Topraklama Ölçümü Raporu

Toz Ölçüm Raporu
4 Mart 2019
Titreşim ölçümü Nedir
4 Mart 2019

topraklama ölçümü raporuTopraklama Ölçümü

Topraklama ölçümü, iş yerlerinde mutlaka yapılması gereken önemli ölçümlerden birisidir. Toprak direnci dediğimiz şey elektrik akımının toprak tarafından geçirilirken gösterdiği dirençtir. Bu direncin ölçümü iş güvenliği ve sağlığı açısından mutlaka yaptırılmalıdır.  Evde topraklama ölçümü, nötr toprak arası gerilim nasıl ölçülür, prizde topraklama nasıl ölçülür, avometre ile topraklama nasıl ölçülür sorularının cevabı genellikle ölçüm cihazı kullanılarak Topraklama ölçümü raporu hazırlandıktan sonra cevaplanmaktadır. Bu cihazlar önemlidir ve işinin ustası birisi tarafından kullanılmalıdır.

Topraklama ölçümü “Toprak Negri” adı verilen toprak direnci cihazı kullanılarak ölçülmektedir. Eğer elektrik tesisatlarında akım yeterince sağlam değilse ve topraklama düzgün değilse iletim sırasında meydana yaralanma gelebilmektedir. Öte yandan bu durum kaçaklara neden olarak makinelere vs. de zarar verebilir.

Bu duruma engel olmak için mutlaka tesisata elektrik akımı vermeden önce yalıtkanlık ve iletkenlik kontrolü yapılmalıdır. Bu da topraklama ölçüm aleti ile gerçekleştirilmektedir. Meger adı verilen alet sayesinde topraklama ile tesisatın yeterliliği ve kaçaklar ölçülebilir.

Avometre ile Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

Öte yandan avometre kullanılarak da topraklama ölçümü yapılabilmektedir.  Avometre analog ve dijital olarak iyiye ayrılmaktadır. Bu alet sayesinde yalıtkanlık düzeyi ölçülmektedir. Alet mutlaka işinin ehli kişiler tarafından kullanılmalıdır. Aksi takdirde yanlış ölçümler yapılarak kazalara sebebiyet verilebilir.

Dijital mi analog mu?

Ölçüm cihazı kullanırken dijitaller daha avantajlıdır. Bu avantajlar ise şöyle listelenebilir:

  • Çabuk ölçüm yapılmasını sağlar.
  • Ölçülen tüm değerleri bellekte saklama imkanı sunar.
  • Her zaman ve her konumda rahatlıkla ölçüm yapabilir.
  • Enerji tüketimleri azdır.
  • Boyutları da ufaktır, taşınması kolay olur.

Topraklama Ölçümü Yapan Firmalar

Topraklama ölçümü raporu,  topraklama raporu fiyatı gibi sorular genellikle iş verenlerin kafasını kurcalamaktadır. Bu işi yapan firmalar işinin ehli ve güvenilir olmak zorundadır. Aksi takdirde ölçümlerde hata çıkabilir ve bu da iş güvenliği ve sağlığına olumsuz etkilerde bulunur.

Topraklama özdirenci nedir, topraklama direnci kaç olmalı, izolasyon direnci nedir standartlara uygun olarak belirlenmektedir. Bu standartlar genel olarak aynıdır ve mutlaka iş yerlerinin bu direnç değerlerine uyması beklenir.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı