İş Yeri Ortam Ölçümü

Kimyasal Madde Ölçümü Nedir?
5 Mart 2019
İş Yerlerinde Ergonomi
5 Mart 2019

işyeri ortam ölçümüİş Yeri Ortam Ölçümü

İş yeri ortam ölçümü, isg ortam ölçümleri nelerdir soruları iş verenlerin iş sağlığı ve güvenliği hakkında merak ettiği konuların başında gelmektedir. 2012 tarihli 28339 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın 10. Maddesi gereğince iş verenler, iş sağlığı ve güvenliği açısından çalışma ortamında işçilerin maruz kaldığı riskleri belirleme amacıyla gerekli olan tüm kontrol, ölçüm ve incelemeleri yaptırmak zorundadır. Bu ölçüm ve incelemeler S EN ISO 17025 standardına uygun bir biçimde alanında uzman ekipler tarafından yaptırılmalıdır. Aksi takdirde ölçümlerde hatalar çıkarsa bu durum iş kazalarına ve meslek hastalıklarına neden olabilir.

Ortam Ölçümlerinin Yenilenmesi

İş yeri Ortam ölçümü yapan firmalar ortam ölçümleri fiyatları gibi konularda iş verenle görüşmelidir. Bu konular konuşulup fiyatta da anlaşılırsa inceleme başlatılır ve iş yerleri standartlara uygun bir hale getirilir. Peki iş yeri ortamı ölçümlerinde neler vardır? Nelere dikkat etmek gereklidir?

 • Ortamdaki gürültü ölçümleri, gürültü haritasının çıkarılması
 • Çalışanların gürültü maruziyet ölçümü
 • Çalışanların maruz kaldığı titreşim ölçümü
 • Gaz ölçümleri (organik/inorganik)
 • Kişilerin maruz kaldığı gaz ölçümleri
 • Ortamdaki toz ölçümleri
 • Kişilerin maruz kaldığı toz ölçümleri
 • Aydınlatma ölçümleri
 • Termal konfor ölçümleri (Nem, hava akımı, basınç ve sıcaklık değerleri)

İş Sağlığı ve Güvenliğini sağlamak amacıyla ortaya koyulan kanun ve standartlara uymak çok önemlidir. İş yerlerinde birçok tehlike baş göstermektedir ve bu tehlikeler ölçümler sonrasında alınacak önlemler aracılığı ile giderilebilmektedir. iş yeri ortam ölçümleri periyodu – iş yeri ortam ölçümleri kaç yılda bir yapılır – ortam ölçümleri ne sıklıkla yapılır gibi sorularda önemlidir. Bu ölçümler mutlaka belirli periyotlarda yapılmak zorundadır ama bu periyotlar işin çeşidine göre de değişim gösterebilir. Mevzuatlara göre yılda en az 1 kere ortam ölçümleri yaptırılması zorunludur. Bu kontroller de mutlaka yetkili birisi tarafından yapılmalı ve ayrıca raporlanmalıdır. İş verenin bu raporu saklaması mühimdir.

İş Hijyeni Ölçüm Laboratuvarı – İş Hijyeni Ölçümleri Nelerdir?

İş hijyeni ölçümleri çok önemlidir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen kanunlara göre hijyen denetimi mutlaka her iş yerinde periyodik bir biçimde yapılmalıdır.

İş Yeri  Ortam Ölçüm Periyodu Nedir?

Günümüzde çeşitli sektörlerde hizmet ya da ürün sunan iş yerlerinde çalışanlar, farklı ortamlarda çalışıyor. Çalışma ortamında bulunan gürültü, titreşim, gaz ve aydınlatma gibi farklı parametreler işçi sağlığı ve yapılan işin verimli olması açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden iş yerlerinde çeşitli ortam ölçümleri periyodik olarak gerçekleştirilmelidir.

İş yeri ortam ölçümü periyodu, iş yerlerindeki ortam ölçümlerinin periyodik bir şekilde gerçekleştirilmesidir. 2012 tarihli 28339 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın 10. Maddesine göre iş yerinin bulunduğu tehlike sınıfına göre ortam ölçüm periyodu değişiklik gösteriyor. 

İş Yeri Ortam Ölçümleri Nasıl Yapılır?

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın 10. Maddesine göre işverenler, iş yeri ortam ölçüm ve incelemelerini S EN ISO 17025 standardına uygun bir biçimde yaptırmalıdır. Bu kapsamda yapılan bazı ortam ölçümleri şu şekildedir;

 • Ortam titreşim ölçümü
 • Gürültü ölçümü
 • Termal konfor ölçümü
 • Aydınlatma ölçümü
 • Toz ölçümü

Bunlar gibi pek çok farklı işyeri ortam ölçümü mevcuttur. Her bir ortam ölçümünün uygulanması için farklı koşullar sağlanmalıdır ve farklı standartlar mevcuttur.

İlginizi Çekebilir: Ortam Ölçümleri Neye Göre Belirlenir? 

İş Yeri Ortam Ölçümlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş yeri ortam ölçümleri çok önemli olduğu için dikkat edilmesi gereken pek çok farklı parametre vardır. Dikkat edilmesi gereken önemli parametrelerden bazıları şu şekildedir;

 • Ortam ölçüm periyodu alanında uzman ekipler tarafından gerçekleştirilmelidir.
 • İşyerinde herhangi bir değişiklik yapılmadı ise az tehlikeli sınıfındaki işyerlerinde 6 yılda bir, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 4 yılda bir, çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 2 yılda bir yapılmalıdır. Bu sınıflandırmaya göre ortam ölçüm periyoduna dikkat edilmelidir.
 • Ortam ölçümleri esnasında gerekli standartlara uyulmalıdır.
 • Ortam ölçümleri esnasında kullanılan cihazlar gerekli standartlara uyulmalıdır.
 • Ortam ölçümleri esnasında herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşırsa gerekli değişiklikler yapılarak, standartlar sağlanmalıdır.

İş yeri ortam ölçümü yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi almak için okco.com internet sitemizden ve iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı