Termal Konfor Ölçümü Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yangın Söndürme Sistemleri Nelerdir?
5 Mayıs 2022
Elektrik İç Tesisatı Periyodik Kontrolü Nedir?
18 Mayıs 2022

Termal Konfor Ölçümü Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Günümüzde iş yerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği açısından dikkat edilmesi gereken pek çok farklı parametre bulunmaktadır. İş yerlerinde çeşitli parametrelere dikkat edilmesiyle verim artırılabilir ve iş kazalarının önüne geçilebilir. Bu kapsamda çeşitli ölçümler yapılmaktadır. İş yerlerinde çalışanların termal konforu için gerekli olan ölçümlerden biri de  “Termal Konfor Ölçümü” olarak bilinmektedir.  Termal Konfor Ölçümü ile iş yerlerindeki hava akımı, ısı, nem ve basınç gibi çeşitli değerler ölçülür.  Bu ölçüm ile çalışanların iş yeri ortam şartları altındaki gerçekleştirmiş oldukları bedensel ve zihinsel faaliyetlerin rahatlığı tespit edilmektedir.

Termal konfor etkileyen faktörler genel olarak çevresel ve kişisel faktörler olmak üzere 2 ana grupta incelenmektedir. Bu bağlamda Çevresel Faktörler; hava sıcaklığı, hava akımı, hava nem yoğunluğu ve radyant ısı şeklindedir. Kişisel Faktörler ise giysi yalıtımı ve metabolik hız şeklindedir. 

Ancak Termal Konfor Ölçümü ile ilgili cevaplandırılması gereken başka sorular da mevcuttur.

Termal Konfor Ölçümü Cihazları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Termal konfor ölçümü kapsamında basınç, hava ve nem değerleri ölçülmektedir. Bu değerlerin ölçülebilmesi için çeşitli cihazlar kullanılır. Termal konfor ölçümünde kullanılan cihazlar şu şekildedir;

  • Hava sıcaklığı: Kuru termometre
  • Havanın nemi: Higrometre ya da Kata termometre (psikrometre)
  • Hava akım hızı: Anemometre
  • Termal radyasyon (Radyant ısı): Glob termometre

Termal konfor ölçümü cihazları ile işlem yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok parametre vardır. Örneğin; cihazın bulunduğu konum ve cihazın gerekli ayarlarının eksiksiz yapılması son derece önemlidir. Cihazın konumu doğru ayarlanmazsa ve ayarları doğru bir şekilde yapılmazsa, elde edilen sonuçlar doğru olmayabilir. Bu yüzden cihazların gerekli teknik detaylarını bilen ve alanında profesyonel olan bir kişi / çalışan tarafından yapılmalıdır. 

Termal Konfor Ölçümü Yönetmeliği Nedir?

Termal konfor şartları İş Sağlığı ve Güvenliği açısından son derece önemli olduğu için bu konu ilgili bir yönetmelik bulunmaktadır. Bu şartları barındıran yönetmelik ise “İş Yeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik” şeklindedir. Bu yönetmelikte yemek yeme alanları, soyunma alanları ve elbise dolabı, tuvalet ve lavabolar, duşlar ve lavabolar, barınma alanları gibi başlıklar altında termal konfor şartlarının sağlanılması gerektiğinden bahsedilmektedir. 

Ayrıca TS EN ISO 7243 standardı ile sıcak ortamlar, TS EN ISO 7730 standardı ile ılık ortamlar ve ISO 11079 standardı ile soğuk ortamlar ile ilgili standartlar bulunmaktadır.

Termal Konfor Ölçümü yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi sahibi olmak için okco.com.tr sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı