Ergonomik Risk Etmenleri Yönetmeliği Nedir?

Termal Konfor Ölçümü Nasıl Yapılır?
5 Mart 2019
kişisel maruziyet ölçümü
Kişisel Maruziyet Kimyasal Ölçümü Nasıl Yapılır?
5 Mart 2019

Ergonomik Risk Etmenleri

Ergonomik risk etmenleri yönetmeliği iş verenin uyması gereken kuralları içermektedir. Öncelikle bu konudaki risk etmenleri bilinmeli ve analizlerden sonra gerekli olan tüm uygulamalar hayata geçirilmelidir. Bu şekilde kemik ve kas sağlığı da denetim altına alınacaktır.

ergonomik risk etmenleri yönetmeliğiErgonomi, kelime anlamıyla bir şeyin uygunluğunu ifade etmektedir. Bunu iş açısından ele alacak olursak işi çalışan personellere uygun ve etkili hale getirmek olarak ifade edebiliriz. Ergonomi dediğimiz zaman mutlaka çalışanların yaşam kalitesini yükseltmek, sağlığını ve canını güvence altına almak diyebiliriz. Ergonomi ölçümü yapılmayan iş yerlerinde çalışanların iş yükü artabilir ve haliyle bu da performanslarıyla sağlıklarına yansır. Bu nedenle mutlaka ergonomi ölçümleri işinin ehli birileri tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde bu çalışanlara ve doğrudan iş verene etki eder. zihinsel iş yükü ölçümü yani ergonomi ölçümü dediğimiz zaman işteki yoğunluğun ve iş yerinin kişilerin kullanımına uygun hale getirilmesini anlayabiliriz. İş verimliliğini maksimum düzeye getirmek ve çalışanların sağlığını koruma amacıyla ergonomiden mutlaka yararlanmak gerekmektedir.

Ergonomi Ölçümü Nedir?

Ergonomi ölçümü, çalışanların karşılaşabileceği tüm olumsuzlukların ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Örneğin çalışanların iskelet sağlığı çok önemlidir. Bu nedenle oturulacak sandalye veya masalar vs. ergonomiye uygun bir biçimde tasarlanmalıdır. İş verenler eğer ergonomi ölçümü yaptırırlarsa geri dönüşlerini de olumlu anlamda kısa süre içerisinde alabilmektedir. Çünkü insanların kemik ve iskelet sağlığı ile iş performansları arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Sağlık yükseldikçe iş performansı ve verimlilik de artar. Bu da iş verenlerin istediği bir şeydir. Ergonomi ölçümlerindeki amaç, çalışanların kaslarının ve iskelet sistemlerinin koruma altına alınmasıdır. Firmalar tam olarak bu anlamda çalışmalar yapar ve iş yerinin ergonomiye uygunluğunu denetler, düzeltmeler yapar.

Zihinsel iş yükü ölçüm yöntemleri, ergonomik risk analizi yöntemleri dediğimiz zaman bu işleri yapan firmalar bulunmaktadır. Bu firmalarla anlaşma sağlanarak çalışanların sağlıkları denetim altına alınır.

Ergonomik Risk Etmenleri Değerlendirmesi Nedir?

Ergonomi kelime kökeni olarak Yunanca ergon ve nomos kelimelerine dayanıyor. Ergon iş, nomos ise kural ya da yasa anlamına gelmektedir. Bu iki kelimenin birleşmesiyle ortaya ergonomi kelimesi çıkıyor. Ergonomi, kişinin fiziksel ve psikolojik özelliklerini araştırarak, insanın makine ve çevreyle adaptasyonunu inceleyen çalışmalar bütünüdür. Kelime anlamında dolayı ergonomi, konfor ve rahatlık gibi anlamlarda da kullanılıyor. 

Ergonomi, iş sağlığı ve güvenliği açısından oldukça önemlidir. Ergonomi oldukça önemli olmasının yanı sıra çeşitli Ergonomi yönetmelikleri bulunmaktadır. Bu yüzden iş yerlerinde gerekli standartların sağlanabilmesi için Ergonomik Risk Analizi yapılır. 

Ergonomik Risk Analizi Nedir?

Ergonomik risk analizi, çalışanların işlerini yaparken kullandığı ekipman ya da makinelerin uygunluğu ve çalışanın vücudunun durumu belirlenir. Ergonomik risk analizi gerçekleştirilerek iş sağlığı ve güvenliği kapsamında olan ergonomi yönetmeliğine uygun bir şekilde gerekli değişiklikler yapılır.

Ergonomi risk analizinde aydınlatma, gürültü ve titreşim gibi çeşitli ölçümlerden de faydalanılır. Çünkü bu tarz ölçümler çalışma ortamını denetler. Ergonomi risk analizi ile çalışanın çevreyle uyumu gözetildiği için bu tarz ölçümlerden yararlanılması gerekmektedir.

Ergonomik Risk Analizi Nasıl Yapılır?

Ergonomik risk analizi ile kişinin baş, üst beden, kollar, bacaklar, omuzlar ve ayakları incelenir. Vücut bölgelerinin çeşitli pozisyonlarının incelendiği bu analiz yönteminde vücuttaki artmış olan yüklenme tespit edilir. 

Ergonomik risk analizinin yapılmasında çeşitli yöntemlerden faydalanılabilir. Bu yöntemlerden bazıları şu şekildedir;

 • Hızlı tüm vücut değerlendirmesi (REBA)
 • Hızlı tüm vücut değerlendirmesi (OWAS)
 • Elle yapılan görevler için risk değerlendirme aracı (ManTRA)
 • Hızlı maruziyet değerlendirme (QEC)

Ergonomik risk analizinin yapılmasında bunlar gibi pek çok farklı yöntemden faydalanılabilir. Hangi yöntemin hangi şartlar altında çalışanlara uygulanacağının belirlenmesi ise anlaşacak olduğunuz firmaya bağlıdır. Ergonomik risk analizinden beklenen etkiyi görebilmeniz için alanında uzman çalışanlara sahip olan bir firma ile çalışmanızda fayda vardır.

Ergonomi Yönetmeliği Nelerdir?

Ergonomi iş sağlığı ve güvenliği açısından çok önemli bir faktör olduğu için pek çok farklı yönetmelik ile ergonomi koşulları belirlenmiştir. Bu yönetmeliklerden bazıları şöyledir;

 • İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği
 • Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği
 • Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği
 • İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği
 • Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği

Bunlar gibi pek çok farklı yönetmelikte gerekli ergonomi koşulları ile ilgili bilgi verilmektedir.

Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi almak için okco iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Periyodik kontrol firmalarından OKCO Denetimlerde Geçerli Rapor;

 • Aydınlatma Ölçümü
 • Gürültü Ölçümü
 • Termal Konfor Ölçümü
 • Titreşim Ölçümü
 • Toz Ölçümü
 • VOC Ölçümü – Kimyasal Ölçümü konusunda da tarafınıza hizmet vermektedir.
WhatsApp WhatsApp Destek Hattı