Periyodik Kontrol ve Periyodik Bakım Arasındaki Fark Nedir?

Gürültü Ölçümü Nedir? Neden Yapılmalıdır?
28 Nisan 2022
İş Ekipmanları Periyodik Kontrol Yönetmeliği
5 Mayıs 2022

Periyodik Kontrol  ve  Periyodik Bakım Arasındaki Fark Nedir?

Günümüzde farklı sektörlere ürün ya da hizmet sunan pek çok iş yeri vardır. İş yerlerinde çalışan kişilerin can güvenliğinin sağlanması ve uygun çalışma ortamlarına sahip olması son derece önemlidir. Bu bağlamda karşımıza İş Sağlığı ve Güvenliği çıkıyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında pek çok farklı işlem yapılmaktadır. Bu işlemler çalışanların can güvenliğinin sağlanması ve iş veriminin artırılması için son derece önemlidir. İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında yapılan işlemlere baktığımızda sık sık karşımıza “Periyodik Kontrol” ve “Periyodik Bakım” terimleri çıkmaktadır. 

Periyodik Kontrol ve Periyodik Bakım terimleri birbirleriyle sık sık karıştırılsa dahi aslında aynı anlama gelmemektedir. Bu terim karışıklığının giderilmesi için cevaplanması gereken bazı sorular mevcuttur.

Bu yazımızda sizler için Periyodik Kontrol Nedir, Neleri Kapsar ve Periyodik Bakım Nedir sorularına cevap vereceğiz.

Periyodik Kontrol Nedir?

Periyodik kontrol ve periyodik muayene aynı anlama gelmektedir. Periyodik kontrol; iş ekipmanlarının, “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” kapsamında belirlenen aralıklar ve belirlenen yöntemlerle yetkili kişi ya da kurumlar tarafından yapılan test, deney ve muayene faaliyetlerine verilen isimdir. 

Periyodik kontrollerin iş yerlerinde düzenli olarak yapılması zorunludur. “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” ile ilişkili olan “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” iş yerlerindeki ekipmanların kontrollerinin yapılması zorunlu kılınmıştır.

Periyodik Kontrol Neleri Kapsar?

Periyodik kontrol kapsamında yapılan işlemler şu şekildedir;

  • Tezgah ve İmalat Makine Kontrolü
  • Yangın tesisatı uygunluk kontrolü
  • Havalandırma tesisatı uygunluk kontrolü
  • Topraklama ölçümü – Topraklama kontrolü
  • Basınçlı Kap periyodik muayenesi (Kazan, Kompresör, hava tankı)
  • Elektrik tesisatı uygunluk kontrolü (Elektrik tesisatı uygunluk belgesi)
  • Kaldırma araçları periyodik muayenesi (Vinç, forklift, platform)
  • Paratoner kontrolü

Periyodik kontrollerin genel olarak kapsamı bu şekildedir. Periyodik kontrol alanında uzman kişiler tarafından usullere uygun bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Periyodik Bakım Nedir?

Periyodik Bakım, iş ekipmanlarının belirli aralıklar ile onarılması, iş ekipmanında ve bileşenlerinde yapılan her türlü revizyon, tamir, değişim, ayar, arıza giderme, temizlik ve kalibrasyon işlemlerinden herhangi birisini veya birkaçının birlikte uygulandığı işlemlerdir.  Periyodik bakım yapılarak, iş ekipmanlarının deformasyonu geciktirilmiş olur.Ancak periyodik bakım işleminde iş ekipmanının güvenli bir şekilde çalışıp çalışmadığı anlaşılmaz. 

Periyodik bakımının tanımında da anlaşılabileceği üzere Periyodik Bakım ve Periyodik Kontrol farklı terimlerdir. Periyodik kontroller aksi belirtilmediği sürece tarafsız kurum ya da kişiler tarafından gerçekleştirilir. Periyodik bakımlar ise anlaşma sağlanan bakım ve onarım işlemleri yapan firmalar tarafından düzenli olarak yapılmaktadır. 

Bu yazımızda sizler için Periyodik Kontrol Nedir, Neleri Kapsar ve Periyodik Bakım Nedir sorularına cevap verdik. Periyodik Kontrollerinizi yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi sahibi olabilmek için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı