İş Ekipmanları Periyodik Kontrol Yönetmeliği

Periyodik Kontrol ve Periyodik Bakım Arasındaki Fark Nedir?
28 Nisan 2022
Yangın Söndürme Sistemleri Nelerdir?
5 Mayıs 2022

İş Ekipmanları Periyodik Kontrol Yönetmeliği Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte iş yerinin çalışma ortamına göre çeşitli iş ekipmanları kullanılmaktadır. Bu yüzden iş yerlerinde pek çok farklı türde iş ekipmanı görebiliyoruz. İş ekipmanlarının çalışan kişilerin can güvenliği tehdit etmemesi ve verimli bir şekilde çalışabilmesi için periyodik kontrol gerçekleştirilmektedir. 

İş ekipmanları periyodik kontrolü, ekipmanın güvenli bir şekilde çalışıp çalışmadığının tespit edilmesi için periyodik olarak kontrol / muayene edilmesidir. Bu bağlamda iş ekipmanlarının periyodik kontrolü ile ilgili bir yönetmelik bulunmaktadır. 

İş Ekipmanları Periyodik Kontrolleri, 25.04.2013 Tarihli 28628 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan İş ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nce gerçekleştirilmektedir. İş ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, İş Ekipmanları Periyodik Kontrol Yönetmeliği olarak bilinmektedir. Ayrıca bu yönetmelikte 18 Şubat 2022 tarihinde değişiklikler yapılmıştır.

İş ekipmanları periyodik kontrolleri İş Sağlığı ve Güvenliği açısından son derece önemlidir. Bu nedenle  konu ile ilgili bazı sorular sık sık sorulmaktadır.

İş Ekipmanları Periyodik Kontrollerinde Öncelik Sırası Nasıl Belirlenir?

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nce iş yerinde kullanılan ekipmanlar 4 farklı gruba ayrılmıştır. Bu gruplar şu şekildedir;

Bu 4 farklı grubun periyodik kontrolleri yapılır. Her bir grubun kendi içerisinde pek çok farklı cihazı, makinesi ve ekipmanı bulunmaktadır. Bu yüzden iş ekipmanları periyodik kontrollerinde öncelik sırası belirlenirken ekipmanın bulunduğu grup, iş yeri için önemi, can ve mal güvenliği gibi pek çok parametre göz önünde bulundurulmaktadır. 

İş yerindeki iş ekipmanlarının periyodik kontrollerinde ekipmanlarınızın hangi sırayla kontrol edileceğini öğrenebilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İş Ekipmanları Periyodik Kontrolleri Kimler Tarafından Yapılır?

İş ekipmanlarının 4 ana grubundan bahsetmiştik. Her bir grubun periyodik kontrollerini yapabilen kişiler şu şekildedir;

  • Basınçlı Kaplar: Makine mühendisleri, makine teknikerleri (yüksek teknikler dahildir), makine ya da metal bölümü mezunu teknik öğretmenler
  • Kaldırma İletme Ekipmanları: Makine mühendisleri, makine teknikerleri ya da makine yüksek teknikerleri 
  • Tesisatlar: Elektrik mühendisleri, elektrik teknikleri veya yüksek teknikerleri (Elektrik dışında kalan diğer tesisatların periyodik kontrolleri makine mühendisleri, makine teknikerleri veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.)
  • Tezgahlar: Yüksek teknikerler, makine mühendisleri ve makine teknikerleri

Bunların dışında ise gerekli belgelere sahip olan muayene kuruluşları tarafından tüm iş ekipmanlarının kontrolleri gerçekleştirilebilmektedir.

İş Ekipmanlarının periyodik kontrolleri yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi sahibi olabilmek için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı