İSG Ölçüm Nedir?

Basınçlı Kapların Periyodik Testleri Nelerdir?
3 Haziran 2022
Kaldırma Ekipmanları Nelerdir?
9 Haziran 2022

İSG Ölçüm yani İş Sağlığı ve Güvenliği Ölçümü, iş yeri ortamında bulunan ve çalışanların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek olan tüm kimyasal ve fiziksel etkenlerin nicelik ve nitelik ölçümlerinin gerçekleştirilmesidir. 

İSG Ortam Ölçümleri ve İSG Kişisel Maruziyet Ölçümleri olarak iki farklı başlık altında uygulanmaktadır. Bu bağlamda İSG Ortam Ölçümleri şu şekildedir;

İSG Kişisel Maruziyet Ölçümleri ise şu şekildedir;

  • Solunabilir toz ölçümü
  • Titreşim el-kol maruziyet ölçümü
  • Termal konfor ölçümü
  • Gürültü maruziyet ölçümü
  • Titreşim tüm vücut maruziyet ölçümü
  • VOC maruziyet ölçümü
  • Kimyasal maruziyetler ölçümleri

Bu yazımızda sizler için “İSG Ölçüm Nasıl Yapılır ve İş yerlerinde Hangi İSG Ölçümleri Yaptırmak Zorunludur” sorularına cevap vereceğiz.

İSG Ölçüm Nasıl Yapılır?

İSG Ölçümlerinin İSG Ortam Ölçümleri ve İSG Kişisel Maruziyet Ölçümleri olarak iki farklı başlık altında uygulandığını belirtmiştik. Bu İSG Ölçümlerinin uygulanması değişiklik göstermektedir. 

İSG Ortam Ölçümlerinin yapılabilmesi için iş yeri ortamında kapsamlı bir araştırma yapılmaktadır. İSG ortam ölçümleri, işverenin iş yerinde belirlemiş olduğu alanlarda uygulanmaktadır. İş yerinin şartları, hizmet ettiği ya da ürün sunduğu sektöre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden iş yerinin şartlarına göre İSG ortam ölçümleri gerçekleştirilmektedir.

İSG Kişisel Maruziyet Ölçümleri; iş yeri ortamındaki çeşitli etkenlerin, çalışan bazında ölçülerek analiz edilmesi işlemidir. Bu İSG Ölçümleri ile ortam koşullarının her bir çalışan üzerindeki etkileri raporlanmaktadır. İSG Kişisel Maruziyet Ölçümleri, iş yeri ortam koşullarına ve çalışana göre değişiklik göstermektedir.

İş yerinizde hangi İSG Ölçümlerinin yapılması hakkında net bir bilgi sahibi değilseniz, alanında uzman bir firma ile görüşebilirsiniz. Firma çalışanlarının iş yerinizi incelemesi sonucunda iş yerinizde uygulanması gerekli olan İSG Ölçümlerini yaptırabilirsiniz.

İş yerlerinde Hangi İSG Ölçümleri Yaptırmak Zorunludur?

İş yerlerinde hangi İSG Ölçümlerinin yaptırılmasının zorunlu olduğuna ilişkin bir yönetmelik bulunmaktadır. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 6331 sayılı 10.maddesinde İSG Ölçümlerine değinilmektedir. İlgili madde şu şekildedir;

  • İşveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden çalışma ortamına ve çalışanların bu ortamda maruz kaldığı risklerin belirlenmesine yönelik gerekli kontrol, ölçüm, inceleme ve araştırmaların yapılmasını sağlar.

Yönetmeliği incelediğimizde, yaptırılması zorunlu olan İSG Ölçümlerinin değişiklik gösterdiğini görebiliriz. İş yerinizde hangi İSG Ölçümlerini yaptırmak zorunda olduğunuzu öğrenebilmek için bu alanda hizmet veren ve gerekli belgelere sahip olan firmalar ile iletişime geçmelisiniz. Firmanın raporu doğrultusunda iş yerinizde hangi İSG Ölçümlerini yaptırmak zorunda olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

İSG Ölçümleri  bizimle iletişime geçebilirsiniz. Okco olarak sahip olduğumuz Türkak Akreditasyon belgeleri, sertifikalar, profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı