İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

kişisel maruziyet ölçümü
Kişisel Maruziyet Kimyasal Ölçümü Nasıl Yapılır?
5 Mart 2019
İş Yeri Ortam Ölçümü Nedir?
1 Nisan 2022

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

İş Sağlığı ve Güvenliği, kısaca İSG olarak da bilinir. İSG  sorusuna verilebilecek en kısa ve en anlamlı cevap “İş yerlerinde, işin yürütülmesi sırasında çeşitli faktörlerden kaynaklanan ve sağlığa zarar verebilecek kapasitedeki koşullardan korunmak için uygulanan sistemli ve bilimsel çalışmalardır.” şeklindedir.

Bu yüzden hangi çalışma şartları olursa olsun, çalışan sağlığı için çok önemlidir. 

İş Sağlığı ve Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında yapılması gerekenler, her bir ekipman ve iş yeri ortamı için farklılık gösterir. Bu yüzden iş yerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği’nin sağlanabilmesi adına yapılması gerekenler; alanında uzman kişiler tarafından tespit edilip, uygulanmalıdır. Ancak genel olarak yapılması gerekenlere şu örnekleri verebiliriz;

  • Çalışanlar yapılacak olan işin riskleri ve alınması gereken önlemler hakkında detaylı bilgilendirilme, eğitimleri sağlanmalıdır.
  • Acil durum planlamaları yapılmalıdır.
  • Çalışma esnasında çalışanın kişisel koruyucu ekipmanları temin edilmelidir.
  • İş yeri ortamı ve iş yerinde bulunan ekipmanlar gerekli standartlarda olmalıdır ve periyodik kontrolleri aksatılmamalıdır.

Bunlar gibi pek çok farklı örnek verilebilir. İş Sağlığı ve Güvenliği için yapılması gerekenlerin tamamı ilgili yönetmelikte belirtilmiştir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği Nedir?

İSG oldukça önemli olduğu için bu konu ile ilgili yönetmelik mevcuttur. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’nin amacı, Yönetmeliğin 1.Maddesinde şu şekilde belirtilmiştir;

“Bu Kanunun amacı; iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemektir.”

İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği incelendiğinde, konu ilgili pek çok detay hakkında bilgi verildiğini ve gerekli standartların belirtildiğini görebiliyoruz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanlığının Önemi Nedir?

İş yerlerinde, İş Sağlığı ve Güvenliği ’nin tam olarak sağlanabilmesi için Danışmanlık hizmeti alınması gerekmektedir. Bu hizmeti veren kurum ya da kuruluşlar; alanında uzman ve profesyonel kişiler bulundurur. Bu kişiler danışmanlık hizmeti kapsamında, iş yerlerindeki İş Sağlığı ve Güvenliği standartlarını sağlar ve gerekli eylem planlarını oluşturur. Şirketler hizmeti alırken, dikkatli olmalı ve profesyonel kurum ya da kuruluşlarla çalışmalıdır.

Okco olarak, iş yerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği ’nin sağlanabilmesi adına pek çok farklı periyodik kontrolleri ve iş yeri ortam ölçümlerini gerçekleştiriyoruz. Profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile gerçekleştirdiğimiz işlemlerin tamamı gerekli yasalar çerçevesindedir. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı