Ortam Ölçümleri Neye Göre Belirlenir?

İş Yeri Ortam Ölçümü Nedir?
1 Nisan 2022
Basınçlı Kapların Periyodik Kontrolü Nasıl Yapılır?
8 Nisan 2022

Ortam Ölçümleri Neye Göre Belirlenir?

Günümüzde pek çok farklı meslek dalı vardır. Her bir meslek dalında çalışan kişiler, farklı ortamlarda bulunmaktadır. İş yeri ortamı olarak adlandırılabilen bu ortamlarda, İş Sağlığı ve Güvenliği’ni tehdit edebilen pek çok farklı unsur bulunmaktadır. Eğer bu unsurlara gerekli şekilde  dikkat edilmezse ve ortam ölçümleri yapılmazsa ciddi can ve mal kayıpları yaşanabilmektedir.

İş yeri ortamlarında bulunan somut ya da soyut tehlikelerin alanında yetkili kişiler tarafından ölçülmesi ve gerekli önlemlerin alınabilmesi için yapılan ölçümlere “Ortam Ölçümleri” adı verilmektedir. 

Ortam Ölçümleri adı altında şu ölçümler yapılmaktadır;

Bu ölçümlerden hangisinin uygulanacağı alanında uzman kişiler ve gerekli yönetmelikler tarafından belirlenmektedir. Ortam Ölçümü son derece önemli olduğu için bu konu ile ilgili bazı sorular sık sık sorulmaktadır.

Bu yazımızda sizler için Ortam Ölçümlerinin Geçerlilik Süresi Nedir, Ortam Ölçümü Zorunlu Mudur ve Ortam Ölçüm Raporu Nedir sorularına cevap vereceğiz.

Ortam Ölçümlerinin Geçerlilik Süresi Nedir?

Ortam ölçümleri ile ilgili yönetmeliklere göz attığımızda, ortam ölçümlerinin geçerlilik süresi ile ilgili net bir standart olmadığını görüyoruz. Bu bağlamda iş yerinde bir risk değerlendirmesi gerçekleştirilirse ya da yenilenirse, ortam ölçümlerinin tekrarlanması gereklidir diyebiliriz. Sadece iş yeri ortamında değil, aynı zamanda çalışanların kişisel durumlarında değişiklik meydana gelse dahi ortam ölçümlerinin tekrarlanması gereklidir. Bunun dışında ise iş güvenliği ya da iş yeri hekiminin gerekli görmesi ve dış denetimler esnasında talep edilmesi durumlarında da ortam ölçümlerin tekrarlanması gerekir.

Ayrıca iş yerinde herhangi bir değişiklik yapılmadıysa; az tehlikeli sınıfındaki iş yerlerinde 6 yılda bir, tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde 4 yılda bir, çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde ise 2 yılda bir yapılmalıdır. Bu sınıflandırmaya göre ortam ölçümlerinin geçerlilik süresini baz alarak periyotlara dikkat edilmelidir.

Ortam Ölçümü Zorunlu Mudur?

İşverenler, İş Sağlığı ve Güvenliği açısından risk değerlendirmesi yaptırmakla yükümlüdür. Bu bağlamda ortam ölçümleri, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 10. Maddesi uyarınca yasal olarak zorunludur. Aynı yönetmeliğe göre ortam ölçüm ve incelemeleri, S EN ISO 17025 standardına uygun bir biçimde yaptırmalıdır.

Ortam Ölçüm Raporu Nedir?

Ortam ölçümleri gerekli belgelere sahip olan ve alanında profesyonel çalışanları bünyesinde barındıran Akredite firmaları / kuruluşları tarafından gerçekleştirilmektedir. Firma tarafından gerçekleştirilen ortam ölçümleri sonucunda, “Ortam Ölçüm Raporu” adı altında bir rapor sunulmaktadır.

Ortam ölçümü kapsamında pek çok farklı ölçüm bulunmaktadır. İşverenler arzu etmesi durumunda bu ölçümlerin tamamından faydalanabileceği gibi aynı zamanda sadece bir tanesinden de yararlanabilmektedir.

Ortam Ölçümlerinizi yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı