tespit eder.

İşyeri ortam ölçümleri sadece bakanlık denetimleri için değil aynı zamanda çalışanlarınıza, sağlıklı, güvenli ve konforlu bir iş deneyimi sunmak için yapılmalıdır. Bununla birlikte işyeri ortam ölçümleri, işyerlerinde herhangi bir değişiklik olmaması koşuluyla az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 6 yılda bir uygulanır. Ayrıca tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 4 yılda bir, çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise 2 yılda bir yapılmaktadır.

İşyeri Ortam Ölçüm Test ve Analizi Nasıl Yapılır?

İşyeri ortam ölçümü laboratuvarı tarafından hazırlanan planlamaya göre iş hijyeni ölçümü, test ve analizinin yapılmasını sağlar. Bu ölçüm, işyerinde çalışma şartları ve üretim kapasitesinde herhangi bir değişiklik yapmadan, gerçek sonuçları verecek şekilde çalışmanın sürdürülmesini sağlar. İşyerinde yapılacak iş hijyeni ölçümü, test ve analizine ilişkin çalışanların ya da temsilcilerin görüşlerini alarak işleme İşyeri ortam ölçümüne başlar.

İşyeri ortam ölçümlerinin yapılabilmesi için işverenlerin kapsamlı bir araştırma yapmaları gerekir. İşyeri ortam ölçümü analizi yapan laboratuvarlar hakkında internette ve birçok platformda kapsamlı bilgiye ulaşmak mümkündür. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında ölçüm yapılacak olan kurumun risk analizleri de belirlenir.

İşyeri Ortam Ölçüm Test ve Analizi Nasıl YapılırOrtam Ölçüm Raporu Nedir?

İşyerinde iş sağlığı ve güvenliği kanunu mevzuatına göre T.C Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yetkilendirilmiş Akredite kuruluşlarca yapılan ölçüm hizmeti olarak görülmektedir. Belirli parametrelerden hizmet almak amacı ile işyerleri sadece aydınlatma ölçüm raporu, toz ölçüm raporu, gürültü ölçüm raporu, kimyasal gaz ölçüm raporu, termal konfor ölçüm raporu veya elektromanyetik ölçüm raporu talep edebilmektedir.

Okco olarak bu yazımızda, işyeri ortam ölçümleri hakkında merak edilenleri sizler ile paylaştık. Amacımız, yerli ve yabancı paydaşlarımız ile periyodik kontrol, denetim ve belgelendirme alanında uluslararası ölçekte hizmet sunmaktır. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: VOC Ölçümü

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı