Paratoner Ölçümü

Titreşim Ölçümü ve Çözümlenmesi
4 Mart 2019
Aydınlatma Ölçümü Standardı
5 Mart 2019

Paratoner Ölçümü

Patlayıcı ve yanıcı maddelerin üretildiği ve bulundurulduğu yerlerin yasal yükümlülüklere göre mutlaka yıldırım düşmesine karşı teknolojik olarak donatılması şarttır. Yıldırım düşmesine karşı yapılan koruma işlemlerine ise paratoner denmektedir. Bu alet genel olarak bulundukları yeri yıldırım düşmesi tehlikesine karşı büyük oranda korumaktadır. Paratonerlerin sağlam ve beklenen şekilde çalışması amacıyla mutlaka en az yılda 1 kere yetkili kişiler tarafından paratoner ölçümü yani paratoner kontrolü yapılması bir sorunu varsa bakımının yapılması gerekir. Bu zorunluluk Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan kanunlarla desteklenmektedir. Paratoner yıllık bakımı, paratoner bakım yönetmeliği, paratoner bakım teknik şartnamesi mutlak surette yaptırılmalıdır. Bu yönetmelik zorunludur ve her iş veren buna uymak yükümlülüğü taşır. Çünkü bu direkt olarak iş güvenliği ve sağlığını etkileyen olgulardan birisidir.

Paratoner Ölçümü Nasıl Yapılır?

Paratoner Kontrolü Zorunludur

Yılda en az bir defa paratoner gibi yıldırımdan korunma tesisatlarının kontrollerinin yapılması zorunludur.

“İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” gereğince; işyerlerinde yıldırımdan korunma tesisatı yılda en az bir defa yetkili kişiler tarafından kontrol edilmeli ve uygunluğu raporlanmalıdır.

Alanında uzman birçok firma, teknolojik ekip ve ekipmanları sayesinde gerçekleştirdiği paratoner ölçümlerinde tesisatın tüm gerekliliklerini kontrol etmektedir. Firmalar tarafından yapılan tüm bu analiz ve kontroller standartlara uygun bir biçimde yapılmaktadır.

paratoner ölçümü

Paratoner ölçüm çeşitleri nelerdir?

Yıldırım Savarların İncelikleri ile Detaylı Muayenesi

Paratoner Ölçümü

Faraday Kafesi’nin analizi ve ölçümü

Paratoner Topraklama ölçümü ve analizi

Franklin Çubuğu Topraklama analizi ve detaylı raporlama

paratoner bakım teknik şartnamesi, paratoner bakımını kim yapar denildiği zaman OSGB’ler tarafından yönlendirilen uzmanlar akla gelmektedir. Teknik şartnameye uygun olarak yılda en az 1 kere uzmanlar tarafından mutlaka bakım yapılmalıdır.

 

Geçerli Raporlar

Geçerli Paratoner Kontrol Raporları için tercihiniz periyodik kontrol firması OKCO olsun!

Paratoner Kontrol Raporlarımız Aşağıdaki Denetimler Geçerlidir

  • ÇSGB İş müfettişleri resmi denetimleri

  • İş sağlığı ve güvenliği denetimleri

  • Tedarikçi denetimleri (Sosyal sorumluluk, Tekstil vb. alanlarda)

  • Ruhsat denetimleri (Belediye, organize sanayi vb.)

  • TSE denetimleri

  • Diğer özel ve resmi denetimler

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı