İş Yeri Ortam Ölçümü Nedir?

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?
17 Şubat 2022
Ortam Ölçümleri Neye Göre Belirlenir?
8 Nisan 2022

İş Yeri Ortam Ölçümü Nedir?

Günümüzdeki meslek dallarına baktığımızda her bir meslek dalı farklı ortamlarda çalışmaktadır. İş yeri ya da iş yeri ortamı olarak adlandırılabilecek bu ortamlarda, İş Sağlığı ve Güvenliği’ni tehdit edebilecek pek çok farklı unsur bulunur. Bu unsurlara dikkat edilmezse ciddi can ve mal kayıpları yaşanabilmektedir.

İş yeri ortamlarında somut ya da soyut tehlikelerin yetkili kişiler tarafından ölçülmesi ve gerekli önlemlerin alınabilmesi için yapılan ölçümlere “İş yeri Ortam Ölçümü” adı verilir. İş yeri ortam ölçümlerinde kullanılan ekipmanların gerekli standartlarda olması son derece önemlidir. 

İş yeri ortam ölçümleri son derece geniş çaplı ve önemli olduğu için bu konu ile ilgili cevaplandırılması gereken sorular mevcuttur.

Ortam Ölçümü İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın 10. Maddesine göre işverenler, iş yeri ortam ölçümleri ve incelemelerini S EN ISO 17025 standardına uygun bir biçimde yaptırmalıdır. Ortam ölçümü için gerekli olan bir başka şart ise her bir ölçüm alanında uzman ve gerekli belgelere sahip olan kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Ayrıca “Ortam Ölçümü” başlığı altında pek çok farklı ölçüm olduğu için her bir ölçüm için gerekli standartlar yerine getirilmelidir. Ölçüm sonuçlarına göre elde edilen verilere göre iş yeri ortamında gerekli değişiklikler yapılmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Ortam Ölçümü Yönetmeliği Neleri Kapsar?

İş yeri Ortam Ölçümü, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve İş Hijyeni Ölçüm, Test ve Analiz Laboratuvarı Hakkında Yönetmelik’i ile ilişkilendirilmiştir. İlgili yönetmeliğin kapsamını incelediğimizde ise karşımıza şu ölçümler çıkıyor;

  • Ortam Toz Ölçümü
  • Ortam Gürültü Ölçümü
  • Ortam Titreşim Ölçümü
  • Ortam Kimyasal Ölçümü
  • Ortam Aydınlatma Ölçümü
  • Ortam Termal Konfor Ölçümü
  • Ortam VOC Ölçümleri

Tüm bu ölçümler gerek çalışan gerekse iş yeri için zorunlu olan ölçümlerdir. Her ölçüm belirli periyodlar ile tekrarlanmalıdır.

İş yeri Ortam Ölçümü yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı