Yangın Algılama ve Alarm Sistemi Periyodik Kontrolü

İşyeri Ortam Ölçümleri Neden Yapılır
İşyeri Ortam Ölçümleri Neden Yapılır? Önemi Nedir?
20 Kasım 2022
Caraskal Periyodik Kontrolleri Nasıl Yapılır
Caraskal Periyodik Kontrolleri Nasıl Yapılır?
1 Ocak 2023
Yangın Algılama ve Alarm Sistemi Periyodik Kontrolü

Yangın, yanıcı özellikteki katı, sıvı ve gaz maddelerin kontrolsüz yanmasıdır. Türkiye’de yangınlar daha çok ısıtma sistemlerinde, mutfaklarda ve aydınlatma sistemlerinde oluşur. Yapılan incelemelere göre yangın algılama ve güvenlik önlemlerinin alınması, yangını söndürme işleminden ve yangının verdiği zararlardan daha ekonomik olarak görülmektedir. Bu noktada ise yangın alarm sistemi periyodik kontrol süreçleri merak edilmektedir.

Olası bir yangın sürecinde yangın alarm sistemleri hemen devreye girer. Bunun yanı sıra her an çalışır durumda olması büyük öneme sahiptir. Bu sebeple yangın algılama alarm sistemlerinin periyodik muayenesi önemlidir.

Genellikle yangınların büyük boyutlara ulaşmasının temel nedeni geç fark edilmesidir. Yangının hemen fark edilmesi için otomatik algılama sistemlerinin olması son derece önemli bir faktördür. Bu algılama sistemlerinin uzman ekipler tarafından kontrol edilmesi ise yangın riskini ve olası durumda oluşabilecek maddi ve manevi zararı önler. Okco olarak bu yazımızda, yangın algılama ve alarm sistemi periyodik kontrol süreci hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri Kaça Ayrılır?  

Yangın algılama sistemleri; konvansiyonel ve adresli sistemler olmak üzere ikiye ayrılır. Konvansiyonel sistemler fazla tercih edilmeyen sistemler olarak bilinmektedir. Bu sistemlerin yerini büyük ölçüde adresli sistemler almıştır. Adresli sistemler analog ve interaktif olmak üzere ikiye ayrılır.

Konvansiyonel sistemler küçük bina ve tesisler için uygunken, adresli sistemler daha karmaşık ve yüksek yapılar için uygun görülmektedir.

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri Kaça AyrılırYangın Dedektörü Kaç Metrede Bir Konur?       

Yangın dedektörlerinin her bir yanından en az 50 cm uzaklıkta herhangi bir cisim bulunmaması gerekir. Aksi bir durum söz konusu olduğunda ise duman ve ısının detektöre erişimi engellenebilir. Bu nedenle dedektörün düzgün çalışması neredeyse imkânsızdır. Bununla yanı sıra duman dedektörleri için kapsama çapları 7,5 metre uzunluğundayken bu değer, sıcaklık dedektörleri için 5,3 metre kadardır.

İlginizi çekebilir: Yangın Söndürme Sistemleri Nelerdir?

Yangın Algılama Kontrol Paneli Nedir?        

Yangın kontrol paneli, dedektörler aracılığı ile iletilen bilgileri işleyip sistem durumuna karar veren cihazdır. Ayrıca bu paneller, yangın dedektörleri ve yangın ihbar sirenlerinin bağlandığı, gelen uyarıları işleyen ve uyarı türüne göre karar veren cihazlar olarak da ifade edilmektedir.

Yangın Algılama Kontrol Paneli NedirYangın Algılama Sistemi Periyodik Kontrolü Kim Yapar?         

“İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları, yangın algılama ve alarm kontrollerini yapmaktadır.  Bunun yanı sıra yangın algılama ve alarm periyodik kontrol hizmetini gerçekleştirecek kuruluşlar için hizmet yeterlilik belgesi alınması ya da “akredite” kuruluş olarak hizmet verme zorunluluğu gibi ek şartlar aranabilir.

Duman Dedektörü Hangi Periyotlarda Kontrol Edilmelidir?      

Duman dedektörü kontrol ve gösterge tertibatının incelenmesi, bölgesel testlerin yapılması, sistem kütüğünün kontrol edilmesi, izleme ve kontrol fonksiyon testleri, yapısal değişimlerin incelenmesi 3 aylık kontroller kapsamında yer alır.

Yangın Dedektörü Sigara Dumanını Algılar Mı?       

Yangın dedektörü sigara dumanını algılar mı konusu merak edilen bir konudur. Sigara dumanının yoğunluğuna ve dedektöre uzaklığına göre bu durum değişebilir. Bununla birlikte ise genel olarak dedektörler sigara dumanını algılar.

Okco olarak bu yazımızda, yangın algılama ve alarm sistemi periyodik kontrolü süreçleri ile duman dedektörü hakkında merak edilenleri sizler ile paylaştık. Amacımız, yerli ve yabancı paydaşlarımız ile periyodik kontrol, denetim ve belgelendirme alanında uluslararası ölçekte hizmet sunmaktır. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolü

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı