Raf Statik Analizi Neden Yapılmalıdır?

Gizli Müşteri Nedir ve Önemi Nelerdir?
17 Haziran 2022
İş Hijyeni Ölçümleri Nedir?
23 Haziran 2022

Raf Statik Analizi Neden Yapılmalıdır?

Günümüzde raf sistemleri işletmelerde çeşitli amaçlar için aktif olarak kullanılmaktadır. Bu sistemler genellikle depolarda istiflemeyi daha düzenli bir hale getirmek için kullanılsa dahi işletmeninin ürünlerinin sergilenmesinde de kullanılabilmektedir. Raf sistemlerinden istenilen verimin alınabilmesi ve İş Sağlığı ve Güvenliği açısından herhangi bir tehlike oluşturmaması için “Raf Statik Analizi” adı altında bir analiz yapılmaktadır. Raf sistemleri için istenilen verimin alınabilmesi, can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi için raf statik analizi mutlaka yapılmalıdır. 

Raf statik analizi son derece önemli olduğu için bu konu ile ilgili bazı sorular sık sık sorulmaktadır.

Raf Statik Analizi Nasıl Yapılır?

Raf sistemlerinin taşıyabileceği maksimum yük değeri raf statik analizi ile hesaplanmaktadır. Oldukça önemli olan bu hesaplama işleminin yapılması için çeşitli bilgisayar programları kullanılmaktadır. Böylece hata payı neredeyse sıfır olan sonuçlar elde edilebilmektedir. 

Raf statik analizinin çeşitli bilgisayar programlarıyla yapılmasıyla birlikte insan faktörünün hesaplamadaki etkisi ciddi ölçüde azaltılmaktadır. Bu sayede statik analiz sonucu elde edilen sonuçlarda hata payı minimuma indirilmiş olur.

Ayrıca raf statik analizi uzman denetçiler tarafından yapılmalıdır. Uzman denetçiler, raf sistemleri ile ilgili gerekli belgelere ve gerekli deneyime sahiptir. 

İlginizi Çekebilir: Raf Periyodik Kontrol Nedir? 

Raf Statik Analizi Yük Hesabı Nasıl Yapılır?

Raf statik analizi yapılmadan önce rafın üretildiği madde, rafın kesiti, raf boyutu ve kalınlıkları ile ilgili gerekli bilgiler toplanır. Bu bilgiler toplandıktan sonra “Depo rafı” ve “Arşiv Rafı” gibi çeşitli gruplara ayrılır. Aynı zamanda rafın bağlantı elemanları ve profillerden oluşan bir yapıya mı yoksa zemine ankraj ile bağlanmış olduğu mu tespit edilir. Gerekli bilgiler toplandıktan sonra “Mukavemet Hesapları” ya da “Sonlu Elemanlar Analizi” yöntemlerinden hangisinin kullanılacağı tespit edilir. 

Ayrıca yük hesabı yapılırken rafın mevcut olup olmadığına göre de değişiklik göstermektedir. Tüm bu işlemler alanında uzman olan ve gerekli belgelere sahip kişiler ile gerçekleştirilir.

Raf Statik Analizi Hesapları Neden Önemlidir?

Raf statik analizi hesaplarının önemli olmasının temel nedeni İş Sağlığı ve Güvenliği açısından büyük önem arz etmesidir. İş yeri ortamında can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi için raf statik analizi hesabının mutlaka yapılması ve hesap sonucunda rapor oluşturulması gerekmektedir. Rapor sonucuna göre gerekli önlemler alınmalı ya da gerekli düzenlemeler / değişiklikler yapılmalıdır. 

Kısaca raf statik analizleri ile can ve mal güvenliği sağlanır. Bu analiz ile malzemelerin zarar görmesinin önüne geçilebilir. 

Raf Kontrolü & Raf Statik Analizi yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla için sitemizi inceleyebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı