İş Yerlerinde Ergonomi

İş Yeri Ortam Ölçümü
5 Mart 2019
Termal Konfor Ölçümü Nasıl Yapılır?
5 Mart 2019

İş Yerlerinde Ergonomi

işyerlerinde ergonomiİş yükü nedir denildiği zaman buna verilecek net bir cevap bulunmaktadır. İşyerlerinde ergonomi çalışanların iş yerlerinde karşılaştıkları görevler iş yükü olarak ifade edilebilir. İş yükü genel olarak işin hızına göre değerlendirilmektedir. Verilen zaman ve verilen iş arasında mutlaka bir denge olmalıdır. Aksi takdirde çalışan bu konuda zarar görebilir. Bu da verimliliği düşürür. Hiçbir iş veren verimliliğin düşmesini istemez. Bu sebeple bu mutlaka iş yükü analizleri sıkı bir denetim altına alınmalıdır. Ergonomi tam olarak bu konularla alakalı bir süreçtir. Ergonomi ölçümü yapıldığı zaman tüm düzenlemeler hayata geçirilir ve iş yüküne bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklar da engellenmiş olur.

İnsanlar hayata geldiklerinden beri hem zihinsel hem de fiziksel iş yükü ile karşılaşmaktadır. Tüm çalışma sistemlerinin ana teması iş yükünden geçmektedir. Özellikle ucuz istihdam kisvesi altında çalışanlara alabileceklerinden çok fazla yük ve sorumluluk verilmektedir. Bu da ileride hem fizyolojik hem de psikolojik birçok sağlık sorununa neden olmaktadır.

Fiziksel İş Yükü Ölçümü

Fiziksel iş yükü ölçümleri iş verenler tarafından mutlaka yaptırılmalıdır. Bunları madde madde inceleyecek olursak şunlardan bahsedebiliriz:

Subjektif iş yükü ölçümleri: Çalışanların direkt olarak hissettiği iş yüküdür.

Objektif iş yükü ölçümleri: İş için ihtiyaç duyulan fiziksel etmenlerin ölçülmesidir. Örneğin vücut ısısı, oksijen seviyesi vs.

Zihinsel ve fiziksel iş yükü ölçümleri mutlaka yapılmalıdır. Çünkü bu durum kişilerin verimliliğini etkileyebilir. Bu da haliyle iş yerinin performansını direkt olarak etkiler.

Ofis Ergonomisi

Ergonomik çalışma yeri düzenleme yöntemleri işyerlerinde ergonomi de oldukça önemli bir detaydır. İşyerlerinde ergonomi mutlaka çalışanların sağlığına uygun nitelikte olması gerekmektedir. Bunlara örnek verecek olursak sandalye ve masaların ergonomikliği, ofis ısısı, oksijen seviyesi vs. diyebiliriz. Ergonomi oldukça önemlidir ve her iş verenin buna uygun çalışmalar yürütmesi şarttır. Bu konuda birçok firma hizmet vermekte ve iş yerinin düzene girmesini sağlamaktadır.

İş verenler mutlak surette çalışanların iş yerindeki rahatını düşünmek zorundadır. Çünkü bu durum performansı olumlu etkiler bu da çalışma alanının kazanmasını sağlar.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı