Endüstriyel Kapı Periyodik Kontrolü Nedir?

Kazan Basınç Testi Nedir
Kazan Basınç Testi Nedir? Nasıl Yapılır?
8 Kasım 2022
Tezgahların Periyodik Kontrolü Önemi Nedir
Tezgahların Periyodik Kontrolü Önemi Nedir?
18 Kasım 2022
Endüstriyel Kapı Periyodik Kontrolü Nedir

Seksiyonel kapı olarak da bilinen endüstriyel kapı; garajlar, atölyeler ve otomobil galerileri, sergi ve fuar alanları gibi giriş çıkış denetimi sağlanmak istenen alanlarda tercih edilir. Bunun yanı sıra bu kapılar, depolar, konutlar, otopark alanları, üretim depoları ve oto yıkama tesislerinde de kullanılır. Endüstriyel kapı nedir konusunun yanı sıra endüstriyel kapı periyodik kontrolü konusu da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bununla birlikte endüstriye kapı periyodik kontrolünün sıklığı, kim tarafından yapıldığı, form ve raporu da merak edilen diğer konulardandır. Okco olarak bu yazımızda, endüstriye kapı periyodik kontrolü hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

Endüstriyel Kapı Periyodik Kontrolü Ne Sıklıkla Yapılır? 

Endüstriyel Raf ve Kapılar periyodik kontrolleri, 6331 sayılı İş Güvenliği Kanunu ile oluşturulan “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” kapsamında uygulanır. Kapıların periyodik kontrolleri, “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” tarafından belirlenmiştir. Standart veya azami bir süre belirtilmemişse imalatçının öngördüğü periyotla veya azami süre 1 sene olacak şekilde uygulanmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Tezgah ve Makine Periyodik Kontrol

Endüstriyel Kapı Periyodik Kontrolü Kim Tarafından Yapılır?  

Endüstriyel kapı periyodik kontrolleri, yetkili olan makine mühendisleri, mekatronik mühendisleri, makine veya metal eğitimi bölümü mezunu olan teknik öğretmenler tarafından yapılır. Ayrıca makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından da uygulanmaktadır.

Endüstriyel Kapı Periyodik Kontrolü Kim Tarafından YapılırKapı Periyodik Kontrol Formu ve Raporu Nedir? 

Endüstriyel Kapı periyodik kontrol formu, yönetmelikte belirtilen ulusal ve uluslararası imalat, test ve deney standartları gereğince ürünün teknik bilgilerinin bulunduğu bir ön kayıt belgesidir.

Standardın istediği tüm fiziksel, mekanik ve görsel testler ile deneyleri de yapılarak forma işlenmelidir. Oluşturulan endüstriyel kapılar periyodik kontrol raporu, ilgili teknik uzmanın bulguları ve teknik yöneticinin de onayıyla hazırlanmaktadır.

İş Güvenliği açısından uygun olmayan hususların tespit edilmesi ve bu hususlar çözülmeden iş ekipmanının kullanılmasının sakıncalı olduğu belirtilebilir. Bu durumda ise bu hususlar giderilinceye kadar iş ekipmanı kullanılamaz. Söz konusu eksikliklerin giderilmesinden sonra yapılacak ikinci kontrol ile eksikliklerin giderildiği görülürse yeni bir rapor hazırlanır. Bu raporda ise yapılan işlemler ile iş ekipmanının bir sonraki kontrol tarihine kadar uygundur ibaresinin de yer aldığı ikinci bir rapor hazırlanmış olur.

Endüstriyel Kapı Periyodik Kontrolü Nasıl Yapılır?                 

Endüstriyel kapı periyodik kontrolü süreci nasıl yapılır konusu da merak edilen diğer konular arasında yer almaktadır. Bununla birlikte endüstriyel kapı kontrolü süreci için bilmeniz gereken bazı adımlar söz konusudur. Endüstriyel kapı periyodik kontrolü yapılırken kontroller uzman ekipler tarafından yapılır ve raporlanır. Bu aşamalar ise aşağıdaki gibidir:

  1. Endüstriyel Kapı Periyodik Kontrolü Nasıl Yapılırİzin verilen ağırlıkta yükleme durumu kontrol edilmektedir.
  2. Hasarlı veya eksik yapısal elemanın varlığı gözlemlenmektedir.
  3. Yapısal kontroller uygulanmaktadır.
  4. Ayak deformasyonu, çerçeve eksen açıklığı, çapraz-yatay bağlantı deformasyonu, ayak koruyucu deformasyonu, eksik cıvata ve somun varlığı kontrol edilmektedir.
  5. Çerçeve bariyeri deformasyonları göz ile kontrolü yapılmaktadır.
  6. Kirişlerde deformasyon ve eksen kaçıklarına dikkat edilmektedir.
  7. Palet/döşeme destek çubuğu deformasyonu kontrol edilmektedir.
  8. Yapısal olarak korozyon kontrolü yapılmaktadır.
  9. Traverslerde izin verilen sehim oranı kontrolü uygulanmaktadır.

Okco olarak bu yazımızda, endüstriyel kapı periyodik kontrolü hakkında merak edilenleri sizler ile paylaştık. Amacımız, yerli ve yabancı paydaşlarımız ile periyodik kontrol, denetim ve belgelendirme alanında uluslararası ölçekte hizmet sunmaktır. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Raf Kontrolü & Raf Statik Analizi

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı