ergonomik risk etmenleri yönetmeliği

Termal Konfor Ölçümü Nasıl Yapılır?
5 Mart 2019
Termal Konfor Ölçümü Nedir?
5 Mart 2019

Ergonomik Risk Etmenleri

Ergonomik risk etmenleri yönetmeliği iş verenin uyması gereken kuralları içermektedir. Öncelikle bu konudaki risk etmenleri bilinmeli ve analizlerden sonra gerekli olan tüm uygulamalar hayata geçirilmelidir. Bu şekilde kemik ve kas sağlığı da denetim altına alınacaktır.

ergonomik risk etmenleri yönetmeliğiErgonomi, kelime anlamıyla bir şeyin uygunluğunu ifade etmektedir. Bunu iş açısından ele alacak olursak işi çalışan personellere uygun ve etkili hale getirmek olarak ifade edebiliriz. Ergonomi dediğimiz zaman mutlaka çalışanların yaşam kalitesini yükseltmek, sağlığını ve canını güvence altına almak diyebiliriz. Ergonomi ölçümü yapılmayan iş yerlerinde çalışanların iş yükü artabilir ve haliyle bu da performanslarıyla sağlıklarına yansır. Bu nedenle mutlaka ergonomi ölçümleri işinin ehli birileri tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde bu çalışanlara ve doğrudan iş verene etki eder. zihinsel iş yükü ölçümü yani ergonomi ölçümü dediğimiz zaman işteki yoğunluğun ve iş yerinin kişilerin kullanımına uygun hale getirilmesini anlayabiliriz. İş verimliliğini maksimum düzeye getirmek ve çalışanların sağlığını koruma amacıyla ergonomiden mutlaka yararlanmak gerekmektedir.

Ergonomi Ölçümü Nedir?

Ergonomi ölçümü, çalışanların karşılaşabileceği tüm olumsuzlukların ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Örneğin çalışanların iskelet sağlığı çok önemlidir. Bu nedenle oturulacak sandalye veya masalar vs. ergonomiye uygun bir biçimde tasarlanmalıdır. İş verenler eğer ergonomi ölçümü yaptırırlarsa geri dönüşlerini de olumlu anlamda kısa süre içerisinde alabilmektedir. Çünkü insanların kemik ve iskelet sağlığı ile iş performansları arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Sağlık yükseldikçe iş performansı ve verimlilik de artar. Bu da iş verenlerin istediği bir şeydir. Ergonomi ölçümlerindeki amaç, çalışanların kaslarının ve iskelet sistemlerinin koruma altına alınmasıdır. Firmalar tam olarak bu anlamda çalışmalar yapar ve iş yerinin ergonomiye uygunluğunu denetler, düzeltmeler yapar.

zihinsel iş yükü ölçüm yöntemleri, ergonomik risk analizi yöntemleri dediğimiz zaman bu işleri yapan firmalar bulunmaktadır. Bu firmalarla anlaşma sağlanarak çalışanların sağlıkları denetim altına alınır.

Periyodik kontrol firmalarından OKCO Denetimlerde Geçerli Rapor;

  • Aydınlatma Ölçümü
  • Gürültü Ölçümü
  • Termal Konfor Ölçümü
  • Titreşim Ölçümü
  • Toz Ölçümü
  • VOC Ölçümü – Kimyasal Ölçümü konusunda da tarafınıza hizmet vermektedir.
WhatsApp WhatsApp Destek Hattı