İş Hijyeni Ölçümleri Nedir?

Raf Statik Analizi Neden Yapılmalıdır?
23 Haziran 2022
Ekipnet Nedir
Ekipnet Nedir? Nasıl ve Neden Kullanılır?
31 Ekim 2022

İş Hijyeni Ölçümleri Nedir?

Hijyen, kişilerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için yapılan faaliyetlerin ve bu amaç uğruna alınan önlemlerin tamamını kapsayan bir terimdir. Vakit geçirdiğimiz her ortam gibi iş yeri ortamlarının da hijyenik olması oldukça önemlidir. Bu bağlamda çeşitli ölçümler yapılmaktadır. İş yeri ortamının hijyenik olması için yapılan ölçümlere “İş Hijyeni Ölçümleri” adı verilmektedir.

İş Hijyeni Ölçümleri; iş yeri ortamında bulunan / çalışan kişilerin sağlığını kısa süreli ya da uzun süreli şekilde etkileyebilecek her türlü biyolojik, kimyasal ve fiziksel gibi parametrelerin etkilerini belirleyebilmek adına gerçekleştirilen ölçümlerdir. 

İş Hijyeni Ölçümleri Neden Yapılmalıdır?

Çalışanlar günlerinin büyük bir zamanını iş yerinde geçirmektedir. Bu yüzden iş yeri ortamının İş Sağlığı ve Güvenliği şartlarına uygun olması son derece önemlidir. İş yeri ortamının İş Sağlığı ve Güvenliği şartlarına uygun olması için yapılan ölçümlerden biri “İş Hijyeni Ölçümleri” olarak bilinir. İş Hijyeni Ölçümleri ile çalışanların sağlığı gözetilmektedir. Bunun yanında iş yeri ortam şartlarının daha iyi olmasıyla birlikte iş verimi de artmaktadır. Bu yüzden iş hijyeni ölçümleri yapılmalıdır. 

İlginizi Çekebilir: İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

İş Hijyeni Ölçümleri Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

İş hijyeni ölçümleri ile ilgili ne sıklıkla yapılması gerektiğine dair herhangi bir resmi periyot bulunmamaktadır. Genel olarak iş hijyeni ölçümlerinin yılda 1 kere yapılması tavsiye edilmektedir. Ancak İş Hijyeni Ölçümleri Yönetmeliği, ölçüm periyotlarının belirlenebilmesi için bir metot önerisi yapmıştır. Bu metot şu şekildedir;

  • Ölçüm sonucu ilgili sınır değerinin 1/4’ünü aşmaması durumunda 64 haftada bir ölçümler tekrarlanmalıdır. 
  • Ölçüm sonucu ilgili sınır değerinin 1/4’ü aşıp 1/2’sinin altında olması durumunda 32 haftada bir ölçümler tekrarlanmalıdır. 
  • Ölçüm sonucu ilgili sınır değerinin 1/2’sini aşıp sınır değerinin altında kalması durumunda ise 16 haftada bir ölçümler tekrarlanmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Ergonomik Risk Etmenleri Yönetmeliği Nedir? 

İş Hijyeni Ölçümleri Test ve Analizi Ne Zaman Yapılmalıdır?

İş hijyeni ölçümleri ile ilgili ne sıklıkla yapılması gerektiğine dair herhangi bir resmi periyot bulunmadığını belirtmiştik. Ancak 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda bulunan ilgili Yönetmeliğin 5. Maddesi’nde “İş yeri ortamının veya işin gereği olarak kişisel maruziyetlerde farklılık oluştuğunda, iş yeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının gerekli görmesi halinde İş Hijyeni Ölçüm, test ve analizleri tekrarlanır.” şeklinde bir açıklama bulunmaktadır.

Bu açıklamayı kısas aldığımızda İş Hijyeni Ölçümleri Test ve Analizleri, iş yeri hekimi ya da iş güvenliği uzmanın gerekli gördüğü durumlarda yapılmalıdır. İş yerindeki ilgili test ve analizlerin ne zaman yapılacağına karar verirken farklı parametreleri göz önünde bulundurmaktadır. 

İş Hijyeni Ölçümleri yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımız ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı