Titreşim Ölçümü ve Çözümlenmesi

Titreşim ölçümü Nedir
4 Mart 2019
Paratoner Ölçümü
5 Mart 2019

Titreşim Ölçümü ve Çözümlenmesi

titreşim ölçümü ve çözümlenmesiİş yerlerinde Titreşim Ölçümü ve Çözümlenmesi, çalışanların sağlıkları ve güvenliği için mutlaka incelenmesi gereken önemli bir konudur. titreşim birimi m/s2 – titreşim şiddeti birimi belirlenen standartlara uygun olmalıdır. Aksi takdirde bu durum çalışanların performansına olumsuz etkiler ayrıca meslek hastalıkları ve iş kazalarına da yol açar. Titreşim özellikle taş ocakları, maden ocakları, ulaşım araçları, inşaat makineleri, her türlü sanayi gibi çalışma alanlarında ortaya çıkan ve insan vücuduna etki eden mekanik salınımlardır. Buna ayrıca vibrasyon adı da verilmektedir. Çalışmakta olan araçlar bazı durumlar çok güçlü olduğundan ya da dengelenmediğinden ötürü titreşim sıklıkla yaşanmaktadır. Ayrıca bazı makineler çok gürültülü olduğu için de titreşim yayabilmektedir.

İş yerlerinde titreşime maruz kalan insanlar ortopedik rahatsızlıklar, sakatlıklar, iş kazaları, dikkatte eksiklik ve yorgunluk gibi birçok psikolojik ve fizyolojik sorunlarla mücadele edebilmektedir. Bu da kişilerin çalışma performanslarını olumsuz anlamda etkiler. mekanik titreşimin zararlı etkileri – titreşimin zararları vardır. Bu zararlardan bahsetmek gerekirse ise şu noktalara değinebiliriz:

El Kol Titreşim Ölçümü

El kol sistemine titreşimin olumsuz etkileri vardır. Çalışanların sağlık durumu ve güvenliği anlamında fazla vibrasyon sorun olmaktadır. Bu titreşim çeşidi eklem, kas, sinir ve kemik sisteminde birçok bozukluklara yol açabilir.

Bütün Vücudun Titreşim Ölçümü

Çalışma ortamında bulunan titreşim, vücudun tümüne aktarılabilmektedir. Hal böyle olunca çalışanın genel sağlığı ve güvenliği için büyük bir tehdit ortaya çıkmaktadır. Bütün vücudun titreşimi sonucunda bel bölgesi ve omurgada rahatsızlıklar ve travma ortaya çıkabilmektedir.

Titreşim Ölçüm Cihazı

İş güvenliği ve iş sağlığı söz konusu olduğunda titreşim yönetmeliği çok önemlidir. Tam olarak bu noktada analizler yapan firmalar titreşim ölçüm cihazı kullanarak titreşim ölçümü ve çözümlenmesi yaparak raporlamakta ve sonrasında olumsuz sonuç çıkarsa düzenleme yapmaktadır. Titreşim ölçümü sırasında titreşimin en fazla olduğu odada ölçümler yapılmaktadır ve ortaya çıkan en yüksek değer dikkate alınmaktadır.

Periyodik kontrol firmalarından OKCO;

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı