İş Makineleri Periyodik Kontrolleri Nasıl Yapılır?

Hijyen Denetimi Nedir?
26 Mayıs 2022
Basınçlı Kapların Periyodik Testleri Nelerdir?
3 Haziran 2022

İş Makineleri Periyodik Kontrolleri Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte farklı sektörlerde farklı iş makineleri aktif olarak kullanılmaktadır. Bu makineler ile çalışanların yükü hafiflediği gibi aynı zamanda verimlilik artmaktadır. Ancak iş makinelerinin İş Sağlığı ve Güvenliği açısından herhangi bir tehdit olmaması için periyodik kontrolleri gerçekleştirilmelidir. 

İş makineleri periyodik kontrolü sırasında çeşitli testler ve gözlemler yapılmaktadır. Bu bağlamda hidrostatik testler, görsel testler ve ağırlık testleri gibi testler yapılmaktadır. Aynı zamanda kontrol esnasında farklı işlevleri bulunan cihazlardan da faydalanılmaktadır. Yapılan tüm testler ve kullanılan cihazlar çeşitli standartlara sahiptir. Bu yüzden iş makineleri periyodik kontrolü herhangi bir kişi ya da firma tarafından gerçekleştirilemez. 

Son derece önemli bir kontrol olduğu için bu konu ile ilgili bazı sorular sık sık sorulmaktadır.

 

İş Makineleri Periyodik Kontrolü Kaç Yılda Yapılmalıdır?

İş Makinelerinin Periyodik Kontrolü ile ilgili yönetmeliği incelediğimizde bu kontrollerin süresi ile ilgili bilgi sahibi olabiliriz. Yönetmeliğe göre iş makineleri periyodik kontrolleri imalatçının belirlediği aralıklarla yapılmalıdır. Bunun yanında kontrollerin süresini iş yeri ortam koşulları, kullanım süresi ve kullanım sıklığı gibi çeşitli kriterlerde göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak her ne olursa olsun periyodik kontrolleri yılda en az 1 kere yapılmalıdır. Daha açıklayıcı bir şekilde belirtecek olursak, iki kontrol arası 1 yılı geçmemelidir. 

Periyodik Kontroller Kimler Tarafından Yapılır?

İş makinelerinde  periyodik kontroller son derece önemli olduğu için belirli kişi ya da firmalar tarafından yapılabilmektedir. Bu bağlamda iş makineleri periyodik kontrolleri yapabilecek kişi ve kurumlarda şu özellikler aranmaktadır;

 • Makine Mühendisleri
 • Makine ve Metal Bölümü Mezunu Teknik Öğretmenler
 • Makine Teknikerleri
 • Yüksek Teknikerler
 • A Tipi Akredite Kuruluşları

Bu özellikleri sağlayan kişi ve firmalar periyodik kontroller gerçekleştirebilmektedir.

 

Hangi Ekipmanlara Periyodik Kontrol Yapılır?

İş makineleri kapsamında pek çok farklı ekipmanın periyodik kontrolleri gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda kontrolü yapılan ekipmanlardan bazıları şu şekildedir;

 • Yükleyici
 • Fore kazık
 • Kazıcı
 • Çekici
 • Dozer
 • Greyder
 • Ekskavatör 

İş makineleri periyodik kontrolü kapsamında bunlar gibi pek çok farklı ekipmanın kontrolü gerçekleştirilmektedir. İş makinenizin periyodik kontrolü ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için bu konu üzerinde gerekli belgelere sahip olan firmalara danışabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için İş Makineleri Periyodik Kontrolleri ile ilgili Kaç Yılda Yapılmalıdır, Kimler Tarafından Yapılır ve Hangi Ekipmanlara Periyodik Kontrol Yapılır sorularına cevap verdik. İş Makineleri Periyodik Kontrolü yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı