Kimyasal Madde Ölçümü Nedir?

Titreşim Ölçümü ve Çözümlenmesi
4 Mart 2019
İş Yeri Ortam Ölçümü
5 Mart 2019

kimyasal ölçümüKimyasal Madde Ölçümü

Kimyasal madde ölçümü, bir iş yerinin güvenliğini ve sağlığını sıkı araştırmalar ve analizlerden sonra sağlayabilmek için denetimler yapmaktadır. Bu denetimlerin en önemlilerinden birisi de kimyasal ölçümlerdir. Kimyasal maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmelik ve tehlikeli kimyasallar yönetmeliği dikkate alındığı zaman mutlaka çalışma alanlarının bu konuda sıkı bir analizden geçirilerek yönetmeliğe uygunluğu sağlanmalıdır. Aksi takdirde çalışanların sağlığı tehlike altına girer ve bu durum da iş verenin ceza almasına neden olur. Kaldı ki böyle problemler verimliliği de olumsuz anlamda etkilemektedir.

Kimyasal Madde Nedir?

Kimyasal maddeler bazı durumlarda çalışma ortamlarına karışabilmektedir. Bu da çevrenin ve iş yerinin tehlikeli bir hal almasına neden olmaktadır. Kimyasal maddeler bazı durumlarda ortam havasını bozmakta ve sağlığı direkt olarak etkileyebilmektedir. Bu nedenle çalışma ortamlarının havasındaki kimyasalların ölçülmesi oldukça önemli bir husustur. Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelikte şu maddeler yer almaktadır:

Bu yönetmeliğe göre çalışma ortamındaki kimyasallardan ileri gelen riskler ortadan kaldırılmaktadır. Ya da en az düzeye indirilir.

Alınan önemlerin denetimi sürekli olacak şekilde yapılmalıdır. Düzenli kontrol ve gözetim şarttır.

İş verenler mutlaka çalışanların sağlığını olumsuz anlamda etkileyecek kimyasal maddelerin ölçümlerini ve analizlerini düzenli olarak yaptırmakla yükümlüdür.

Bu ölçümler sonucunda eğer risk varsa bu riski ortadan kaldırma amacıyla çalışmalar yapılmalıdır. Bu zorunluluktur.

İş Yeri Kimyasal Madde Ölçümü – VOC Ölçümü

İş yeri kimyasal ölçümleri (voc ölçümü) oldukça mühim bir konudur ve kesinlikle es geçilecek bir husus değildir. Bu ölçümler, çalışma ortamında yer alan personellerin sağlığını ve iş performansını olumsuz düzeyde etkileyecek etmenlerin ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Çalışma ortamında yer alan hava çok önemlidir ve mutlaka temiz olmalıdır. Aksi takdirde çalışanların sağlığında ciddi zararlar ortaya çıkabilir bu da performansı ve verimliliği en alt düzeye indirir. Kaldı ki böyle durumlarda iş veren ceza bile alabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2013 yılında çıkarmış olduğu yeni yasalarla kimyasal madde ölçümlerinin yapılmasını zorunlu tutmaktadır.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı