Yangın Tesisatı Periyodik Muayene

Vinç Periyodik Kontrol
8 Ocak 2019
Periyodik Kontrol Firmaları
22 Ocak 2019

Yangın Tesisatı Periyodik MuayeneYangın Tesisatı Periyodik Muayene

Yangın tesisatı periyodik kontrolleri, iş yerleri için yapılması zorunlu kılınan işlemlerdir. Özellikle Yangın Tesisatı Periyodik Muayene bir iş yerinde çıkacak yangında can ve mal kaybının önlenmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle kurulacak olan yangın tesisatı sisteminin kontrol ve bakımlarının yapılması şarttır. Yangın tesisatı sistemleri iş yerleri gibi büyük tesislerde kullanılmaktadır. Ülkemizde yangından ötürü yaşanabilecek her türlü sıkıntılı duruma itfaiyeden önce müdahale etmek için hayata geçirilen yangın tesisatı ve ekipmanlarının her an çalışır vaziyette olması gerekmektedir. Her an çıkabilecek yangınlara karşı ilk müdahaleyi yapacak olan bu sistem çok önemlidir. Bu nedenle de yangın tesisatı periyodik kontrol işlemleri mutlaka ama mutlaka yapılmalıdır.

Yangın Tesisatı periyodik kontrolleri; “İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği”ne tabidir. Bu yönetmelikte belirtilen ilgili standartlara göre kontroller yılda 1 kere yapılmaktadır. Yangın tesisatlarının TS 9811, TS EN 671-3, TS EN 12416-1+A2, TS EN 12416-2+A1, TS EN 12845 standartlarında yer alan kriterlere göre kurulması gerekmektedir. Kontroller sırasında bunların tamamı da kontrol edilecektir.

Yangın Tesisatı Uygunluk Raporu

Yangın tesisatı periyodik kontrolü yapılırken, bunun sonucunda tespit edilen uygunsuzluk ya da tehlikeli durumlar rapor halinde iş yeri sahibine sunulmaktadır. Olası bir tehlikeli durum bu rapordan sonra mutlaka giderilmelidir. Yangın tesisatı periyodik kontrolü şunları içerir:

  • Yangın suyu havuzu kontrolü
  • Pompa dairesi ve pompaların kontrolü
  • Pompaların emiş ve basma kolektörlerinin kontrolü
  • Boru tesisatının kontrolü
  • Yangın dolaplarının kontrolü
  • Yağmurlama (sprinkler) sistemi kontrolü
  • Hidrant sistemi kontrolü

Yangın Tesisatı Periyodik Muayene özel bir bilgi ve tecrübe gerektiren önemli bir konudur. Bu nedenle bu bakım ve kontrollerin mutlaka alanında uzman firma ve çalışanlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yangın tesisatı periyodik kontrolü, yönetmeliğe göre yılda bir kere gerçekleştirilmelidir. Yani 2 kontrol arasındaki azami süre asla bir yılı aşamaz. Aksi takdirde iş veren ceza alabilir. Periyodik kontroller bir iş yerinin iş sağlığı ve güvenliğini sağlaması için gereken en önemli hizmetlerden birisi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle ihmal edilmemesi şarttır.

Neden OKCO?

Çünkü biz OSGB istanbul firması değiliz…

Biz sadece kompetanı olduğumuz alanlarda hizmet veririz.

Ekibimiz, hizmet verdiğimiz konulardaki en iyi uzmanlardan oluşmaktadır.

Her müşterimize çok özel yaklaşıyoruz. Her biri bizim için farklı ve çok kıymetli.

Fakat konu denetim ve kontrol ise standartlara da bir o kadar bağlıyız.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı