Kazan Basınç Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

İş Ekipmanları Periyodik Kontrolü Neden Gerekli
İş Ekipmanları Periyodik Kontrolü Neden Gerekli?
5 Kasım 2022
Endüstriyel Kapı Periyodik Kontrolü Nedir
Endüstriyel Kapı Periyodik Kontrolü Nedir?
15 Kasım 2022
Kazan Basınç Testi Nedir

Kazan basınç testi; valfler, akümülatörler, pompalar ve motorlar, hortumlar, filtreler, borular, bağlantı parçaları ve kaplar gibi basınç sistemlerinin mukavemet ve sızıntılar için test edilebildiği bir seçenektir. Kazan basınç testi hakkında merak edilen birçok konu vardır. Okco olarak bu yazımızda, kazan basınç testi ve nasıl yapıldığı hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Kazan Basınç Testi Nasıl Yapılır?  

Kaza basınç testi, basınç değerlerini doğrulamak ile kapların, bileşenlerin ve sistemlerin bütünlüğünü değerlendirmek için kritik öneme sahiptir. İmalatı biten kazan ile ilgili olarak test bilgileri aşağıdaki ise aşağıdaki gibidir:

Test basıncı; tasarım basıncının 1,5 katıdır. Kazan su ile doldurulurken, kazanda hava cebi kalmamasına dikkat edilmesi gerekir. Bu test; ısı yalıtımı yapılmamış kazanlara uygulanmaktadır. Test süresi ise yaklaşık 20 dakikadır.

Kazan Basınç Testi Nasıl YapılırHidrostatik Test Ne Demek?    

Hidrostatik, durgun haldeki sıvıların tepkimelerini inceleyen bir bilim dalıdır. Bu sıvılarda oluşan ivmelenmelerden doğan basınç, hidrostatik basınç olarak tanımlanmaktadır. Polipropilen (PP), Polietilen (PE), gibi plastik veya termoplastik borularda hidrostatik iç basıncın sebep olduğu deformasyonun sabit sıcaklık ve basınç altında ölçülerek ömrünün belirlenmesi olarak da tanımlanır. Sıcaklık, basınç gibi değerler ve diğer gereken koşullar da ISO 1167, BS EN 921 ve ASTM D1598 gibi standartlar ile belirlenmiştir.

İlginizi çekebilir: Elektrik Tesisatı Periyodik Kontrolü

Basınç Testi Ne için Yapılır?    

Kazan basınç testi, basınç değerlerini doğrulamak ve kapların, bileşenlerin ve sistemlerin bütünlüğünü değerlendirmek için son derece önemlidir. Basınç testi, basınç uygulamak için sıvı kullanır. Testler esnasında borular, yakıt grupları, kazan bileşenleri ya da yakıt depoları gibi kaplar su (ya da belirtilen başka bir sıvı) ile doldurulur. Bileşen, müşteri ve endüstri gereksinimlerine bağlı olarak belirli bir süre için belirli bir seviyeye kadar basınç ölçülür. Testin kabulü, test edilen malzeme, malzemenin deformasyonu veya sızıntısı olmadan belirtilen basıncı tutma kabiliyetine dayanmaktadır.

Kazanların Periyodik Kontrolleri Kaç Ayda Bir Yapılır?    

Kazan dairelerinin tamamının rutin kontrole tabi tutularak mevcut durumlarının değerlendirilmesi gerekir. Bunun temel nedeni ise ömrünü tamamlamış ve kullanılması sakıncalı kazanların işletilmesinin durdurulması gerektiğidir. Bu nedenle mevcut yönetmelikler ile kalorifer kazanı ve basınçlı kapların yılda bir defa periyodik bakım, kontrol ve testleri mutlaka yapılmalıdır. Aynı zamanda düzenli aralıklarla yapılan tüm bakım, kontrol ve onarımların da kayıt altına alınması gerekir.

Kazanların Periyodik Kontrolleri Kaç Ayda Bir YapılırBasınçlı Kapların Periyodik Kontrolünü Kim Yapar?

Basınçlı kap ve ekipmanların periyodik kontrollerini yapmak üzere makine mühendisleri, makine veya metal bölümü mezunu teknik öğretmenler, makina teknikerleri ve yüksek teknikerleri yetkilendirilir. Periyodik kontroller en az senede bir defa yapılmalıdır. Ekipmanda yapılan önemli değişiklikler, kazalar gibi durumlarda ise bir yıl beklenmeden periyodik kontroller tekrarlanmalıdır.

Standartlara uygun seçilen numune iki ucundan kapama başlıkları ile sızdırmayacak şekilde kapatılmalıdır. İçerisinde hava kalmaması gerekir ve şartlandırıcı yardımıyla istenilen sıcaklığa getirilmiş sıvı ile doldurulur. Daha sonra ağırlık sebebiyle yamulmaması için desteklenerek şartlandırılmış ortama tamamen daldırılarak numune teste hazır hale gelir. Basınç makinesi ile basınç seviyesi ayarlanarak hazır hale gelen numuneye uygulanır ve aynı anda sayaç başlatılarak test başlatılır. Numunede meydana gelen deformasyonun zamana göre değişimi gözlemlenir.

Okco olarak bu yazımızda, kazan basınç testi hakkında merak edilenleri sizler ile paylaştık. Amacımız, yerli ve yabancı paydaşlarımız ile periyodik kontrol, denetim ve belgelendirme alanında uluslararası ölçekte hizmet sunmaktır. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Basınçlı Kapların Periyodik Kontrolü

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı