Yangın Söndürme Sistemleri Nelerdir?

İş Ekipmanları Periyodik Kontrol Yönetmeliği
5 Mayıs 2022
Termal Konfor Ölçümü Etkileyen Faktörler Nelerdir?
13 Mayıs 2022

Yangın Söndürme Sistemleri Nelerdir?

Günümüzde iş yerlerinde pek çok farklı risk unsuru bulunmaktadır. Bu risk unsurlarından biri de “Yangın” olarak bilinmektedir. Yangınlar İş Sağlığı ve Güvenliği açısından oldukça tehlikelidir. Yangınların sebep olduğu can ve mal kaybının önüne geçilebilmesi için “Yangın Söndürme Sistemleri” adı altında çeşitli sistemler bulunmaktadır.

Yangın Söndürme Sistemleri genel olarak sulu, köpüklü ve gazlı olmak üzere 3 ana gruba ayrılır. Sulu ve gazlı  sistemler, yangının başlangıç aşamasında kullanılan ve en sık tercih edilen sistemlerdir. Gazlı söndürme sistemleri ise yangının suyla söndürülmesi mümkün olmayan ya da bazı risk gruplarına dahil olan yangın çeşitleri için kullanılmaktadır. 

İş yerinin ortam koşullarına göre bir yangın söndürme sisteminin bulunması yasal zorunluluktur. İş yerinin ortam şartlarına göre hangi yangın söndürme sistemi kullanılıyor olsa dahi yangın tesisatı periyodik kontrolleri hayati önem taşımaktadır. Çünkü periyodik kontrolleri yapılmayan sistemler, yangın söndürme işlemini yerine getiremez ve ciddi kayıplara yol açar. Bu yüzden yangın söndürme sistemlerinin periyodik kontrolleri ile ilgili bazı sorular sık sık sorulmaktadır.

Yangın Söndürme Sistemleri Periyodik Kontrollerini Kim Yapar?

Yangın Söndürme Sistemleri, yangın tesisatlarına dahil olan sistemlerdir. Bu yüzden yangın söndürme sistemlerinin periyodik kontrolleri ile ilgili gerekli bilgiler “Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Yönetmeliği” kapsamındadır. 

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Yönetmeliğine göre yangın söndürme sistemleri periyodik kontrolleri bu alanda gerekli yetkilere sahip olan kurumlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Periyodik kontrollerini yapan kurumlar ise TÜRKAK tarafından yetkilendirilmektedir. 

Ayrıca yangın söndürme sistemleri periyodik kontrolleri makine mühendisleri, yüksek makine teknikeri, makine teknikerleri ve Makine Mühendisleri Odası tarafından da gerçekleştirilebilmektedir.

Yangın Söndürme Sistemleri Periyodik Kontrol Bakımı Nasıl Yapılır?

Yangın söndürme sistemlerinin periyodik kontrol bakımı, bu işlemi yapmaya yetkisi olan kişi ya da kurumlar tarafından yapılmaktadır. Bu kişi ya da kurumlar, yasalarca belirtilmiş olan standartları kısas olarak kontrol bakımını gerçekleştirmektedir. 

Yangın söndürme sistemleri periyodik kontrol bakımı esnasında ilk olarak yangın söndürme sistemleri, yapının yangın söndürme projesi ile uyumlu olup olmadığına bakılır. Bu noktada sistemde bulunan her bir ekipmanın gerekli standartlara uyup uymadığı kontrol edilmektedir. Örneğin; hortumların sağlamlığı ve yangın tüplerinin kontrolleri gerçekleştirilir. 

Yapılan bakımın ardından detaylı bir rapor hazırlanır ve sistemin gerekli standartlara uyup uymadığı kontrol edilmiş olur.

Yangın Söndürme Sistemleri Periyodik Kontrol Süreleri Nasıl Belirlenir?

Yangın söndürme sistemlerin periyodik kontrolleri, 6331 Sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” uyarınca İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde Madde 2.3 Tesisatlar bölümünde belirtildiği gibi yılda en az 1 defa gerçekleştirilmelidir. 

Ancak ilgili mevzuat gereği yönetmeliği Ek III Bakım, Onarım ve Periyodik Kontrol ile ilgili Hususlar bölümünün 1.4 maddesince periyodik kontrol süreleri imalatçının öngördüğü aralık ve iş yeri ortam koşulları, kullanım sıklığı, kullanım süresi, risk analizi ve değerlendirmesi sonuçlarına göre değişiklik gösterebilir. 

Bu yazımızda sizler için Yangın Söndürme Sistemlerinin Periyodik Kontrolleri ile ilgili Kim Yapar, Bakımı Nasıl Yapılır ve Süreleri Nasıl Belirlenir sorularına cevap verdik. Yangın Tesisatının periyodik kontrollerini yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi sahibi olabilmek için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı