Termal Konfor Ölçümü Nasıl Yapılır?

işyerlerinde ergonomi
5 Mart 2019
ergonomik risk etmenleri yönetmeliği
5 Mart 2019

Termal Konfor Ölçümü

termal konfor nedir – termal konfor ölçümü dediğimiz zaman aklımızda birçok soru işaretleri oluşmaktadır. O nedenle bu konuda detay vermemiz önemlidir.  İş verenlerin mutlaka termal ölçümleri yaptırması gerekmektedir. Bu ölçümler iş yerlerindeki nem, ısı, hava akımı ve basınç temellidir. Ortamın bu şartları çalışanların hem fiziksel hem de zihinsel performanslarına olumlu ya da olumsuz anlamda etki edebilmektedir. Bu sebeple iş güvenliği ve iş sağlığı denildiği zaman mutlaka profesyonel destek alınarak termal konfor ölçümleri yaptırılmalıdır. Peki Termal Konfor Ölçümü Nasıl Yapılır?

termal konfor ölçümü nasıl yapılır

Termal Konfor Ölçümü Nasıl Yapılır

Termal Konfor Ölçümü Nasıl Yapılır? Termal ölçüm değerleri, bu işi yapan firma tarafından bilinmekte ve TS EN 27243 standardı baz alınarak yapılmaktadır. Bu ölçüm periyotları ise düzenli olmak zorundadır çünkü yıl içerisinde değerler değişim gösterebilir. Termal konfor ölçümünde şu detaylar dikkate alınmaktadır:

Hava Sıcaklığı: ortamın soğukluğu ya da sıcaklığı ölçülür ve ölçüm sonucunun çalışana etkisi gözlenir. Buna göre şartlar olumlu noktaya çekilir. Kuru termometre kullanılarak hava sıcaklığı ölçülebilmektedir.

Hava Nemi: Havadaki nem miktarı da çalışanın performansını direkt olarak etkileyen önemli detaylardan birisidir. Nem oranı iş yerlerinde mutlaka yüzde 30 ve yüzde 65 arasında olmalıdır. Nem ölçümünü yapmak içinse higrometre kullanılmaktadır.

Hava Akım Hızı: Uygun hava akım hızı oluşturmak içerideki temiz havayı sağlamak ve istenmeyen toz ve gazları uzaklaştırmak için çok önemli bir detaydır. Bu ölçümü yapmak içinse anemometre kullanılmaktadır.

Termal Radyasyon: Vücudun çevre ile olan termal dengesi bu ölçümle ortaya konmaktadır. Glob Termometre kullanarak bu ölçümü yapabilmekteyiz.

Ortamla beraber ayrıca termal konfora etki eden başka olgular da bulunmaktadır. Bu olgular;

  • Yapılan işin ağır ya da hafif olması yani niteliği
  • Çalışanın kendi fiziki yapısı (Şişman ya da zayıf olması)
  • Çalışanın cinsiyeti
  • Kişinin sağlık durumunun fark etmesi
  • Ve çalışma sırasındaki giyilen kıyafetler

Bazen termal konfor denildiği zaman sadece sıcaklık akla gelmektedir ama basınç, nem ve hava akımına da önem vermek lazımdır. işyeri bina eklentileri yönetmeliği mevzuat – tuvalet yönetmeliği – isg havalandırma yönetmeliği gibi konuları da termal konfor altında incelemek önemlidir.

 

 

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı