Termal Konfor Ölçümü Nasıl Yapılır?

İş Yerlerinde Ergonomi
5 Mart 2019
Ergonomik Risk Etmenleri Yönetmeliği Nedir?
5 Mart 2019

Termal Konfor Ölçümü

 Termal konfor ölçümü dediğimiz zaman aklımızda birçok soru işaretleri oluşmaktadır. Termal konfor ölçümleri iş yerlerindeki nem, ısı, hava akımı ve basınç temellidir. İş verenlerin mutlaka termal ölçümleri yaptırması gerekmektedir. Ortamın çalışma şartları çalışanların hem fiziksel hem de zihinsel performanslarına olumlu ya da olumsuz anlamda etki edebilmektedir. Bu sebeple iş güvenliği ve iş sağlığı için mutlaka profesyonel destek alınarak termal konfor ölçümleri yaptırılmalıdır.

termal konfor ölçümü nasıl yapılır

Termal Konfor Ölçümü Nasıl Yapılır?

Termal ölçüm değerleri, bu işi yapan firma tarafından bilinmekte ve TS EN 27243 standardı baz alınarak yapılmaktadır. Bu ölçüm periyotları düzenli olmak zorundadır çünkü yıl içerisinde değerler değişim gösterebilir. Termal konfor ölçümünde şu detaylar dikkate alınmaktadır:

Hava Sıcaklığı: ortamın soğukluğu ya da sıcaklığı ölçülür ve ölçüm sonucunun çalışana etkisi gözlenir. Buna göre şartlar olumlu noktaya çekilir. Kuru termometre kullanılarak hava sıcaklığı ölçülebilmektedir.

Hava Nemi: Havadaki nem miktarı da çalışanın performansını direkt olarak etkileyen önemli detaylardan birisidir. Nem oranı iş yerlerinde mutlaka yüzde 30 ve yüzde 65 arasında olmalıdır. Nem ölçümünü yapmak için ise higrometre kullanılmaktadır.

Hava Akım Hızı: Uygun hava akım hızı oluşturmak içerideki temiz havayı sağlamak ve istenmeyen toz ve gazları uzaklaştırmak için çok önemli bir detaydır. Bu ölçümü yapmak için ise anemometre kullanılmaktadır.

Termal Radyasyon: Vücudun çevre ile olan termal dengesi bu ölçüm ile ortaya konulmaktadır. Glob Termometre kullanarak bu ölçüm yapılır.

Ortamla beraber ayrıca termal konfora etki eden başka olgular da bulunmaktadır. Bu olgular;

  • Yapılan işin ağır ya da hafif olması yani niteliği
  • Çalışanın kendi fiziki yapısı (Şişman ya da zayıf olması)
  • Çalışanın cinsiyeti
  • Kişinin sağlık durumunun fark etmesi
  • Ve çalışma sırasındaki giyilen kıyafetler

Genellikle termal konfor denildiği zaman sadece sıcaklık akla gelmektedir fakat basınç, nem ve hava akımına da önem vermek gerekmektedir. İş yeri bina eklentileri yönetmeliği mevzuat – tuvalet yönetmeliği – isg havalandırma yönetmeliği gibi konuları da termal konfor altında incelemek önemlidir.

Termal Konfor Şartları Nelerdir?

Termal konfor ölçümü denildiği zaman kişilerin akıllarında farklı sorular oluşuyor. İş yerlerindeki nem, ısı, hava akımı ve basıncın ölçülmesine termal konfor ölçümü denir. İş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği açısından yapılması gereken ölçümlerden biridir. 

Termal konfor şartları çevresel faktörler ve kişisel faktörler olarak ikiye ayırabiliriz. Çevresel faktörler hava sıcaklığı, hava akım hızı nem ve gibi faktörlerden oluşurken, kişisel faktörler ise kıyafet ve metabolik ısı gibi faktörlerdir. Çalışma ortamında verimin artması ve çalışan sağlığının gözetilebilmesi için termal konfor şartlarına dikkat edilmeli termal konfor ölçümleri gerçekleştirilmelidir.

Çalışma Alanlarında Termal Konfor Ölçümleri Nelerdir?

Çalışma alanlarındaki termal konfor ölçümlerinde 4 ana parametre üzerinde durulur. Bunlar şu şekildedir;

  • Havanın sıcaklığı
  • Havanın nemi
  • Hava akım hızı
  • Radyan ısı

TS EN ISO 7243 standardı ile sıcak ortamlar, TS EN ISO 7730 standardı ile ılık ortamlar ve ISO 11079 standardı ile soğuk ortamlarda termal konfor ölçümleri gerçekleştirilmelidir.

Termal Konfor Form Örneği Nedir?

Termal konfor formu örneğinde çalışanların çalışma ortamının sıcaklığı, çalışanın metabolizma değerleri gibi pek çok farklı parametre bulunur. Yani termal konfor ölçümünü etkileyen tek durum çevre değildir. Örneğin; çalışanınızın giyinme alışkanlığı, sağlık durumu, cinsiyeti, yaşı gibi pek çok parametre termal konfora doğrudan etki ediyor. Bu yüzden termal konfor formu örneklerinde çalışanlar ile ilgili bilgilerde yer almalıdır. Aksi takdirde genel olarak bir termal konfor sağlanmasına rağmen istenilen konfor alanı tam olarak oluşturulamayabilir. 

Termal konfor formu örneğinde işin türü, bağıl nem, hava akım hızı ve yapılan iş ile ilgili detaylı bilgilerde bulunur. Bunlar gibi çeşitli parametrelerin bulunduğu termal konfor formu örnekleri ile çalışma alanlarında istenilen termal konforun sağlanması amaçlanır.

Termal konfor ölçümü yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı