İş Ekipmanları Periyodik Kontrolü Neden Gerekli?

Ekipnet Nedir
Ekipnet Nedir? Nasıl ve Neden Kullanılır?
31 Ekim 2022
Kazan Basınç Testi Nedir
Kazan Basınç Testi Nedir? Nasıl Yapılır?
8 Kasım 2022
İş Ekipmanları Periyodik Kontrolü Neden Gerekli

İş ekipmanları periyodik kontrolleri sağlık ve güvenlik açısından son derece önemlidir. Bu kontrol sürecinde uygulanacak olan zaman aralığı ile kontrol edilmesi gereken ekipmanlarda sınıflandırılmaktadır. Bir işin yapılması amacıyla kullanılan her türlü alet, makine veya tesisat iş ekipmanı olarak ifade edilmektedir. İş ekipmanlarını, kullanan kişilere ve diğer çalışanlara en az risk oluşturacak şekilde yerleştirilip kullanılması, iş güvenliği temel kriterlerinin başında yer almaktadır. Zaman aralığı imalatçı tarafından belirlenmediğinde iş ekipmanının periyodik kontrolü̈, bulunduğu işyerinin ortam koşulları, kullanım sıklığı ile kullanım suresi gibi kriterler dikkate alınmalıdır. Bununla birlikte uygulanacak risk değerlendirmesi sonuçlarına göre belirlenecek aralıklarda kontrol yapılmalıdır. Belirlenen periyodik kontrol aralığının “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde belirtilen istisnalar dışında bir seneyi aşmaması” gerekir. Okco olarak bu yazımızda, iş ekipmanları periyodik kontrolleri ve süreç hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Periyodik Kontrole Tabi İş Ekipmanları Nelerdir?        

“İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartlar Yönetmeliği” uyarınca işyerinde kullanılmakta olan birçok iş ekipmanın birtakım standartlara göre test ve kontrollerinin yapılması gerekir. Sözü edilen kontroller, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren işyerlerinde uygulanma zorunluğu bulunan kontrollerdir.

İş Ekipmanlarının test ve ölçümlerinde özellikle TSE (Türk Standartları Enstitüsü)’nün belirlediği kriterlere göre ölçümler yapılmalıdır. Bununla birlikte raporlar da düzenlenmelidir. İş Ekipmanları akreditasyona sahip kuruluşlar tarafından yine yönetmelikle belirlenmiş süreler göz önünde bulundurularak kontroller yapılmalıdır.

İş Ekipmanları dört ana başlık altında ele alınır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 1. Basınçlı Kap ve Tesisatlar
 2. Kaldırma ve İletme Ekipmanları
 3. Tesisatlar
 4. Tezgahlar

İlginizi çekebilir: Basınçlı Kapların Periyodik Kontrolü

Periyodik Kontrole Tabi İş Ekipmanları NelerdirGenel olarak kontrolü yapılması gereken İş Ekipmanları ise şu şekildedir:

 1. Basınçlı kap ve tesisatlar
 • Buhar kazanları
 • Kalorifer kazanları
 • Taşınabilir gaz tüpleri (Dikişli, dikişsiz)
 • Manifoldlu tüp demetleri
 • Sıvılaştırılmış gaz tankları (LPG,ve benzeri) (yerüstü)
 • Sıvılaştırılmış gaz tankları (LPG,ve benzeri) (yer altı)
 • Kullanımdaki LPG tüpleri
 • Basınçlı hava tankları Kriyojenik tanklar
 • Tehlikeli sıvıların bulunduğu tank ve depolar
 1. Kaldırma ve iletme ekipmanları
 • Kaldırma ve/veya iletme araçları
 • Asansör (İnsan ve Yük Taşıyan)
 • Yürüyen merdiven ve yürüyen bant
 • İstif Makinesi (forklift, transpalet, lift)
 • Yapı İskeleleri
 1. Tesisatlar
 • Elektrik Tesisatı, Topraklama Tesisatı, Paratoner
 • Akümülatör
 • Transformatör
 • Havalandırma ve Klima Tesisatı
 • Yangın Tesisatı ve Hortumlar, Motopomplar, Boru Tesisatı
 • Yangın Söndürme cihazı

İlginizi çekebilir: Paratoner Kontrolü

İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Kim Yapar?        

Basınçlı kap ve tesisatların periyodik kontrolleri; makine mühendisleri, makine teknikerleri ve yüksek teknikerleri dışında makine veya metal eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler tarafından da yapılmaktadır. Bununla birlikte elektrik ve topraklama tesisatı, paratoner tesisatı ile akümülatör ve transformatör gibi elektrik ile ilgili tesisatın periyodik kontrolleri ise elektrik mühendisleri, elektrik eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler, elektrik tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından uygulanır.

İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Kim YaparPeriyodik Kontrol Ne Zaman Yapılır?  

Periyodik kontroller yılda bir defa mutlaka yapılması gereken kontrollerdir. Bunun yanı sıra çeşitli arıza ya da kazaların yaşanması durumunda kontroller düzenli olarak uygulanmalıdır. Ayrıca doğa olaylarından dolayı ekipmanların zarar görmüş olması ve ekipmanın uzun bir süre kullanılmaması durumunda da periyodik kontrol daha önceden yapılmalıdır.

Periyodik Kontroller Nelerdir?

Periyodik kontrol, işyerinde kullanılan ekipmanların iş sağlığı açısından görevini yerine getirip getirmediğinin belirlenmesi üzerine belirli periyotla yapılan muayenelerdir. Bu kontroller aynı zamanda fenni veya periyodik muayene olarak da adlandırılır.

İş Ekipmanları Kontrolünde Eğitim Zorunluluğu Var mı?        

İş ekipmanlarında acil durdurma sistemi bulunmalıdır. Bununla birlikte kaynağında tutacak veya çekecek uygun sistemlerle donatılması gerekir. Kontrol sürecinde iş ekipmanlarının operasyon noktalarının uygun şekilde aydınlatılması gerekir. Kontrollerini ise alanında usta mühendislerin ve eğitmenlerin yapması gerekmektedir.

Okco olarak bu yazımızda, iş ekipmanları periyodik kontrolleri hakkında merak edilenleri sizler ile paylaştık. Amacımız, yerli ve yabancı paydaşlarımız ile periyodik kontrol, denetim ve belgelendirme alanında uluslararası ölçekte hizmet sunmaktır. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kaldırma Ekipmanı Periyodik Kontrolü

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı