Termal Konfor Ölçümü Nedir?

ergonomik risk etmenleri yönetmeliği
5 Mart 2019
kişisel maruziyet kimyasal ölçümü
5 Mart 2019

Termal Konfor Ölçümü Nedir?

Termal Konfor Ölçümü Nedir? İşyerlerinde çalışan tüm kişilerin nem, sıcaklık ve hava akımı gibi konular üzerinden konforunun ölçülmesi işlemine termal konfor ölçümü adı verilmektedir. Bu konfor ölçümleri işçilerin zihinsel ve fiziksel performanslarına ve sağlıklarına doğrudan etki etmektedir.

termal konfor ölçümü nasıl yapılır– termal konfor ölçüm cihazı – termal konfor ölçüm cihazı fiyatları dediğimiz zaman bu işi yapan firmalardan bahsetmemiz oldukça önemlidir. Alanında uzman birçok firma iş yerlerindeki termal konfor ölçümlerini yaparak, iş sağlığı ve güvenliği için önemli adım atmaktadır. Bu hizmetin mutlaka işinin ehli birisi tarafından yapılması da önemli bir konudur.

termal konfor ölçümü yönetmelik – ts en 27243 standardı – termal konfor şartları yönetmeliğiönemli bir detaydır. Bunlar mutlaka iş verenler tarafından ölçülmesi ve dikkat edilmesi gerekilen olgulardır. Peki iş yerinde termal konfor dendiği zaman akla ne gelmektedir? Çalışanların ısı alışverişlerine etki eden faktörler nelerdir ve bunların önemi nedir?

  • Hava sıcaklığı
  • Radyant ısı
  • Nem yoğunluğu
  • Hava akımının hızı

Termal Konfor Ölçümü NedirTermal konfor şartları mutlaka çalışanların konforuna ve iş sağlığı ile güvenliğine etki etmek zorundadır. Çalışanların çalışırken ortamdaki şartlardan olumsuz etkilenmemesi gerekmektedir. İş verimini arttırmak ve iş kazalarını azaltmak için bu konforun ölçülmesi çok mühimdir. Yemekhaneler, kantinler, duşlar, tuvaletler, bekleme ve soyunma alanları ve çalışma ortamı gibi noktalar belirli bir sıcaklıkta bulundurulmak zorundadır. Aksi takdirde çalışanlar bu durumdan olumsuz etkilenirler ve bu da iş performansına doğrudan olumsuz etkide bulunur.

Öte yandan konfor, yapılan işin niteliğine göre de değişmektedir. Örneğin bir iş yerinin ortalama sıcaklığı ile dipğer bir iş yerinin ortalama sıcaklığı değişim gösterebilmektedir. Burada önemli olan konu çalışanı rahatsız etmeyecek nitelikte olması gerektiğidir.

Termal Konfor Ölçümü Nasıl Yapılır?

hava akım hızı ne ile ölçülür? İş yerindeki termal konfor ölçümü, sıcaklık, basınç ve nem gibi değerlerin ölçülmesi ile yapılmaktadır. Mevzuatların hükümleri bu noktada çok önemlidir.

Havalandırma sistemleri de bu ölçümlerde dikkat edilecek nktalardan birisidir.

Bu ölçümler sırasında TS EN 27243 standardı dikkate alınmalıdır.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı