Tezgahların Periyodik Kontrolü Önemi Nedir?

Endüstriyel Kapı Periyodik Kontrolü Nedir
Endüstriyel Kapı Periyodik Kontrolü Nedir?
15 Kasım 2022
İşyeri Ortam Ölçümleri Neden Yapılır
İşyeri Ortam Ölçümleri Neden Yapılır? Önemi Nedir?
20 Kasım 2022
Tezgahların Periyodik Kontrolü Önemi Nedir

İş ekipmanların doğru şekilde kullanılması son derece önemli konulardan biri olarak ön plana çıkar. Özellikle son dönemde merak edilen konulardan birisi de tezgahların periyodik kontrolüdür. Bunun yanı sıra bu kontroller zorunlu mu, ne zaman kontrol yapılmalı ve rapor süreci nasıldır gibi konularda merak edilmektedir. Tezgahların periyodik kontrolü son derece önem arz eden konulardan biridir. Bu kontrolleri genellikle makine mühendisleri ya da makine teknikerleri gerçekleşmektedir. Aynı zamanda yüksek teknikerler tarafından da periyodik bakım kontrol işlemleri uygulanmaktadır. Okco olarak bu yazımızda, tezgahların periyodik kontrolü hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde ele alacağız.

Periyodik Kontrolün Yapılması Zorunlu Mudur?     

Tezgahlar, iş ekipmanları arasında yer almaktadır. Ekipmanlardan yüksek oranda verim sağlamanız oldukça önemli konulardan biridir. Bu nedenle yapmanız gereken ise hemen üst düzeye sahip çalışmalardan yararlanmaya başlamak olacaktır. Mühendisler tarafından sunulan çalışmalardan sorunsuz şekilde yararlanmaya başlamanız mümkündür. Tezgahlarınızın kontrolü süreci ve sonrasında yeniden işlevsel olarak kullanılmaya başlanmasını sağlayabilirsiniz. Tezgahların kontrol işlemlerini, profesyonel mühendisler üstlenerek daha etkin şekilde çalışmasına da yardımcı olurlar.

İş ekipmanların periyodik kontrolü içinde yetkili olan kişilerin bulunduğu unutulmamalıdır. Mutlaka işin ehli olan kişilerden de yardım alınması son derece önemlidir. Bu sayede tezgahların periyodik şekilde bakım ve kontrollerinin de yerine getirilmesini sağlamış olursunuz. Tezgahların daha sorunsuz şekilde kullanımlarının yapılması sağlanır.

Periyodik Kontrolün Yapılması Zorunlu MudurTezgahların Periyodik Kontrolünü Ne Zaman Yaptırmak Gerekir?         

Tezgâh periyodik kontrolleri istenmeyen problemlerin açığa çıkmaması açısından önemli bir konudur. Bu sayede firmalar, iş ekipmanlarını sorunsuz şekilde kullanabilecektir. Makine ekipmanların kullanımda mutlaka sağlığın ön görülmesi gerekmektedir. Tezgâhların periyodik kontrolü yılda en az 1 defa yapılmalıdır. Olası bir arıza durumu, iş kazalarının daha da artmasına zemin hazırlamaktadır. Bu konuda mümkün olduğunca da dikkatli davranılması gerekir.

Tezgâh periyodik bakımının aksatılması, zamanla çeşitli hasar durumların açığa çıkmasına neden olacaktır. Ekipmanlardan üst düzeyde bir verim elde edebilmek için mutlaka düzenli aralıklarla periyodik kontroller sağlanmalıdır. Periyodik kontroller dışında kontrol gerektiren durumlar ise aşağıdaki gibidir:

  • Çalışma şeklinde değişiklikler olduğu zaman
  • Kazalar oluştuğu zaman
  • Doğal olaylarla ilgili kazalar meydana geldiğinde
  • Ekipmanın uzun süre kullanılmadığı zaman

İlginizi çekebilir: Tezgah ve Makine Periyodik Kontrol

Tezgahların Kontrol ve Rapor İşlemleri Nasıl Yapılır?       

Tezgahlar periyodik kontrolünü alanında uzman personeller tarafından gerçekleştirmektedir. Bu kontrol sonucu ise uzmanlar tarafından rapor hazırlanmaktadır. Bu periyodik kontrol raporu, standartlara ve yönetmeliklere bağlı, kontrol esaslarını ve İSG kurallarını bilen uzmanlar tarafından hazırlanır.

Standardın istediği tüm fiziksel, mekanik ve görsel testler ile deneyleri de yapılarak rapora işlenir. Tezgâh periyodik kontrol raporu, ilgili teknik uzmanın bulguları ve teknik yöneticinin de onayıyla tamamlanır.

Tezgahların Kontrol ve Rapor İşlemleri Nasıl YapılırTezgahların Periyodik Kontrolünde İş verenin Sorumluluğu Nedir?   

İş disiplininin aksamadan ilerlemesi ve iş güvenliği yönetmeliğine uygunluk taşıması için düzenli olarak periyodik kontrol yapılması gerekir. Bu noktada ise işverenlerin bu süreci takip etmesi ve düzenli kontrolleri sağlanması açısından son derece önemlidir. Periyodik kontroller için ulusal ve uluslararası standartlara göre, makine ve tezgâhın acil durumlarda engelleyici olması, çalışma sırasında tehlike oluşturmaması ve teknik özelliklerinin tamamlanmış olması ön planda yer almaktadır.

Esas olarak geçerli sayılan noktalar, can güvenliğine ve mal güvenliğine zarar vermemesi, çalışma disiplinlerinin onarılması ile raporlanmasıdır.

Okco olarak bu yazımızda, tezgâh periyodik kontrolü hakkında merak edilenleri sizler ile paylaştık. Amacımız, yerli ve yabancı paydaşlarımız ile periyodik kontrol, denetim ve belgelendirme alanında uluslararası ölçekte hizmet sunmaktır. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Endüstriyel Kapı Periyodik Kontrolü Nedir?

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı