Kaldırma Ekipmanları Nelerdir?

İSG Ölçüm Nedir?
3 Haziran 2022
Raf Periyodik Kontrol Nedir?
9 Haziran 2022

Kaldırma Ekipmanları Nelerdir?

Günümüzde iş sahalarında farklı özelliklere sahip olan ekipman, araç ve aletler kullanılıyor. Bu ekipmanlar farklı kategorilere ayrılmaktadır. Bu kategorilerden biri ise “Kaldırma Ekipmanları” olarak bilinmektedir. Kaldırma ekipmanları, başta inşaat sektörü olmak üzere farklı sektörlerde aktif olarak kullanılmaktadır. 

Baktığımızda farklı özelliklere sahip olan farklı tiplerde kaldırma ekipmanları görebiliyoruz. Bazı kaldırma ekipmanları şu şekildedir;

 • Vinç
 • Caraskal
 • Forklift
 • Kule vinç
 • Dış cephe platformu
 • Transpalet
 • İstif makinesi
 • Asansör
 • Köprü vinç

Bunlar gibi pek çok farklı kaldırma ekipmanı bulunmaktadır. Kaldırma ekipmanları çalışanların iş yükünü azaltmaktadır. Ancak bazı durumlarda iş kazalarına neden olabilmektedir. Kaldırma ekipmanından kaynaklı iş kazalarının yaşanmaması için periyodik kontrolleri ve gerekli testleri yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Vinç Periyodik Kontrol

Kaldırma Ekipmanları Periyodik Kontrol Süresi Nasıl Belirlenir?

Kaldırma ve iletme ekipmanları periyodik kontrolleri, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince oluşturulan 25.04.2013 tarih ve 28628 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” kapsamında yapılmaktadır.

Bu yönetmelik çerçevesinde kaldırma ve iletme ekipmanlarının periyodik kontrollerinin süresi ile ilgili standart ya da azami bir süre belirtilmemiştir. Kaldırma ekipmanları periyodik kontrol süresi imalatçının öngördüğü aralıklar ile yapılmaktadır. Bu süre de azami olarak 1 yıldır. Ancak iş yeri ortam koşulları, kullanım sıklığı, ekipmanın yaşı ve kaza geçirmesi gibi çeşitli parametrelere bağlı olarak periyodik kontrol süresinde değişiklik olabilir. Eğer kaldırma ekipmanınızın doğru bir şekilde çalıştığından emin olamıyorsanız, herhangi bir olumsuz durumla karşı karşıya kalmamak için kontrollerini gerçekleştirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Kaldırma Ekipmanlarının Yük Testleri Nelerdir?

Kaldırma ekipmanlarının yük testleri / deneyleri kapsamında 3 farklı test yapılmaktadır. Bu testler şu şekildedir;

 1. Statik Yük Deneyleri: Kaldırma ekipmanlarının yeterliliğini belirleyebilmek için deney yükü artırılarak uygulanan deneydir.
 2. Dinamik Yük Deneyleri: Kaldırma ekipmanlarının frenlerinin güvenli olup olmadığı tespit edebilmek için uygulanan deneydir.
 3. Kararlılık Deneyleri: Kaldırma ekipmanlarının kararlılığını test etmek için yapılan deneylerdir.

Kaldırma Ekipmanlarının Yük Testleri Nasıl Yapılır?

Kaldırma ekipmanlarının yük testleri / deneyleri şu şekilde yapılmaktadır;

 • Statik Yük Deneyleri: Statik yük deney yükü, kaldırma kapasitesinin 1.25 katıdır. Yük kademeli olarak artırılır, yük yerden 100 – 200 mm kaldırılır, en az 10 dakika olacak şekilde yük asılı tutulur. Deney sonucunda ekipmanda herhangi bir hasar ya da gevşeme olmamalıdır.
 • Dinamik Yük Deneyleri: Dinamik yük deney yükü, kaldırma kapasitesinin en az 1.1 katıdır. Kaldırma ekipmanının her hareketi için en fazla yük geldiği konumlarda uygulanır. Kaldırma ekipmanın hareket kapasitesinin her noktasında uygulanır. Çeşitli durumlarda ve sürelerde kontrol edilir.
 • Kararlılık Yük Deneyleri: Kararlılık yük deney yükü, kaldırma kapasitesinin 1.25 katıdır. Belirlenmiş çalışma alanlarında ve zamanlarda yapılır. Kaldırma ekipmanlarının enerjisinin kesilmesi durumunda ve bütün hareketleri kapsayacak şekilde olmalıdır.

Kaldırma Ekipmanları Periyodik Kontrollerini yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı