Toz Ölçüm Raporu

Gürültü Ölçümü Yönetmeliği
3 Mart 2019
Topraklama Ölçümü Raporu
4 Mart 2019

toz ölçüm raporuToz Ölçüm Raporu

toz ölçümü  iş güvenliği ve sağlığı açısından önemli bir konudur. Yönetmeliğe uygun standartlar belirlenip buna göre toz seviyesi ayarlanmalıdır ve bu değerler toz ölçüm raporu ile denetlenmelidir. Eğer seviye standartları geçerse işçilerin sağlığı açısından olumsuz etkileri olabilir.

Toz, günlük yaşantımızda sürekli olarak karşımıza çıkar ve hem bizim hem de çevrenin sağlığını tehdit eder. Özellikle de sanayide çalışan işçiler için toz ciddi bakımdan risk oluşturan bir etmendir. Bununla beraber tozlar; makinelerin ve ekipmanların arızalanmasına da neden olabilir.

Toz Ölçümü Nasıl Yapılır?

toz birimi mikrondur ortamda bulunan toz miktarını ölçerken kullanılan kavramlardır. Bu ölçümler çok önemlidir ve işçi sağlığına direkt olarak etki eder. Peki ölçülen tozların çeşitleri nelerdir?

Fibrojenik tozlar: Bu tozlar silikoz ve aspestoza sebep olmaktadır.

Toksik tozlar: Vücuda girdiği takdirde akut ve kronik rahatsızlıklara ve zehirlenmelere sebep olabilmektedir. Bunlar genellikle krom, kurşun gibi ağır metallerden meydana gelmektedir.

Radyoaktif tozlar: Bunlar çok sayıdadır ama en önemlileri uranyum ve radyumdur.

İnert tozlar: Bu toz çeşitleri akciğerlerde birikebilmektedir. Ama bilindiği kadarıyla herhangi bir rahatsızlığa sebep olmazlar.

Alerji yapan tozlar: Bu tozlar insanlarda astım ve egzama gibi rahatsızlıklarla beraber alerjik reaksiyonlara da neden olabilmektedir.

mikrondan küçük tozlar akciğer tarafından inhale edilebilir. Endüstride toz pnömokonyoz oluşması için maruziyet süresi ne kadardır gibi sorular da işçi sağlığı için çok önemlidir. Bazı tozlar zarar vermese de bazı tozlar akciğer tarafından sorunlu olarak tespit edilir ve bu da rahatsızlıklara neden olur. Bu nedenle şu toz şu kadar inhale edilir deme gibi bir şansımız yoktur. Yani bu tozun çeşitlerine göre değişim gösterebilir.

Toz Ölçümü Önemi

toz ölçüm raporu mikron oranı mutlaka dikkat edilmesi gereken değerlerdir. Çünkü bu tozlar çalışanların vücudunda kalıcı ya da akut rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle iş verenin bu ölçümleri mutlaka yaptırması şarttır.

Periyodik kontrol firmalarından OKCO;

  • Aydınlatma Ölçümü
  • Gürültü Ölçümü
  • Termal Konfor Ölçümü
  • Titreşim Ölçümü
  • Toz Ölçüm Raporu
  • VOC Ölçümü hizmetlerinde de tarafınıza hizmet vermektedir.
WhatsApp WhatsApp Destek Hattı