İşyeri Ortam Ölçümü

Kimyasal Ölçümü
5 Mart 2019
Elektriksel Ölçümler
5 Mart 2019

işyeri ortam ölçümüİşyeri Ortam Ölçümü

işyeri ortam ölçümü, isg ortam ölçümleri nelerdir soruları iş verenlerin iş sağlığı ve güvenliği hakkında merak ettiği konuların başında gelmektedir. 2012 tarihli 28339 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın 10. Maddesi gereğince iş verenler, iş sağlığı ve güvenliği açısından çalışma ortamında işçilerin maruz kaldığı riskleri belirleme amacıyla gerekli olan tüm kontrol, ölçüm ve incelemeleri yaptırmak zorundadır. Bu ölçüm ve incelemeler S EN ISO 17025 standardına uygun bir biçimde alanında uzman ekipler tarafından yaptırılmalıdır. Aksi takdirde ölçümlerde hatalar çıkarsa bu durum iş kazalarına ve meslek hastalıklarına neden olabilir.

Ortam Ölçümlerinin Yenilenmesi

İşyeri Ortam ölçümü yapan firmalar ortam ölçümleri fiyatları gibi konularda iş verenle görüşmelidir. Bu konular konuşulup fiyatta da anlaşılırsa inceleme başlatılır ve iş yerleri standartlara uygun bir hale getirilir. Peki iş yeri ortamı ölçümlerinde neler vardır? Nelere dikkat etmek gereklidir?

  • Ortamdaki gürültü ölçümleri, gürültü haritasının çıkarılması
  • Çalışanların gürültü maruziyet ölçümü
  • Çalışanların maruz kaldığı titreşim ölçümü
  • Gaz ölçümleri (organik/inorganik)
  • Kişilerin maruz kaldığı gaz ölçümleri
  • Ortamdaki toz ölçümleri
  • Kişilerin maruz kaldığı toz ölçümleri
  • Aydınlatma ölçümleri
  • Termal konfor ölçümleri (Nem, hava akımı, basınç ve sıcaklık değerleri)

İş Sağlığı ve Güvenliğini sağlamak amacıyla ortaya koyulan kanun ve standartlara uymak çok önemlidir. İş yerlerinde birçok tehlike baş göstermektedir ve bu tehlikeler ölçümler sonrasında alınacak önlemler aracılığı ile giderilebilmektedir. işyeri ortam ölçümleri periyodu – işyeri ortam ölçümleri kaç yılda bir yapılır – ortam ölçümleri ne sıklıkla yapılır gibi sorularda önemlidir. Bu ölçümler mutlaka belirli periyotlarda yapılmak zorundadır ama bu periyotlar işin çeşidine göre de değişim gösterebilir. Mevzuatlara göre yılda en az 1 kere ortam ölçümleri yaptırılması zorunludur. Bu kontroller de mutlaka yetkili birisi tarafından yapılmalı ve ayrıca raporlanmalıdır. İş verenin bu raporu saklaması mühimdir.

iş hijyeni ölçüm laboratuvarı – iş hijyeni ölçümleri nelerdir

İş hijyeni ölçümleri çok önemlidir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen kanunlara göre hijyen denetimi mutlaka her iş yerinde periyodik bir biçimde yapılmalıdır.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı