Topraklama Ölçümü Nedir?

Toz Ölçüm Yönetmeliği Nedir?
4 Mart 2019
Titreşim Ölçümü Nedir?
4 Mart 2019

topraklama ölçümü raporu

Topraklama Ölçümü Nedir?

Günümüzde elektriksiz bir hayat düşünmek imkansızdır. Elektriği hayatımızın her alanında kullanıyoruz. İş yerlerinde çeşitli amaçlar için elektrik sistemleri kullanılıyor. İş yerlerinde kullanılan elektrik sistemlerinin verimli çalışması, can ve mal güvenliği tehdit etmemesi için çeşitli ölçümler gerçekleştirilir.

Bu ölçümlerden biri de Topraklama Ölçümü’dür. İş Sağlığı ve Güvenliği açısından iş yerlerindeki elektrik sistemlerinin verimli çalışması, can ve mal güvenliğini tehdit etmemesi için topraklama ölçüm gerçekleştirilir. Bu işlemde, elektrik sistemlerinin herhangi bir tehdit oluşturmadan çalışabilmesi için elektrik topraklaması yapılır. Topraklama, elektrik sistemlerini için oldukça önemli olduğu için en az yılda bir kere ölçülmesi gerekir.

Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

Topraklama ölçümü; yetkili mühendisler eşliğinde, alanında uzman kişiler tarafından yapılır. Topraklama ölçümünü yapacak olan kişiler, kullanılacak olan cihazların gerekli ayarlarını yapmış olmaları gerekir. Farklı sistem ve cihazlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden her sistem ya da cihazın topraklama esnasında gerekli standartlara uyulmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. Topraklama ölçümü “Toprak Negri” adı verilen toprak direnci cihazı kullanılarak ölçülmektedir. Eğer elektrik tesisatlarında akım yeterince sağlam değilse ve topraklama düzgün değilse iletim sırasında meydana yaralanma gelebilmektedir. Öte yandan bu durum kaçaklara neden olarak makinelere vs. de zarar verebilir. Bu duruma engel olmak için mutlaka tesisata elektrik akımı vermeden önce yalıtkanlık ve iletkenlik kontrolü yapılmalıdır. Bu da topraklama ölçüm aleti ile gerçekleştirilmektedir. Meger adı verilen alet sayesinde topraklama ile tesisatın yeterliliği ve kaçaklar ölçülebilir. Topraklama ölçümü her tesis için farklı periyotlar ile gerçekleştirilir. Tesisinizde hangi aralıklarla ölçüm yaptırılması gerektiği hakkında bilginiz yoksa, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Topraklama Ölçümü Yaptırmak Neden Önemlidir?

Elektrik sistemlerinde meydana gelebilecek elektrik kaçakları büyük problemlere yol açabilir. Elektriğin zararları etkilerinin önüne geçebilmek için topraklama ölçümü yapılmalıdır. Çünkü topraklama, elektrikli sistemlerdeki yaşanabilecek elektrik kaçağının önüne geçebilir. Topraklama ölçümü ile elektrik kaçağı toprağa iletilir. Bu sayede can ve mal güvenliği sağlanmış olur. 

Topraklama ölçümünün bir başka önemi ise tesiste bulunan cihazların korur ve daha verimli çalışmalarını sağlar. Bunun dışında ise ölçümü yaptırmak yasal bir zorunluluktur.

Topraklama Ölçüm yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Avometre ile Ölçüm Nasıl Yapılır?

Avometre analog ve dijital olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu alet sayesinde yalıtkanlık düzeyi ölçülmektedir. Alet mutlaka işinin ehli kişiler tarafından kullanılmalıdır. Yanlış ölçümler yapılarak kazalara sebebiyet verir.

Cihaz Dijital mi olmalı, analog mu olmalı?

Ölçüm cihazı kullanırken dijitaller daha avantajlıdır. Bu avantajlar ise şöyle listelenebilir:

  • Çabuk ölçüm yapılmasını sağlar.
  • Ölçülen tüm değerleri bellekte saklama imkanı sunar.
  • Her zaman ve her konumda rahatlıkla ölçüm yapılır.
  • Enerji tüketimleri azdır.
  • Boyutları da ufaktır, taşınması kolay olur.

Topraklama Ölçümü Yapan Firmalar

Topraklama ölçümü raporu fiyatı gibi sorular genellikle iş verenlerin kafasını kurcalamaktadır. Bu işi yapan firmalar işinin ehli ve güvenilir olmak zorundadır. Aksi takdirde ölçümlerde hata çıkar ve bu da iş güvenliği ve sağlığına olumsuz etkilerde bulunur.

Topraklama özdirenci nedir, topraklama direnci kaç olmalı, izolasyon direnci nedir standartlara uygun olarak belirlenmektedir. Bu standartlar genel olarak aynıdır ve mutlaka iş yerlerinin bu direnç değerlerine uyması beklenir.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı