Periyodik Kontrol Nedir

Periyodik Kontrol Firmaları
22 Ocak 2019
Paratoner Ölçümü
24 Ocak 2019

periyodik kontrol nedirPeriyodik Kontrol Nedir

Periyodik kontroller, iş yerlerinin düzenli olarak yapmakla yükümlü olduğu kontrollerdir. Peki periyodik kontrol nedir? Bu kontroller hakkında sıklıkla sorulan sorular vardır. Bunlar şu şekildedir:

Periyodik Kontrol Zorunlu Mu?

“6331 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu” ile ilişkili olan “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” iş yerlerindeki ekipmanların kontrollerinin yapılmasını zorunlu kılmaktadır.

Periyodik Kontrol Süresi Nedir?

Aksi belirtilmediği sürece ekipmanların periyodik kontrolleri yılda en az 1 kere yapılmalıdır. 2 kontrol arasındaki azami süre 1 yılı geçemez.

Periyodik Kontrol Hangi Ekipmanlara Yapılır?

Periyodik Kontrolde Neler Yapılır?

Periyodik kontrollerde ekipmanların fonksiyonlarının kontrolü, ekipman donanımlarının kontrolü, ekipman kaldırma testleri yapılmaktadır.

Periyodik Kontroller Kimler Tarafından Yapılır?

“İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” kapsamında periyodik kontroller alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Periyodik Kontroller Ne Zaman Yapılır?

Periyodik kontroller, yılda 1 kere kesinlikle yapılmalıdır. Bunun dışında arıza, kazalar, yaşanan doğa olayları, ekipmanın uzun bir süre kullanılmaması gibi durumlarda da acilen yapılmalıdır.

Periyodik Kontroller Neden Bu Kadar Önemlidir?

Periyodik kontroller, iş sağlığı ve güvenliği açısından çok önemli yükümlülüklerdir. İş yerindeki çalışanların can güvenliği mutlaka sağlanmalıdır. Bununla beraber bu kontroller sayesinde mal ve çevre güvenliği de sağlanır. Bu nedenle oldukça önemlidir.

Periyodik Kontrol Sonrasında Ekipmanımda Sorun Varsa Ne Yapmam Lazım?

Periyodik kontrol işlemleri sonrasında raporda, ekipmanlar hakkında sorunlar belirtiliyorsa bunların ivedilikle giderilmesi gerekmektedir. Eksiklikler giderildikten sonra tekrardan ek bir kontrol talebinde bulunulmalıdır.

Yeni Alınan Ekipmana Periyodik Kontrol Gerekir mi?

Ekipmanlar yeni imal edildiyse ya da 3 ay boyunca hiç kullanılmadıysa ya da servise gidip geldilerse mutlaka periyodik kontrolleri yapılmalıdır.

Periyodik kontroller, iş yerleri için oldukça önemli bir husustur. Bu nedenle mutlaka yapılması gerekmektedir. Periyodik kontrol yönetmeliği dikkate alınmalı ve buna göre çalışmalar gerçekleştirilmelidir.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı