Titreşim Ölçümü ve Çözümlenmesi

Titreşim Ölçümü Nedir?
4 Mart 2019
Kimyasal Madde Ölçümü Nedir?
5 Mart 2019

Titreşim Ölçümü ve Çözümlenmesi

titreşim ölçümü ve çözümlenmesiİş yerlerinde Titreşim Ölçümü ve Çözümlenmesi, çalışanların sağlıkları ve güvenliği için mutlaka incelenmesi gereken önemli bir konudur.  Titreşim birimi m/s2 – titreşim şiddeti birimi belirlenen standartlara uygun olmalıdır. Aksi takdirde bu durum çalışanların performansına olumsuz etkiler ayrıca meslek hastalıkları ve iş kazalarına da yol açar. Titreşim özellikle taş ocakları, maden ocakları, ulaşım araçları, inşaat makineleri, her türlü sanayi gibi çalışma alanlarında ortaya çıkan ve insan vücuduna etki eden mekanik salınımlardır. Buna ayrıca vibrasyon adı da verilmektedir. Çalışmakta olan araçlar bazı durumlar çok güçlü olduğundan ya da dengelenmediğinden ötürü titreşim sıklıkla yaşanmaktadır. Ayrıca bazı makineler çok gürültülü olduğu için de titreşim yayabilmektedir.

İş yerlerinde titreşime maruz kalan insanlar ortopedik rahatsızlıklar, sakatlıklar, iş kazaları, dikkatte eksiklik ve yorgunluk gibi birçok psikolojik ve fizyolojik sorunlarla mücadele edebilmektedir.

Titreşim, her ne kadar çoğu zaman dikkat edilmese dahi sağlığı ciddi şekilde etkileyebilen fiziksel etkilerden biridir. Bazı iş yerlerinde kullanılan ekipman ya da çalışma koşulları, çalışanların yüksek düzeylerde titreşime maruz kalmasına neden olur. Bu yüzden Titreşim Ölçümü ve Çözümlemesi işlemi gerçekleştirilir.

Titreşim Ölçümü ve Çözümlemesi, İş Sağlığı ve Güvenliği açısından dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir. Vücuda etki eden mekanik salınımlardan kaynaklanan bu titreşimler, aynı zamanda vibrasyon olarak da adlandırılmaktadır. İş yerlerindeki titreşim oranı, belirlenen standartlara uygun olmalıdır. İş yerlerindeki titreşim ölçümleri genel olarak “El – Kol Titreşim Ölçümü” ve “Bütün Vücudun Titreşim Ölçümü” şeklinde 2 farklı şekilde gerçekleştirilir.

El – Kol Titreşim Ölçümü Nedir?

Parmaklardan ya da avuçlardan vücuda giren, çeşitli aletlerden yayılan mekanik enerjiye el – kol titreşimi adı verilir. Bu titreşimin ölçülmesi işlemine El – Kol Titreşim Ölçümü adı verilir. 

El – Kol Titreşimi başta damarsal hastalıklar, kas hastalıkları, kemik ve eklem hastalıkları olmak üzere pek çok farklı hastalığa sebebiyet vermektedir. Bu yüzden çalışanların sağlığının gözetilmesi ve iş veriminin üst düzey olması için el – kol titreşim ölçümü gerçekleştirilmelidir. Ölçüm sonuçları ise belirlenen standartlarda olmalıdır.

Bütün Vücudun Titreşim Ölçümü Nedir?

Vücudun tümüne aktarıldığında çalışanın sağlığını riske atan ve güvenlik açıklığına sebebiyet veren mekanik enerjiye bütün vücut titreşimi adı verilir. Bu titreşimin ölçülmesi işlemine Bütün Vücudun Titreşim Ölçümü adı verilir.

Bütün Vücudun Titreşimi başta bel bölgesindeki rahatsızlıklar ve omurga travmaları olmak üzere pek çok farklı hastalığa ve rahatsızlığa neden olmaktadır. İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında Bütün Vücudun Titreşim Ölçümü yaptırılması oldukça önemlidir. Bu ölçümlerin sonuçlarının, belirlenen standartlarda olmalıdır. 

Titreşim ölçümü yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Titreşim Ölçüm Cihazı

İş güvenliği ve iş sağlığı söz konusu olduğunda titreşim yönetmeliği çok önemlidir. Tam olarak bu noktada analizler yapan firmalar titreşim ölçüm cihazı kullanarak titreşim ölçümü ve çözümlenmesi yaparak raporlamakta ve sonrasında olumsuz sonuç çıkarsa düzenleme yapmaktadır. Titreşim ölçümü sırasında titreşimin en fazla olduğu odada ölçümler yapılmaktadır ve ortaya çıkan en yüksek değer dikkate alınmaktadır.

Periyodik kontrol firmalarından OKCO;

  • Aydınlatma Ölçümü
  • Gürültü Ölçümü
  • Termal Konfor Ölçümü
  • Titreşim Ölçümü
  • Toz Ölçümü
  • VOC Ölçümü hizmetlerinde de tarafınıza hizmet vermektedir.
WhatsApp WhatsApp Destek Hattı